ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში სამეგრელოს რეგიონში ახალი ხეხილის ბაღი გაშენდა
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროპროექტ დანერგე მომავალი მენეჯერმა ლევან დოლიძემ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, სამეგრელოს რეგიონში, აბაშის რაიონის სოფელ მარანში პროგრამაში მონაწილე ბენეფიციარის, ონისე გელენიძის 18 ჰექტარზე გაშენებული თხილის ბაღი დაათვალიერა.
ონისე გელენიძე პროგრამაში 2016 წელს ჩაერთო. ბაღის გაშენებისა და სარწყავი სისტემების მოწყობისთვის მან 56,678 ლარი მიიღო, მიღებული დაფინანსებიდან 11,678 ლარი ნერგებისთვის, ხოლო 45,000 ლარი წვეთოვანი სისტემებისთვის იყო განკუთვნილი.სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში აგროპროექტ დანერგე მომავალის ფარგლებში ხეხილის ბაღები 220 ჰა მიწის ფართობზე გაშენდა.
მთელი საქართველოს მასშტაბით ახალი ხეხილის ბაღების გაშენებული ფართობი დღეის მონაცემებით შეადგენს 1,438 ჰა-ს ხოლო დაფინანსების მოცულობა 7,4 მილიონ ლარს აღემატება.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ პროგრამის დანერგე მომავალი განხორციელება 2015 წლიდან დაიწყო. მისი მიზანია საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში (თბილისის, რუსთავის, ბათუმის, ქუთაისის და ფოთის გარდა) სასოფლო-სამეურნეო მიწების მიზნობრივი გამოყენების ზრდის მაქსიმალური ხელშეწყობა, მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება და სანერგე მეურნეობების მოწყობა.
აგროპროექტ დანერგე მომავალის ფარგლებში სახელმწიფო თანადაფინანსების მოცულობა შეადგენს: ბაღის გაშენების შემთხვევაში - ნერგების ღირებულების 70%-ს და წვეთოვანი სარწყავი სისტემის ღირებულების 50%-ს; სანერგე მეურნეობის შემთხვევაში - მეურნეობის შექმნის ღირებულების 50 % -ს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ხელი შეუწყოს სოფლის მეურნეობის დარგში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.

Arrangement of new orchard in Samegrelo region within the framework of united Agroproject
Mr. Levan Dolidze, the manager of the agro-project Plant the Future of the Agricultural Projects Management Agency, together with the representatives of local administration, in the village Marani, Samegrelo region, had examined the nut orchard of beneficiary participant of the program, Mr. Onise Gelenidze, planted on the area of 18 hectares.
Mr. Onise Gelenidze joined the program in 2016. Mr. Gelenidze received 56,678 GEL for arrangement of orchard and irrigation system; from the won financing 11 678 GEL was allocated for seedlings and 45 000 GEL for drip irrigation system. Within the framework of united Agroproject the orchards have been arranged in Samegrelo-Zemo Svaneti region on the area of 200 hectares. Across the country the total area of arranged new orchards amounts to 1 438 hectares and the sum of funding is 7,4 million GEL.
On the initiative of the Ministry of Agriculture of Georgia the agro-project Plant the Future of the Agricultural Projects Management Agency has been initiated since 2015 year. The purpose of the project is the maximum support for increase of intended use of agricultural land and arrangement of perennial gardens and nursery gardens in all municipalities of Georgia (except Tbilisi, Rustavi, Batumi, Kutaisi and Poti).
Capacity of co-financing within the framework of the agro-project Plant the Future amounts to: In case of orchard arrangement 70% of seedling price and 50% of drip irrigation system. In case of Nursery gardens 50% of the value of arrangement.
Agricultural Projects Management Agency carries out the united Agroproject intended for a long-termed development. The purpose of the above mentioned Agroproject is the promotion of competitiveness, stable growth of high-quality production, food safety and maintenance of food security.