15 February, 2016 - 00:00 The Memorandum has been concluded with the East European University The Agricultural Projects Management Agency has concluded a Memorandum with the East European University. The Memorandum was signed by the Head... See more
12 February, 2016 - 00:00 Tea Plantations Rehabilitation Program Takes Start On January 15, 2016 the Government of Georgia approved tea plantations rehabilitation program Georgian Tea initiated by the Ministry of... See more
12 February, 2016 - 00:00 Bay leaf plant in Senaki The Minister of Agriculture of Georgia Otar Danelia and the Governor of Samegrelo and Upper Svaneti Region Levan Shonia visited... See more
10 February, 2016 - 00:00 New nut processing plant in Zugdidi A nut processing plant, owned by the company Natinvest, has been launched in Zugdidi city, in the region of Samegrelo.... See more
6 February, 2016 - 00:00 Kakheti Region Actively Implements the Program “Plant the Future New Orchards will be planted in 179 hectares in Kakheti region. 20 beneficiaries have received funding within the scopes of... See more
29 January, 2016 - 00:00 State Programme of Rehabilitation of Tea Plantations “Georgian Tea” The Non-entrepreneurial (non-commercial) Legal Person Agricultural Projects Management Agency starts selection of the companies for the implementation of rehabilitation works... See more
22 January, 2016 - 00:00 New Mechanization Service Center in Chakvi A new service center of the Mekanizatori LTD was opened in Lower Chakvi, in the Kobuleti Municipality. The lightweight construction... See more
22 January, 2016 - 00:00 Summing up the Season of Citrus The Minister of Agriculture of Georgia, Mr. Otar Danelia, and the Chairperson of the Government of the Autonomous Republic of... See more
Video 15 January, 2016 - 00:00 In the region of Shida Qartli 365 he of new orchards will be planted See more
15 January, 2016 - 00:00 New Orchards will be planted in 835 he within the scopes of the program “Plant the Future New Orchards will be planted in 365 hectares in Shida Kartli. 51 beneficiaries have already received funding within the scopes... See more
24 December, 2015 - 00:00 The Agency report to The Parliament of Georgia Director at Agricultural Projects' Management Agency of the Ministry of Agriculture of Georgia Mariana Morgoshia has presented an activity report... See more