სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელი საწარმო ამოქმედდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორთან, ილია თამარაშვილთან ერთად შპს ქართული აგრო პროდუქტის ახლადგახსნილ საწარმოში იმყოფებოდა, სადაც წარმოების პროცესს გაეცნო.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩუმლაყში შპს ქართული აგრო პროდუქტის ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელი საწარმო სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში შეიქმნა. საწარმოში, ჯამურად, 4 მლნ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან, 600,000 ლარი გრანტია, ხოლო 1,5 მლნ ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი. საწარმოში, სადაც 15 ადამიანია დასაქმებული, 1,000 ტონა ხილისა და ბოსტნეულის გადამუშავებაა შესაძლებელი. პროდუქციის რეალიზაციას კომპანია ბრენდის კეთილი და პატიოსანი სახელით ადგილობრივ ბაზარზე ახდენს.
ამ საწარმოს მაგალითზე კიდევ ერთხელ დასტურდება რომ საქართველოს მთავრობის პროგრამები, რომლებსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ახორციელებს ორიენტირებულია ქართველ მეწარმეზე და ბიზნესზე. ის დიდი სიკეთეები, რაც თანდათან ნათელი ხდება მოსახლეობისათვის ამ საწარმოს არსებობით კიდევ ერთხელ დასტურდება. -განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა
2013 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოს დახმარებით, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, კახეთის რეგიონში 82 ახალი საწარმო დაფინანსდა. სახელმწიფოს ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს დამატებითი ბიძგი მისცა, წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის.
ერთიან აგროპროექტს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო ახორციელებს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Fruit and Vegetable Processing Plant Launched in Gurjaani Municipality with State Support
Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, together with Ilia Tamarashvili, Director of the Agricultural and Rural Development Agency, visited the newly opened enterprise of Georgian Agro Product Ltd., where they got acquainted with the production process.
In the village of Chumlaki, Gurjaani Municipality, a fruit and vegetable processing plant of Georgian Agro Product Ltd. was launched within the framework of the Unified Agro Project with the financial support of the state. In total, more than 4 million GEL was invested in the plant, of which 600,000 GEL was a grant and 1.5 million GEL was a preferential agro-credit. The plant, which employs 15 people, can process 1,000 tons of fruits and vegetables. The company sells its products on the local market under the brand name Kind and Decent.
The example of this enterprise proves once again that the programs of the Georgian government, which are implemented by the Ministry of Environmental and Agriculture, are focused on Georgian entrepreneurs and businesses. This enterprise is one more confirmation of the great benefits that are gradually becoming clear to the population,- said Giorgi Khanishvili.
Since 2013, 82 new enterprises have been financed in Kakheti Region with the help of the state within the framework of the United Agro Project. The financial support of the state has boosted the entrepreneurs to develop and expand production.
The United Agro Project is implemented by the Agricultural and Rural Development Agency. It is designed for long-term development of the agrarian sector and aims to create an environment that will promote competitiveness in agriculture, stable growth of high quality products, introduction of international food safety standards.