7 November, 2015 - 00:00 Plant The Future -meeting in Kvemo Kartli The Agricultural Projects Management Agency started the second stage of the state program Plant the Future on the 1-st of... See more
6 November, 2015 - 00:00 Meeting with the beneficiaries of Agro Insurance program in Adjara a/r The Manager of the Agro Insurance Programme of the Agricultural Projects Management Agency, Mr. Levan Maghradze, visited Adjara region and... See more
2 November, 2015 - 00:00 Industrial Tangerine Realization Support programme Otar Danelia, Minister of Agriculture met with the Chairman of Adjara AR Government Archil Khabadze and Minister of Agriculture of... See more
22 October, 2015 - 00:00 Small Farmers fall Works Support Program in Dusheti Under the Small Farmers 2015 Spring Works Support Program the ploughing works are in active phase in Dusheti. Today, the... See more
21 October, 2015 - 00:00 Plat The Future The Agricultural Projects Management Agency started the second stage of the state program Plant the Future on the 1-st of... See more
25 September, 2015 - 00:00 The insurance companies started payment of the compensation for the damage incurred in June from hailstone The insurance companies started payment of the compensation for the damage incurred in June from natural disaster to the farmers... See more
24 September, 2015 - 00:00 Special areas are defined for sales of grape in the regions of Georgia Special areas for sales of grape are marked out in all regions of Georgia: Kutaisi: (Balakhvani one hundred floors staircase... See more
18 September, 2015 - 00:00 Changes to be made in the program The Agricultural Projects Management Agency is going to start the second stage of the programme Plant the Future. In order... See more
29 August, 2015 - 00:00 Plant the future second stage The damage incurred due to excessive precipitation will be fully compensated to the beneficiaries, living in Lagodekhi region, who are... See more
6 August, 2015 - 00:00 Training in the premises of the Scientific Research Center Jighaura The AgriculturalProjects Management Agency has completed the first stage of training of the participantsof the programme Plant the Future. Under... See more
24 July, 2015 - 00:00 provided funds to subsidize harvest expenses in the border villages of occupied territories of Georgia The Ministry of Agriculture LTD "Mechanization" will serve local residents of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti regions nearby occupied territories of... See more