პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში 76 განაცხადი დამტკიცდა
შიდა ქართლში 266.4 ჰა მიწის ფართობზე ახალი ხეხილის ბაღები გაშენდება. 32 ბენეფიციარმა სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში დაფინანსება მიიღო.
დღეს, სოფლის მეურნეობის პროგრამის დანერგე მომავალი მენეჯერმა ლევან დოლიძემ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, შიდა ქართლში, კასპის რაიონის სოფელ დოესში დაათვალიერა პროგრამაში მონაწილე ერთ-ერთი ბენეფიციარის, მერაბ ბერიაშვილის ბაღის გაშენების პროცესი.
მერაბ ბერიაშვილი პროგრამაში 2015 წლის 29 სექტემბერს ჩაერთო და 20 ჰექტარზე ნუშის ბაღის გაშენებისთვის და სარწყავი სისტემის მოწყობისთვის 62 ათასი ლარის სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო.
შიდა ქართლში, ქარელის, გორისა და კასპის რაიონებში 266.4 ჰა მიწის ფართობზე წლის ბოლომდე ვაშლი, ატამი, ქლიავი და ბალი გაშენდება. ახალი ხეხილის ბაღების გაშენებისა და სარწყავი სისტემის მოწყობისთვის მთელი საქართველოს მასშტაბით გასაშენებელი ფართობი დღეის მონაცემებით შეადგენს 573 ჰა-ს ხოლო დაფინანსების მოცულობა 3 მილიონ ლარს აღემატება.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივთ, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ პროგრამის დანერგე მომავალი განხორციელება თებევრლის ბოლოდან დაიწყო. მისი მიზანია საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში (თბილისის, რუსთავის, ბათუმის და ფოთის გარდა) სასოფლო-სამეურნეო მიწების მიზნობრივი გამოყენების ზრდის მაქსიმალური ხელშეწყობა, მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება და სანერგე მეურნეობების მოწყობა.
პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში სახელმწიფო თანადაფინანსების მოცულობა შეადგენს:
ბაღის გაშენების შემთხვევაში - ნერგების ღირებულების 70%-ს და წვეთოვანი სარწყავი სისტემის ღირებულების 50%-ს;
სანერგე მეურნეობის შემთხვევაში - მეურნეობის შექმნის ღირებულების 50 % -ს.
პროექტის დანერგე მომავალი განხორციელებისთვის ორი წლის განმავლობაში 15 მილიონი ლარი დაიხარჯება. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 1 000 1 200 ჰა-ზე თანამედროვე ტიპის ბაღის და 30 40 ახალი, თანამედროვე სანერგე მეურნეობის მოწყობა, რაც ხელს შეუწყობს, ერთის მხრივ, ადგილობრივ ბაზარზე იმპორტ-ჩანაცვლების, ხოლო, მეორე მხრივ, საექპორტო პოტენციალის ზრდის პროცესს.

76 granted application under the state programme
In the region of Shida Qartli 266.4 he of new orchards will be planted. . 32 beneficiaries already received program funding.
Today, Grants Officer of the program, Mr. Levan Dolidze ,along with local authorities, visited Shida Kartli, village Doesi and met with the beneficiary of the program mr. Merab Beriashvili .They attended the almond garden cultivation process.
Merab Beriashvili, has been involved in the program since September 29 ,2015 . He received 62 thousand worth of state funding for 20 hectares of almond orchard cultivation and irrigation system .
In the regions of Shida Kartli, Kareli, Gori and Kaspi 266.4 hectares of apples, peaches, plums and cherries will be planted by the end of this year. Cultivation of new orchards and irrigation system for the whole country covers the total area of 573 hectares and the financing capacity exceeds 3 million lari.
Ministry of Agriculture, Agricultural Projects Management Agency launched the program "Plant for the future" from February 2015.The main goal of this state programme is in all municipalities (except Tbilisi, Rustavi, Batumi and Poti ) to increase the maximum support in processes of cultivating perennial gardens and seedling nurseries and arranging dripping irrigation systems.
The state co-financing principle was not changed: for cultivating gardens the Agency will finance 70% of the cost of saplings and 50% of the cost of drip irrigation system; and for nursery gardens 50% of the cost of the establishment of the nursery gardens will be financed by the Agency. As a result of the changes made by the Agricultural Projects Management Agency more farmers will be able to join the program Plant the Future.