სახელმწიფო პროგრამების „დანერგე მომავალი“ და „ქართული ჩაი“ ბენეფიციარები GLOBAL GAP სტანდარტის დანერგვას შეძლებენ
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოსა და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID/REAP (საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობის აღდგენის პროექტი) შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში, სახელმწიფო პროგრამების - დანერგე მომავალი და ქართული ჩაი ბენეფიციარებს ტექნიკური დახმარების სფეროში სემინარები უტარდებათ.
სასაწავლო კურსის მონაწილეები ინფორმაციას პირველადი აგროწარმოების სტანდარტის GLOBAL GAP შესახებ იღებენ, რომელიც შემდეგ საკითხებს მოიცავს: ნიადაგის მოსამზადებელი სამუშაოები, ბაღის მოვლა/მორწყვა, შეწამვლა, მავნებლებთან ბრძოლა, სასუქის შეტანის ტექნოლოგია, პერსონალის უსაფრთხოების წესები, მოსავალის აღება, დასაწყობების და დაფასოების წესები.
პირველი სემინარის, რომელიც ქალაქ გორში ტარდება, მიმდინარეობას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ალექსანდრე ნასარიძე და USAID/REAP-ის ბიზნეს განვითარების მენეჯერი ირინე სალუქვაძე ადგილზე გაეცნენ.
სემინარი USAID/REAP-ის ფინანსური დახმარებით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს მიერაა ორგანიზებული. საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში კიდევ 6 აღნიშნული ტიპის სემინარის ჩატარებაა დაგეგმილი.
სემინარის დასრულების შემდეგ, ბენეფიციარებს შესაძლებლობა ექნებათ საერთაშორისო სტანდარტი GLOBAL GAP დანერგონ და შესაბამისი სერთიფიკატი მიიღონ. USAID/REAP სასერტიფიკატო პროგრამის დანერგვის მომსახურების ჯამური ღირებულების 50%-ს დააფინანსებს, ხოლო დარჩენილ 50%-ის გადახდა ბენეფიციარების მიერ მოხდება.
სახელმწიფო პროგრამები დანერგე მომავალი და ქართული ჩაი სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში ხორციელდება. ერთიანი აგროპროექტი მიზანია ხელი შეუწყოს სოფლის მეურნეობის დარგში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.

The Beneficiaries under the State Projects “Plant the future” and “Georgian Tea” shall have the opportunity to implement GLOBAL GAP Standard
Under the Memorandum signed between Projects Management Agency of the Ministry of Agriculture of Georgia and the United States Agency for International Development USAID/REAP(The Project Restoring Efficiency to Agriculture Production of Georgia) the seminars in the technical assistance field are being held for Beneficiaries of the State projects Plant the Future and Georgian Tea.
The Participants of the training course are informed on primary agro-production standards of GLOBAL GAP, which addresses the following issues: the ground processing working activities, garden caring/irrigation, spraying, pest control, fertilizer application technology, staff security policy and rules, harvesting, storage and packages rules.
Mr. Aleksandre Nasaridze, the Deputy Director of Projects Management Agency of the Ministry of Agriculture of Georgia and Ms. Irine Salukvadze, Business development Manager of USAID/REAP acquainted to the development of the first seminar holding at the present time in Gori city.
The Seminar is organized with financial support of USAID/REAP by the Projects Management Agency of the Ministry of Agriculture of Georgia. 6 mentioned seminars of the same type shall be organized throughout the various regions of Georgia.
By the end of the above-mentioned seminar, the Beneficiaries shall have the opportunity to implement the GLOBAL GAP International standard and to be awarded with the relevant certificate. The 50 % of the total cost of certification program shall be granted by the support of USAID/REAP, out of which the remaining 50 % shall be paid by the beneficiary.
The state programs Plant the future and Georgian Tea are being implemented within the frame of United Agro-Project of the Projects Management Agency of the Ministry of Agriculture of Georgia. United Agro Project is targeted on the increase of the competitiveness within the agricultural field and aims to promote the steady growth of a high-quality production and provision of food safety and security.