აგროდაზღვევის პროგრამით მოსარგებლე შიდა ქართლელ ფერმერებს მიყენებული ზარალი აუნაზღაურდებათ
შიდა ქართლის რეგიონში სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალი აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულ ბენეფიციარებს აუნაზღაურდებათ. დაზიანების შესახებ შემოსულია 700-ზე მეტი შეტყობინება. ზარალები სრულად არის დათვლილი სადაზღვეო კომპანიების მხრიდან. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორი პაატა შეყელაძე, შიდა ქართლის რეგიონის გუბერნატორის მოადგილესთან ნუგზარ სამხარაძესთან და თიბისი დაზღვევის წარმომადგენლებთან ერთად გორის მუნიციპალიტეტში დაზარალებულ ჯამბულ ტუხიაშვილს შეხვდა და სეტყვის შედეგად დაზიანებული ვაშლის ნაკვეთი დაათვალიერა. სოფელ ძევერას მკვიდრს, ჯამბულ ტუხიაშვილს სეტყვის შედეგად გაუნადგურდა მოსავლის 50%. თიბისი დაზღვევა აღნიშნულ ბენეფიციარს აუნაზღაურებს 16,500 ლარს. ბენეფიციარმა სადაზღვევო პოლისის შესაძენად სახელმწიფოსგან 70% თანადაფინანსება მიიღო და მისმა გადახდილმა თანხამ 1.65 ჰა ფართობის დაზღვევისთვის 990 ლარი შეადგინა.
მიმდინარე წელს აგროდაზღვევის პროგრამაში სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პოლისის შესყიდვაზე თანამონაწილეობა ყველა კულტურაზე 70%, ხოლო ვაზზე 50%-ია. აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე, ნებისმიერ იმ ბენეფიციარს, რომელიც ფლობს უფრო მეტ მიწის ფართობს, 5 ჰექტარი მიწის ნაკვეთის დაზღვევისას, შეუძლია სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება მიიღოს.
2019 წლის ივნისის თვის დასაწყისის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით, აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 9,834 პოლისი; პროგრამაში ჩართულია 4,985 ბენეფიციარი; სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პრემიის სუბსიდიის თანხამ 4,148,239 ლარი შეადგინა. დაზღვეულია 10,473 ჰა ფართობი მიწის ნაკვეთი, ხოლო მოსავლის ღირებულება, ჯამში, 96,497,027 ლარია.

The damage will be reimbursed for the beneficiaries of Shida Kartli region
The damage incurred to Shida Kartli region by the hail will be reimbursed to the beneficiaries benefiting from the Agroinsurance Program. Over 700 reports are received at this stage. Damages were fully calculated by the insurance companies. Mr. Paata Shekeladze, Director of Agricultural Project Management Agency,together with Mr. Nugzar Samkharadze, the Deputy Governor of Shida Kartli and representatives of TBC Insurance met with injured Jambul Tukhiashvili and inspected the apple garden affected by the hail. As a result of hail, 50% of crops of Mr. Jambul Tukhiashvili, the resident of the Dzevera village, were destroyed. Insurance company TBC Insurance will reimburse 16.500 GEL to the said beneficiary. For purchase of insurance policy the beneficiary got 70% of co-financing from state and sum paid by him for insurance of 1 ha area amounted to 990 GEL.
This year, a share of government in purchasing an insurance policy is 70% for all crops and 50% - for vine. A natural person or a legal entity may participate in the agro-insurance project provided that they possess, use or factually own no more than 5 ha of agricultural land (for wheat crops no more than 30 ha). As well as, any beneficiary owning more areas of agricultural lands, when insuring 5 ha, may enjoy governmental co-financing.
According to data of June 2019, in Georgia, 9,834 policies were issued under the agro-insurance project; 4,985 beneficiaries were included in the project; a governmental subsidy of the insurance premium amounted to 4,148,239 GEL. The land of 10,473 ha in total was insured and a cost of the crops was 96,497,027 GEL.
The Governments financial support gave an additional stimulus to entrepreneurs to develop and extend their production. The Agriculture Project Management Agency is implementing a unified agro-project that is designed for long-term development and aims at establishing an environment that will promote competitiveness in the industry, stable growth of quality production and introduction of international standards of food safety.