მეორადი უზრუნველყოფის კომპონენტი საბრუნავი საშუალებებისათვის
1. ეს კომპონენტი საბრუნავი საშუალებებისათვის ითვალისწინებს საფინანსო ინსტიტუტების მიერ მეხორცული ჯიშის მესაქონლეობაზე და თხილის პირველად წარმოებაზე გაცემულ საბრუნავი საშუალებების სესხებზე მეორად უზრუნველყოფას.
2. კომპონენტის ფარგლებში გაცემული ყოველი ახალი (არარეფინანსირებული/არარესტრუქტურიზებული) სესხის ძირითადი თანხის მთლიანი მოცულობის არა უმეტეს 50%-ის მეორადი უზრუნველყოფა მოხდება სააგენტოს მიერ სესხის ან მისი პირველი ტრანშის გაცემიდან მომდევნო 18 თვის განმავლობაში იმ შემთხვევაში თუ სესხი პირველადად უზრუნველყოფილია არანაკლებ 30%-ით. მეორადი უზრუნველყოფა საფინანსო ინსტიტუტზე გაიცემა იმ შემთხვევაში, თუ მსესხებლის მიერ საკუთარი ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო საფინანსო ინსტიტუტი მოახდენს პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციას და შედეგად ვერ ამოიღებს ნარჩენი ძირითადი თანხის 100%-ს. სააგენტო უზრუნველყოფს სხვაობის შევსებას არა უმეტეს პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციამდე არსებული ძირითადი თანხის 50%-ის ოდენობით, მაგრამ არა უმეტეს 300,000 ლარისა.
3. მეორადი უზრუნველყოფა გაიცემა მხოლოდ მას შემდეგ, რაც პროგრამის მონაწილე წარადგენს აუდიტორულ დასკვნას სესხის მიზნობრივად ხარჯვის დასადასტურებლად.
4. კომპონენტის ფარგლებში შეღავათიანი აგროკრედიტით სარგებლობა შეუძლიათ შემდეგ პირებს:
ა) საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირს;
ბ) საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებული ინდივიდუალურ მეწარმეს;
გ) საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).
5. იმისთვის, რომ პოტენციურმა ბენეფიციარმა ისარგებლოს შეღავათიანი აგროკრედიტით, იგი უნდა აკმაყოფილებდეს საფინანსო ინსტიტუტის მიერ ასეთი ტიპის სესხების გაცემის წინაპირობებსა და წინამდებარე პროექტის მოთხოვნებს:
ა) პროგრამაში მონაწილეობის მსურველი რეგისტრირებული უნდა იყოს „ფერმათა/ ფერმერთა რეგისტრაციის პროექტის“ ფარგლებში წარმოებულ რეესტრში;
ბ) ფერმა ან/და მიწის ნაკვეთი, სადაც იგეგმება აღნიშნული მიზნობრიობის განხორციელება, უნდა იყოს მსესხებლის საკუთრებაში, თანასაკუთრებაში ან სარგებლობაში, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად (თანასაკუთრების შემთხვევაში უნდა არსებობდეს თანამესაკუთრეების თანხმობა სესხის ვადის განმავლობაში ქონებით სარგებლობის თაობაზე, ხოლო სარგებლობის შემთხვევაში მისი მოქმედების ვადა არ უნდა იყოს სესხის ვადაზე ნაკლები).
6. კომპონენტის ფარგლებში სესხი გაიცემა შემდეგი მიზნობრიობით:
ა) მეხორცული ჯიშის მესაქონლეობისთვის შემდეგი სახის საბრუნავი საშუალებების დასაფინანსებლად:
ა.ა) არასანაშენე და მოზარდი პირუტყვის შეძენა (როგორც იმპორტის გზით, ასევე ადგილობრივად);
ა.ბ) პირუტყვის საკვების მიმდინარე ხარჯების დაფინანსება;
ა.გ) პირუტყვის ვეტერინარული პრეპარატების მიმდინარე. დანახარჯების დაფინანსება;
ა.დ) შრომითი რესურსებისა და ვეტერინარის მომსახურების დაფინანსება.
ბ) თხილის პირველადი წარმოებისათვის შემდეგი სახის საბრუნავი საშუალებების დასაფინანსებლად:
ბ.ა) პესტიციდების, ორგანული და მინერალური სასუქების, მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების მიმდინარე ხარჯების დაფინანსება;
ბ.ბ) შრომითი რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავება სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებისთვის;
ბ.გ) სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებისთვის გამოყენებული ტექნიკის საწვავ-საცხები მასალების მიმდინარე ხარჯების დაფინანსება;

| The component is active |
- This component provides for the secondary collateral on revolving loans issued by financial institutions for livestock farming of breeding breeds and primary hazelnut production.
- For each new (non-refinanced/non-restructured) loan issued within the component, secondary collateral for up to 50% of the total principal amount of the loan will be provided by the Agency within 18 months following the issuance of the loan or its first tranche, provided that the loan is initially secured by at least 30%. Secondary collateral will be provided to the financial institution if the borrower fails to fulfill their obligations and the financial institution realizes the primary collateral and is unable to recover 100% of the remaining principal amount. The Agency will cover the difference, but no more than 50% of the principal amount existing prior to the realization of the primary collateral, and not exceeding 300,000 GEL.
Secondary collateral will only be provided after the program participant presents an audit report confirming the targeted use of the loan.
The following individuals can benefit frompreferential agrocredit within the component:
a) A Georgian citizen, an individual;
b) An individual entrepreneur registered under Georgian law;
c) A legal entity registered under Georgian law (except for state/municipal enterprises).
5. In order for a potential beneficiary to benefit from preferential agrocredit, they must meet the preconditions for issuing such loans established by the financial institution and the requirements of the present project:
a) The participant must be registered in the registry established under the "Farm/Farmer Registration Project";
b) The farm and/or land plot where the specified purpose is planned to be carried out must be owned, co-owned, or leased by the borrower in accordance with Georgian legislation (in the case of co-ownership, consent from the co-owners for the use of the property during the loan period must exist, and in the case of leasing, the lease term must not be shorter than the loan term).
6. Loans within the component are issued for the following purposes:
a) To finance revolving funds for livestock farming of breeding breeds:
a.a) The purchase of non-breeding and young livestock (both imported and locally);
a.b) Financing current costs for livestock feed;
a.c) Financing current veterinary costs for livestock;
a.d) Financing labor resources and veterinary services.
b) To finance revolving funds for primary hazelnut production:
b.a) Financing current costs for pesticides, organic and mineral fertilizers, and biological plant protection products;