ქართველ ფერმერებს აგროკონსულტაციებს უცხოელი ექსპერტები გაუწევენ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ტექნიკური დახმარების პროგრამაში ცვლილებები შევიდა. საქართველოს მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით,  სახელმწიფო პროგრამას  ახალი მიზნობრიობა, უცხოური ექსპერტების მომსახურების თანადაფინანსება  დაემატა.
პროგრამით დადგენილია  კონსულტანტისა და ტექნიკური კონსულტანტის მომსახურების სფეროები. კერძოდ, კონსულტანტი განახორციელებს  ერთწლოვან და მრავალწლოვან კულტურებზე, როგორც ღია ასევე დახურული გრუნტის შემთხვევაში, აგროსაქმიანობასთან დაკავშირებულ კონსულტაციებს, ხოლო ტექნიკური კონსულტანტი - განახორციელებს მოსავლის აღების შემდგომი ტექნოლოგიების მიმართულებით კონსულტაციებს.
პროგრამის დადგენილი პირობით, უცხოური კონსულტანტების მომსახურების ღირებულების 70% -ს სოფლის განვითარების სააგენტო დაფარავს. თანადაფინანსების ლიმიტი შეადგენს  30,000 ლარს.  ტექნიკური კონსულტანტის მომსახურების შემთხვევაში თანადაფინანსების ლიმიტი განსაზღვრულია 70 %-ით, არაუმეტეს  10,000 ლარით.  წლის განმავლობაში პროგრამით სარგებლობა  ერთ  პოტენციურ ბენეფიციარს შეუძლია  2- ჯერ, თანადაფინანსების ლიმიტი შეადგენს, ჯამში, 40,000 ლარს.
ტექნიკური დახმარების პროგრამაში უცხოელი კონსულტანტის მომსახურების თანადაფინანსების მისაღებად ბენეფიციარი უნდა იყოს არანაკლებ 10 პირისაგან შექმნილი არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ასოციაცია),  სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივი, ასევე,  არანაკლებ 10 პირისგან შექმნილი „წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების შესახებ“ საქართველოს კანონისა და „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე შექმნილი, წევრობაზე დაფუძნებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირი.
პროგრამით დადგენილი პირობაა, რომ უცხოური კონსულტანტის მომსახურებით სარგებლობისათვის  პოტენციურ ბენეფიციარს ყავდეს აგრონომი და   გააჩნდეს :
• მრავალწლოვანი კულტურების შემთხვევაში არანაკლებ 50 ჰა, ხოლო კენკროვანი კულტურების შემთხვევაში არანაკლებ 30 ჰა გაშენებული ერთი კულტურის ბაღები.
• კარტოფილის ან მარცვლოვანი ერთწლოვანი კულტურებისათვის ერთი კულტურის წარმოებისათვის  არანაკლებ 100 ჰა,  ხოლო ბოსტნეულის ან ბაღჩეულის ერთწლოვანი კულტურების შემთხვევაში ერთი კულტურის წარმოებისათვის არანაკლებ 50 ჰა სახნავი მიწის ფართობ(ებ)ი;
• სათბურის შემთხვევაში არანაკლებ 1 ჰა სასათბურე მეურნეობა;
მოსავლის აღების შემდგომი ტექნოლოგიების მიმართულებით ტექნიკური კონსულტანტის მომსახურების მისაღებად პოტენციური ბენეფიციარი უნდა ფლობდეს  არანაკლებ 2,000 ტონის ტევადობის შემნახველ ინფრასტრუქტურას.
პროგრამაში შესული ცვლილებები ხელს შეუწყობს აგროსასურსათო მიმართულებით საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებასა  და სასოფლო-სამეურნეო წარმოების გაუმჯობესებას, რაც სამომავლოდ გაზრდის მოსავლის რაოდენობასა და ხარისხს.

Foreign experts will provide agricultural consultations to Georgian farmers
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, changes have been made to the State Technical Assistance Program. According to the decision made at the Government meeting of Georgia, a new component — co-financing of services provided by foreign experts — has been added to the state program.
The program defines the areas of service for consultants and technical consultants. Specifically, the consultant will provide consultations related to agricultural activities for both annual and perennial crops, in open as well as closed soil conditions, while the technical consultant will provide consultations in the field of post-harvest technologies.
According to the terms established by the program, the Rural Development Agency will cover 70% of the cost of services provided by foreign consultants. The co-financing limit amounts to 30,000 GEL. In the case of technical consulting services, the co-financing limit is set at 70%, not exceeding 10,000 GEL. A potential beneficiary can use the program twice a year, with a total co-financing limit of 40,000 GEL.
To receive co-financing for foreign consultant services under the Technical Assistance Program, the beneficiary must be a non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity (association) consisting of at least 10 persons, an agricultural cooperative, or a membership-based legal entity of public law established under the Law of Georgia on “Water User Organizations” and the Law of Georgia on “Legal Entities of Public Law.”
According to the program conditions, in order to use the services of a foreign consultant, a potential beneficiary must have an agronomist and possess:
- In the case of perennial crops, at least 50 ha, and for berry crops, at least 30 ha of orchards planted with a single crop;
- For potato or cereal annual crops — at least 100 ha of arable land for the production of a single crop; for vegetable or melon annual crops — at least 50 ha of arable land for a single crop;
- In the case of greenhouses — at least 1 ha of greenhouse area.
To receive technical consulting services in the field of post-harvest technologies, a potential beneficiary must own storage infrastructure with a capacity of at least 2,000 tons.
The changes made to the program will contribute to sharing international experience in the agri-food sector and improving agricultural production, which will subsequently increase both the quantity and quality of the harvest.