საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს სოფლის განვითარების სააგენტო ქ. რუსთავში აღნიშნავს
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე, მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, სხვადასხვა სახის ღონისძიებებით აღინიშნება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტო საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს  26 მაისს ქალაქ რუსთავში, თავისუფლების მოედანზე მრავალფეროვანი ღონისძიებით აღნიშნავს.
ქ. რუსთავში  თავისუფლების მოედანზე მოწყობილი ღონისძიება ეფუძნება  26 მაისთან დაკავშირებული წლევანდელი ღონისძიებების  ერთიან კონცეფციას - „1700 წელია, რწმენა გვაძლიერებს - სიყვარული გვაერთიანებს“, რომელიც ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილეს უკავშირდება.
ღონისძიება 13:00 საათზე დაიწყება. სტუმრებს შესაძლებლობა ექნებათ გაეცნონ ადგილობრივი მეწარმეების მიერ წარმოებულ პროდუქციას. დაესწრონ ღვინის დეგუსტაციასა და კულინარიულ მასტერკლასს. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იქნება, რუსთავის ისტორიული პავილიონი, სადაც გამოიფინება ქალაქში აღმოჩენილი ექსპონატების ასლები. რუსთავის ჭალის ტყესთან დაკავშირებით მოეწყობა საინფორმაციო კედელი, ჩატარდება აქტივობა „დარგე შენი სახელობის ხე“.
გაიმართება საბავშვო წარმოდგენა. დღის განმავლობაში სცენაზე ადგილობრივი შემსრულებლები წარსდგებიან. სამახსოვრო ფოტოების გადასაღებად მოეწყობა ფოტოზონა.
17:10 საათზე, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული დრო სახელმწიფო ჰიმნის შესრულებით აღინიშნება.  ღონისძიება  გალა კონცერტით დასრულდება.
ქ. რუსთავში  თავისუფლების მოედანზე საზეიმო ღონისძიება საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  სოფლის განვითარების სააგენტოსა და ქ. რუსთავის მერიის ორგანიზებით  ტარდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ორგანიზატორია ქალაქებში  რუსთავი, ფოთი და ამბროლაური.

Georgia's Independence Day is being celebrated across the country with various events organized by the Government Administration.
The Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture will celebrate Georgia's Independence Day on May 26 in the city of Rustavi with a diverse program of events at Freedom Square.
The event organized at Freedom Square in Rustavi is based on this year's unified concept for the May 26 celebrations — “For 1700 years, faith has strengthened us – love unites us,” which is connected to the 1700th anniversary of the declaration of Christianity as the state religion.
The event will begin at 1:00 PM. Guests will have the opportunity to explore products made by local entrepreneurs, attend a wine tasting and a culinary masterclass. The event will also feature a historical Rustavi pavilion where replicas of artifacts discovered in the city will be exhibited. An informational wall dedicated to the Rustavi floodplain forest will be set up, and the activity “Plant a Tree in Your Name” will be held.
A children's performance will take place. Throughout the day, local performers will appear on stage. A photo zone will also be arranged for taking commemorative photos.
At 5:10 PM, the historic time of Georgia’s declaration of independence will be marked by the performance of the national anthem. The event will conclude with a gala concert.
The ceremonial event at Freedom Square in Rustavi is organized by the Administration of the Government of Georgia, the Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and the Rustavi City Hall.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is the organizer of Independence Day events in the cities of Rustavi, Poti, and Ambrolauri.