აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულ ბენეფიციარებს ჭარბი ნალექის შედეგად მიყენებული ზარალი აუნაზღაურდებათ.
ლაგოდეხის რაიონში აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულ ბენეფიციარებს ჭარბი ნალექის შედეგად მიყენებული ზარალი სრულად აუნაზღაურდებათ.
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ჭაბუკიანში მცხოვრებ რომან მიხეილიძეს ჭარბი ნალექის გამო მიყენებული ზარალი სრულად აუნაზღურდება. მაისის თვეში წყალდიდობამ რომან მიხეილიძეს საზამთროს ბაღი მთლიანად გაუნადგურა, მიყენებულმა ზარალმა 7200 ლარი შეადგინა, რომელსაც სადაზღვევო კომპანია სრულად აუნაზღაურებს. ფერმერი სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროდაზღვევის პროგრამაში გაზაფხულზე ჩაერთო. პროექტის დახმარებით 8000 მ2 დააზღვია საზამთროს ბაღი. სადაზღვევო პრემიამ შეადგინა 840 ლარი, აქედან სააგენტოს გადასახდელმა თანხამ კი 504 ლარი.
დღეს, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს პროგრამა აგროდაზღვევის მენეჯერი ლევან მაღრაძე, ადგილობრივი თვითმმართველობის წევრები და სადაზღვეო კომპანია ალდაგის წარმომადგენლები ლაგოდეხის რაიონში დაზარალებულ რომან მიხეილიძეს შეხვდნენ და ჭარბი ნალექის შედეგად განადგურებული საზამთროს ბაღი დაათვალიერეს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროდაზღვევის პროგრამაში კახეთის რეგიონის 4 ათასზე მეტი ადამიანი ჩაერთო, აქედან 156 ლაგოდეხში მცხოვრები ფერმერია. მაისის თვეში ჭარბი ნალექის გამო პროგრამაში ჩართული 17 ბენეციარი დაზარალდა. სადაზღვევო კომპანიების მიერ 10 ფერმერის დატბორილი ფართობები შემოწმებულია და ზარალი შეადგენს 18 ათას ლარს. სადაზღვევო კომპანიები საბოლოო დასკვნას ივნისის ბოლომდე დადებენ, რის შემდეგაც ფერმერებს ასანაზღაურებელი თანხა ჩაერიცხებათ.

The damage incurred due to excessive precipitation will be compensated to the beneficiaries involved in the Insurance Programme
The damage incurred due to excessive precipitation will be fully compensated to the beneficiaries, living in Lagodekhi region, who are involved in the Agro Insurance Programme. The damage incurred to Roman Mikheilidze, who lives in the village Chabukiani of Lagodekhi region, will be fully compensated. In May the floods completely destroyed Roman Mikheilidzes watermelon crops and the incurred damage amounted to GEL 7200, which will be fully paid by the insurance company. He joined the Agro Insurance Programme implemented by the Agricultural Projects Management Agency in spring. Under the Programme Roman Mikheilidze insured 8000 m2 of his watermelon crops. The insurance premium was GEL 840, out of which the Agency paid GEL 504. Today, the Manager of the Agro Insurance Programme of the Agricultural Projects Management Agency, Mr. Levan Maghradze, the members of the local self-government body and the representatives of the Insurance Company Aldagi have met Mr. Roman Mikheilidze and visited the watermelon garden damaged by the excessive precipitation. More than 4 thousand people from Kakheti region are involved in the Agro Insurance Programme implemented by the Agricultural Projects Management Agency, out of whom 156 farmers live in Lagodekhi region. In May, 17 beneficiaries of the Programme were damaged by the excessive precipitation. The insurance companies checked the flooded lands of 10 farmers and the estimated the damage, which amounted to GEL 18000. The insurance companies will prepare final opinion by the end of June, after which appropriate compensation will be paid to the farmers.