კომპონენტში განაცხადების მიღება მიმდინარეობს |
ნერგების დაფინანსების კომპონენტში კომპონენტში მონაწილეობის მისაღებად, შევსებული განაცხადის ფორმა თანმდევ დოკუმენტაციასთან ერთად, შეგიძლიათ წარმოადგინოთ:
- მატერიალური სახით — სოფლის განვითარების სააგენტოს ცენტრალურ ოფისში ან შესაბამის რეგიონულ სამსახურში;
- ელექტრონულად — სააგენტოს ელ-ფოსტაზე: document@rda.gov.ge
თანადაფინანსების მისაღებად საჭირო ეტაპების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ქვემოთ.
სტიქიური მოვლენების შედეგად დაზიანებული ნერგების დაფინანსების კომპონენტი ითვალისწინებს ისეთი სტიქიების შედეგად, როგორიცაა სეტყვა, ქარიშხალი და წყალდიდობა მრავალწლოვანი კულტურების ბაღებში/პლანტაციებში/ვენახებში დაზიანებული ნერგების ჩანაცვლებას, პოტენციური ბენეფიციარებისათვის მრავალწლიანი კულტურების ნერგების ღირებულების დაფინანსების გზით.
კომპონენტი ხორციელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში.
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში დაფინანსდება ბაღების კომპონენტით განსაზღვრული მრავალწლიანი კულტურის, როგორც იმავე, ასევე სხვა მრავლწლიანი კულტურ(ებ)ის ნერგით ჩანაცვლება, მათ შორის ვაზი, გარდა რქაწითელის ჯიშისა.
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში, თუ სტიქი(ებ)ის შედეგად დაზიანებულია ვენახი, სადაც გაშენებულია რქაწითელის ჯიშის ვაზის ნერგები, შესაძლებელა მათი სხვა მრავალწლოვანი კულტურის ნერგებით ჩანაცვლება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში.
ფინანსური დახმარება
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში, ფინანსური დახმარება ითვალისწინებს პოტენციური ბენეფიციარებისათვის მიზნობრივი ფულადი დახმარების გამოყოფას ნერგების შეძენის მიზნით.
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში, დაფინანსდება შესაძენი ნერგების ღირებულება, როგორც ნერგების ადგილობრივ ბაზარზე შეძენის, ასევე მათი იმპორტის შემთხვევაში.
იხილეთ ნერგების კომპონენტის ფარგლებში დაფინანსების მაქსიმალური მოცულობის ცხრილი კულტურების მიხედვით და ნერგების მახასიათებლები:
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში, ერთი ბენეფიციარისთვის დაფინანსდება არაუმეტეს 50 ჰა-ზე დაზიანებული ნერგების ჩანაცვლება არაუმეტეს 250,000 ლარის ოდენობით.
ნერგის შეძენა უნდა განხორციელდეს ადგილობრივი კვალიფიციური სანერგე მეურნეობებიდან ან ნერგის იმპორტის გზით. ნერგ(ებ)ის იმპორტი განხორციელებული უნდა იყოს მხოლოდ აშშ-ის/დიდი ბრიტანეთის/ევროკავშირის ქვეყნებიდან ან სხვა ქვეყნ(ებ)ის სანერგე მეურნეობ(ებ)იდან, რომელსაც დაადგენს ცენტრი.
ნერგების კომპონენტის ბენეფიციარი
ნერგების კომპონენტის ბენეფიციარი შეიძლება იყოს საქართველოს მოქალაქე ფიზიკური ან საქართველოში კანონის შესაბამისად რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური/იურიდიული პირი (მათ შორის, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი), რომელშიც სახელმწიფო არ ფლობს წილს/პაის/აქციას, გარდა იმ იურიდიული პირისა, რომელშიც სს „საპარტნიორო ფონდი“ პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფლობს წილს, პაის, აქციებს და რომლის ბაღიც/პლანტაციაც/ვენახიც სტიქიური მოვლენ(ებ)ის შედეგად დაზიანდა 2020 წლის 15 ივლისიდან.
ბენეფიციარი რეგისტრირებული უნდა იყოს „ფერმათა/ფერმერთა რეგისტრაციის პროექტის“ ფარგლებში წარმოებულ რეესტრში.
პოტენციური ბენეფიციარი უნდა იყოს სრულწლოვანი და ფლობდეს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების სსიპ − საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში მის საკუთრებად რეგისტრირებულ მიწის ნაკვეთს ან/და სარგებლობდეს გრძელვადიანი იჯარით, (იჯარის დარჩენილი პერიოდი უნდა შეადგენდეს მინიმუმ 10 წელს, იჯარის ხელშეკრულება უნდა იყოს რეგისტრირებული სსიპ − საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში).
ნერგების კომპონენტის ფარგლებში, დაფინანსების მისაღებად, სტიქიური მოვლენ(ებ)ის შედეგად მრავალწლიანი ბაღის/პლანტაციის/ვენახის დაზიანებიდან არაუგვიანეს 60 კალენდარული დღის ვადაში, პოტენციურმა ბენეფიციარმა სააგენტოში უნდა წარადგინოს შემდეგი დოკუმენტაცია:
*შენიშვნა: პოტენციურ ბენეფიციარ(ებ)ს, რომლებსაც ჯერ არ განუხორციელებიათ სააგენტოში დოკუმენტაციის წარდგენა სტიქიური მოვლენების შედეგად დაზიანებული ნერგების დაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში სტიქიური მოვლენ(ებ)ის შედეგად მრავალწლიანი ბაღის/პლანტაციის/ვენახის დაზიანებიდან 60 კალენდარული დღის ვადაში, დოკუმენტაციის წარდგენა უნდა განახორციელონ, 2020 წლის 20 ნოემბრიდან (დადგენილების ამოქმედების თარიღიდან) 45 კალენდარული დღის ვადაში, ხოლო, პოტენციურმა ბენეფიციარებმა, რომლებმაც განახორციელეს დოკუმენტაციის წარდგენა სააგენტოში სტიქიური მოვლენ(ებ)ის შედეგად მრავალწლიანი ბაღის/პლანტაციის/ვენახის დაზიანებიდან 60 კალენდარული დღის ვადის გასვლის შემდგომ, ვადის გადაცილება ჩაეთვალოთ საპატიოდ.
ა) შევსებული განაცხადის ფორმა;
ბ) ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან (იურიდიული პირის შემთხვევაში);
გ) პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (იურიდიული პირის შემთხვევაში - დირექტორის/პასუხისმგებელი პირის; ფიზიკური პირის/ინდივიდუალური მეწარმის შემთხვევაში - ნაკვეთის მფლობელისა და პასუხისმგებელი პირის);
დ) არსებულ ბაღში/პლანტაციაში/ვენახში დაზიანებული ნერგების სრულად სხვა მრავალწლიანი კულტურის ნერგით ჩანაცვლების შემთხვევაში, ცენტრის მიერ გაცემული ცნობა განაცხადით გათვალისწინებული ყველა მრავალწლიანი კულტურისათვის ნაკვეთის ნიადაგის ვარგისიანობისა და შესაბამისობის შესახებ;
ე) მიწის ნაკვეთის საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტი (ამონაწერი საჯარო რეესტრიდან და საკადასტრო რუკა), იჯარის შემთხვევაში, ამონაწერთან ერთად წარდგენილი უნდა იყოს იჯარის ხელშეკრულება;
ვ) ნერგების შესყიდვის ინვოისი ან/და ხელშეკრულება ქართულ ენაზე/ნოტარიულად დამოწმებული, თარგმანი ქართულ ენაზე, რომელშიც მითითებული უნდა იყოს:
-
ნერგების რაოდენობა;
თითოეული ნერგის ფასი;
ჯამურად ნერგების ღირებულება;
ნერგის მახასიათებლები;
მიწოდების პირობები;
გამყიდველის საბანკო რეკვიზიტები;
ბენეფიციარის საბანკო რეკვიზიტები;
სსიპ − ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნა მრავალწლიანი კულტურების ბაღების/პლანტაციების/ვენახების სტიქიით დაზიენების შესახებ, სადაც მითითებული უნდა იყოს დაზინებული მიწის ნაკვეთის საკადასტრო კოდი, ფართობი, ნერგების რაოდენობა და კულტურა.
სააგენტო განიხილავს განაცხადს თანმდევ დოკუმენტაციასთან ერთად.
განაცხადის და წარმოდგენილი დოკუმენტაციის პროექტის პირობებთან შესაბამისობის შემთხვევაში განაცხადი დამტკიცდება.
განაცხადის დამტკიცების შემდგომ ფორმდება ხელშეკრულება თანადაფინანსების გაცემის შესახებ.
ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების დადასტურების მიზნით, ბენეფიციარი ვალდებულია წარადგინოს სსიპ − ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნა ან ან სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრირებული პირების, რომელთაც სამსახურის მიერ განხორციელებული ხარისხის მართვის სისტემის მონიტორინგის შედეგად მინიჭებული აქვთ სავალდებულო აუდიტის ჩატარების უფლებამოსილება მიერ გაცემული ანგარიში.
გადაცემა ,,ბიზნეს პოსტი" - ლურჯი მოცვის კულტურა
აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირები სახელმწიფო პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ დამატებით ბენეფიტს მიიღებენ

To participate in the Seedling Financing Component, you can submit a completed application form along with the accompanying documentation:
• In physical form — to the central office of the Rural Development Agency or the relevant regional office;
• Electronically — to the agency’s e-mail address: document@rda.gov.ge
See below for detailed information on the steps required to receive co-financing.
The Seedling Component provides financial assistance for replacing seedlings damaged by natural disasters such as hail, storms, and floods in orchards, plantations, and vineyards. This is achieved by covering the cost of seedlings for potential beneficiaries.
The program is implemented in all municipalities and self-governing cities of Georgia.
Under the Seedling Component, funding will be provided for replacing damaged multi-year crop seedlings with either the same or different multi-year crop seedlings, including vineyards—except for the Rkatsiteli grape variety.
If a vineyard with Rkatsiteli grape seedlings is damaged by a natural disaster, it can be replanted with other multi-year crop seedlings in all municipalities and self-governing cities of Georgia.
Financial assistance:
Within the seedling component, financial assistance provides allocation of targeted funding to potential beneficiaries for  purchase of seedlings.
Within the seedling component, the cost of seedlings will be funded, both in case of purchase of seedlings in the local market and in case of their import.
Table of the maximum amount of financing within the seedling component by crops and seedling characteristics:
Within  the seedling component, replacement of damaged seedlings on no more than 50 ha will be funded for one beneficiary in the amount of not more than GEL 250,000.
Seedlings must be purchased from local qualified nurseries or by importing seedlings. Seedling(s) should be imported only from US/UK/EU countries or nursery(ies) from other country(-ies) designated by the Center.
Beneficiary of seedling component
The beneficiary of the seedling component may be a citizen of Georgia or an individual entrepreneur/legal entity (including an agricultural cooperative) registered in Georgia in accordance with the law, in which the state does not own   a share/stock/interest, except for the legal entity in which JSC Partnership Fund directly or indirectly owns share, stock, interest and which garden/plantation/vineyard was damaged as a result of natural disaster(s) from 15 July 2020.
The beneficiary must be registered in the register produced within the framework of the “Farm/Farmer Registration Project”.
The potential beneficiary must be of full age  and own a plot of land registered in the LEPL National Agency of Public Registry  for agricultural purposes and/or must dispose  a long-term lease (the remaining period of the lease must be at least 10 years, the lease agreement must be registered in the LEPL National Agency of Public Registry).
List of documentation to be submitted by the potential beneficiary:
To receive funding within the Seedling Component, a potential beneficiary must submit the following documentation to the Agency no later than 60 calendar days after damage to a perennial garden/plantation/vineyard as a result of natural disaster(s):
* Note: Potential beneficiary(-ies) who has (have) not yet submitted documentation to the Agency within  the component of funding the seedlings damaged as a result of natural disasters  within 60 calendar days after  damage to a perennial garden/plantation/vineyard, shall submit the documents within 45 calendar days from November 202020  (effective date of the Resolution), and for the potential beneficiaries who have submitted documentation to the Agency upon expiration of 60 calendar days after the damage to the perennial garden/plantation/vineyard as a result of the natural disaster (s),  the delay shall be deemed as lawful excuse.
“What should the invoice contain”
a) Completed application form;
b) Extract from the Register of Entrepreneurs and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities (in case of a legal entity);
c) Copy of the identity document (in case of a legal entity – of the director/responsible person; in case of a natural person/ individual entrepreneur -  of the land owner and responsible person);
d) In case of replacement of damaged seedlings in the existing garden/plantation/vineyard with quite different perennial crop seedling, a certificate issued by the Center on the suitability and conformity  of the plot land  for all perennial crops provided in the application;
e) Document certifying the ownership of the land plot (extract from the Public Register and cadastral map), in case of a lease, a lease agreement must be submitted together with the extract;
f) Invoice and/or contract for purchase of seedlings in Georgian/notarized translation into Georgian, which must indicate:
• quantity of seedlings;
• the price of each seedling;
• total cost of seedlings;
• characteristics of the seedling;
• delivery conditions;
• seller’s bank details;
• bank details of the beneficiary;
• LEPL Levan Samkharauli National Forensics Bureau report on perennial crop damage to perennial gardens/plantations/vineyards, which should indicate the cadastral code of the damaged land plot, area, quantity of seedlings and crop.
The Agency will review the application along with the accompanying documentation.
If the application and the submitted documentation meet the terms of the project, the application will be approved.
After the approval of the application, a co-financing agreement will be signed.
For the purpose of confirming the fulfillment of the obligations stipulated by the contract, the beneficiary is obliged to submit a conclusion from the LEPL – Levan Samkharauli National Forensics Bureau or a report issued by persons registered in the Public Registry who have been granted the authority to conduct mandatory audits as a result of the quality management system monitoring carried out by the Service.