თანადაფინანსების პირობები
სააგენტოს თანადაფინანსება გაიცემა მხოლოდ მას შემდეგ, რაც ბენეფიციარი დაადასტურებს პროგრამით გათვალისწინებული მიზნობრიობის სრულად შესრულებას |
პოტენციური ბენეფიციარი, რომლის ასაკი სააგენტოში განაცხადის წარდგენის მომენტისათვის შეადგენს: მამაკაცების შემთხვევაში - 18-დან 35 წლის ჩათვლით, ხოლო ქალების შემთხვევაში, 18-დან 40 წლის ჩათვლით, ასევე სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივებისათვის თანადაფინანსება შეადგენს არანაკლებ 30,000 ლარს და არაუმეტეს 100,000 ლარს, მაგრამ არაუმეტეს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 60%-ს.
პროგრამის ფარგლებში, პოტენციური ბენეფიციარის თანამონაწილეობის წყაროს შეიძლება წარმოადგენდეს საკუთარი ფულადი სახსრები, მიღებული/მისაღები საგრანტო დაფინანსება ან/და საფინანსო ინსტიტუტიდან მიღებული სესხი/ლიზინგი.
უძრავი ქონება, სადაც განხორციელდება პროექტი, უნდა იყოს სსიპ - საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში ბენეფიციარის საკუთრებად რეგისტრირებული ან/და მას მიღებული უნდა ჰქონდეს სახელმწიფოსგან / მუნიციპალიტეტის ორგანოსგან / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისგან იჯარით/აღნაგობის უფლებით.
იჯარის/აღნაგობის დარჩენილი პერიოდი უნდა შეადგენდეს სააგენტოში განაცხადის შემოტანის მომენტისთვის არანაკლებ 10 წელს, იჯარის ხელშეკრულება უნდა იყოს რეგისტრირებული სსიპ − საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში.
უძრავ ქონებას არ უნდა ედოს ყადაღა ან/და იპოთეკა.
(დასაშვებია მხოლოდ საქართველოში რეგისტრირებული კომერციული ბანკების იპოთეკა, მხოლოდ ამ პროგრამაში მონაწილეობის მიზნით დამტკიცებული სესხისთვის).
ბენეფიციარს არ უნდა გააჩნდეს საგადასახადო დავალიანება სახელმწიფო ბიუჯეტის მიმართ.
სასტუმროს (მათ შორის საოჯახო ტიპის) დაფინანსების მოთხოვნის შემთხვევაში, დასაფინანსებელი ობიექტში დაგეგმილი უნდა იყოს არანაკლებ 5 ნომრის და არანაკლებ 2 სველი წერტილის მოწყობა.

Terms of co-financing
| The co-financing of the agency is granted only after the beneficiary confirms the full fulfillment of the objectives set by the program |
Co-financing for potential beneficiary individual entrepreneur whose age for the time of submitting the application to the Agency is: in case of men – from 18 to 35 years inclusive, and in case of women – from 18 to 40 inclusive, as well as for cooperatives with agricultural statues amounts to no less than 30,000 GEL and not exceeding 100,000 GEL, but no more than 60% of total cost of the project submitted.
The source of the co-participation of potential beneficiary within the scopes of the program may be represented through own funds received / receivable grant funding or/and loan / leasing from the financial institution.
The real estate intended for implementation of the project should be registered at the National Agency of Public Registry as the property of the beneficiary or/and he/she should have received it from state / municipal agency / Ajara Autonomous Republic by lease / superficiary right.
Remained period for lease / superficies for the moment of submitting the application to the Agency should be no less than 10 years, and the Lease agreement should be registered at the LEPL – National Agency of Public Registry.
Immovable property should not be the subject to encumbrance or/and mortgage.
(Only mortgage from commercial banks registered in Georgia are allowed, only for the loans approved for participation in the present Project).
Beneficiary should not have any arrears to state budget.
In case of request for hotel financing (including the family type hotel), arrangement of at least 5 rooms and at least 2 bathrooms should be planned for the facility to be financed.