სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების თანადაფინანსება
თანადაფინანსების მისაღებად, შევსებული განაცხადის ფორმა თანმდევ დოკუმენტაციასთან ერთად, შეგიძლიათ წარმოადგინოთ:
• მატერიალური სახით — სოფლის განვითარების სააგენტოს ცენტრალურ ოფისში ან შესაბამის რეგიონულ სამსახურში;
• ელექტრონულად — სააგენტოს ელ-ფოსტაზე: document@rda.gov.ge
თანადაფინანსების მისაღებად საჭირო ეტაპებისა და წარმოსადგენი დოკუმენტაციის შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ქვემოთ.
ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს დაუფინანსდებათ ვაზის, კენკროვანი, კურკოვანი, თესლოვანი ბაღებისთვის განკუთვნილი სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების მოწყობის ღირებულების არაუმეტეს 30%, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში – არაუმეტეს 40%, მაგრამ არაუმეტეს დანართით განსაზღვრული პირობების შესაბამისად, კომპონენტის ფარგლებში დაფინანსდება ერთი ბენეფიციარის მიერ არაუმეტეს 50 ჰა სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემის მოწყობა და თანადაფინანსების მაქსიმალური მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 750,000 ლარს.
სააგენტოსა და პოტენციურ ბენეფიციარს შორის ხელშეკრულების გასაფორმებლად პოტენციურმა ბენეფიციარმა უნდა წარადგინოს შემდეგი დოკუმენტები: „რას უნდა შეიცავდეს ინვოისი“
• ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან (იურიდიული პირის შემთხვევაში);
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (იურიდიული პირის შემთხვევაში - დირექტორის/პასუხისმგებელი პირის; ფიზიკური პირის/ინდივიდუალური მეწარმის შემთხვევაში - ნაკვეთის მფლობელისა და პასუხისმგებელი პირის);
• მიწის ნაკვეთის საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტი (ამონაწერი საჯარო რეესტრიდან და  საკადასტრო რუკა), იჯარის შემთხვევაში, ამონაწერთან ერთად წარდგენილი უნდა იყოს იჯარის ხელშეკრულება. (იჯარის დარჩენილი პერიოდი უნდა შეადგენდეს მინიმუმ 10 წელს, იჯარის ხელშეკრულება უნდა იყოს რეგისტრირებული სსიპ− საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში);
• შესასყიდი სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების ინვოისები ან ხელშეკრულება ქართულ ენაზე/ნოტარიულად დამოწმებული თარგმანი ქართულ ენაზე. ინვოისში ან ხელშეკრულებაში მითითებული უნდა იყოს, რომელი სასოფლო-სამეურნეო კულტურისთვის არის განკუთვნილი სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემა;
• სსიპ − ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნა ან სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრირებული პირების მიერ გაცემული ანგარიში, განაცხადით გათვალისწინებულ მიწაზე არსებული ბაღების ამ პროგრამის ბაღების კომპონენტით განსაზღვრულ პირობებთან შესაბამისობის შესახებ.
გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც განაცხადით მოთხოვნილ მიწის ნაკვეთზე სააგენტოს თანადაფინანსებით ბაღების კომპონენტის ფარგლებში გაშენებულია ბაღი და დადასტურებულია მიზნობრიობის შესრულება სააგენტოში განაცხადის წარდგენამდე სამი თვით ადრე.
ხოლო ვაზის არსებობის შემთხვევაში - ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების დადასტურების მიზნით, ბენეფიციარი ვალდებულია წარადგინოს სსიპ − ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნა ან სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრირებული პირების მიერ გაცემული ანგარიში, განაცხადით გათვალისწინებულ მიწაზე ვენახის არსებობის შესახებ.
• ბენეფიციარის საბანკო რეკვიზიტები.
სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემის მოწყობის შემთხვევაში, პოტენციურ ბენეფიციარს შეუძლია მიმწოდებლის საბანკო ანგარიშზე საკუთარი თანამონაწილეობის თანხის სრულად ან ნაწილობრივ გადარიცხვა/ჩარიცხვა განახორციელოს სააგენტოში განაცხადის წარდგენამდე ან/და განაცხადის წარდგენის შემდეგ, მაგრამ არაუმეტეს 6 თვით ადრე, რაც ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ ჩაითვლება ბენეფიციარის თანამონაწილეობად.
სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების მოწყობის ღირებულება დაფინანსდება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც ბენეფიციარის მიერ წარდგენილი იქნება, სსიპ − ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნა ან სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრირებული პირების, რომელთაც   სამსახურის მიერ განხორციელებული ხარისხის მართვის სისტემის მონიტორინგის შედეგად მინიჭებული აქვთ სავალდებულო აუდიტის ჩატარების უფლებამოსილება მიერ გაცემული ანგარიში, რითაც უნდა დასტურდებოდეს სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების მოწყობის მიზნობრიობის შესრულება
აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირები სახელმწიფო პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ დამატებით ბენეფიტს მიიღებენ

For co-financing of hail protection systems, you can submit a completed application form along with the accompanying documentation:
- In physical form — to the central office of the Rural Development Agency or the relevant regional office;
- Electronically — to the agency’s e-mail address: document@rda.gov.ge
For detailed information on the stages required for co-financing and the documentation to be submitted, see below.
Individuals and legal entities will be funded up to 30% of the cost of installing hail protection systems for grapevines, berry, stone-fruits, and seed orchards, and in the case of cooperatives with agricultural status, villages adjacent to the dividing line and high-mountain settlements - up to 40%, but not more than in accordance with the conditions specified in the Annex. Within the framework of the component, no more than 50 ha of hail protection systems will be funded by one beneficiary, and the maximum amount of co-financing shall not exceed 750,000 GEL.
In order to sign an agreement between the Agency and the potential beneficiary, the potential beneficiary must submit the following documents: "What should an invoice contain?"
- Completed application form;
- Extract from the registry of entrepreneurs and non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities (for legal entities);
- Copy of the identification document: For legal entities - of the director/responsible person; For physical persons/individual entrepreneurs - of the landowner and the responsible person;
- Document proving ownership of the land plot (extract from the public registry and cadastral map); In case of lease, the lease agreement must be submitted along with the extract. (The remaining lease period must be at least 10 years, and the lease agreement must be registered with the Public Registry of the National Agency);
- Invoices or contracts for the purchase of hail protection systems (in Georgian/officially notarized translation into Georgian). The invoice or contract must specify which agricultural crop the hail protection system is intended for;
- A conclusion from the LEPL – Levan Samkharauli National Forensics Bureau or a report issued by persons registered in the Public Registry regarding the compliance of the orchards existing on the land specified in the application with the conditions defined by the orchard component of this program.
Except in the case when an orchard has been planted on the land plot requested in the application within the framework of the orchard component with the Agency’s co-financing, and the fulfillment of the purpose has been confirmed three months prior to submitting the application to the Agency.
And in the case of the existence of vines – for the purpose of confirming the obligations stipulated by the contract, the beneficiary is obliged to submit a conclusion from the LEPL – Levan Samkharauli National Forensics Bureau or a report issued by persons registered in the Public Registry regarding the existence of a vineyard on the land specified in the application. - Beneficiary's bank details.
In the case of installing a hail protection system, the potential beneficiary may transfer/deposit their co-participation amount in full or in part to the supplier's bank account before submitting the application to the agency and/or after submitting the application, but no more than 6 months in advance, which will be considered the beneficiary's co-participation after signing the contract.
The cost of installing anti-hail systems will be financed only after the beneficiary submits a conclusion from the LEPL – Levan Samkharauli National Forensics Bureau, or a report issued by persons registered in the Public Registry who have been granted the authority to conduct mandatory audits as a result of the quality management system monitoring carried out by the Service, which must confirm the fulfillment of the purpose of installing the anti-hail systems.
Program "Business Post" - blueberry culture
IDPs from Abkhazia will receive an additional benefit in the state program "Introduce the Future".
In 2023, the budget of the state program "Plant the Furture" will increase
"Plant the future" - program "Capital"
Receiving applications in the program "Plant the future" for the co-financing component of perennial gardens are accepted from October 30