International Exhibition - Green Week 2025
Applications for the exhibition selection competition will be accepted from 12:00 on October 23, 2024, until 18:00 on November 6, 2024
Applications for the exhibition selection competition will be accepted from October 21, 2024, at 12:00 PM, until November 4, 2024, at 6:00 PM.
In the TV Show "Business Partner," the Deputy Director of the Rural Development Agency, Natalia Kharatishvili, talks about the programs.
The Deputy Director of the Rural Development Agency, Natalia Kharatishvili, and the Coordinator of the component of the "Sustainable Agriculture, Irrigation, and Land Market Development Project of Georgia," Ilia Tamarashvili, met with locals in the village of Shindisi, Gori Municipality, and introduced the details of the targeted program.
The Director of the Rural Development Agency, Davit Tsitlidze, visited the Coordinating Headquarters for Facilitating the Sale of Substandard Apples and the fruit processing plant "Shindisi," where he familiarized himself with the process of harvesting and selling the crop.
The delegation members familiarized themselves with the experiences of the Paying Agencies of Croatia and Serbia. This visit was one of the planned activities in the institutional reform process of the Rural Development Agency, transforming it into a Paying Agency.
In the episode of "Business Post," the Head of the Project Management and Technical Assistance Department, Tornike Kapanadze, discusses the agency's new programs
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, ten Georgian companies showcased their locally produced agricultural products to visitors at the international agricultural exhibition Foodex Saudi, held in Riyadh.
The Director of the Rural Development Agency, Davit Tsitlidze, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Latvia, Irakli Kurashvili, hosted the Latvian Minister of Agriculture, Armands Krauze, at the Georgian stand.
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, a Georgian national pavilion was presented for the first time at the international exhibition SIAL SHENZHEN in Shenzhen, China.
This program will benefit all individuals whose land plots are irrigated by systems rehabilitated under the "Georgia Irrigation and Land Market Development Project."
Initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Rural Development Agency has launched a new program for individuals interested in creating greenhouse farms. The program aims to promote the production of annual agricultural crops across the country through the implementation of modern climate-smart technologies.