15 მაისს  გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში ახალი შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების მიზნობრიობით  პროექტში  გამოცხადებული რეგისტრაციის შედეგად, მიღებულ იქნა 5 მლნ ლარის ღირებულების 15 განაცხადი. მათ შორის  3,5 მლნ ლარის ღირებულების 10 განაცხადი შეფასდა დადებითად.
პროექტის ფარგლებში ახალი შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების მიზნობრიობით განაცხადების მიღება განახლდება 3 ივნისის 12 საათიდან, დარჩენილი ბიუჯეტის 1,5 მლნ ლარის ამოწურვამდე.
სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში, ახალი შემნახველი საწარმოების  თანადაფინანსება შეადგენს  პროექტის ჯამური ღირებულების  არაუმეტეს 30%-ს, მაგრამ არაუმეტეს 350,000 ლარს; თანამონაწილეობის თანხა შესაძლოა წარმოადგენდეს, როგორც საკუთარ სახსრებს, ასევე აგროკრედიტს/ლიზინგს.
პროექტი ითვალისწინებს დამატებით შეღავათებს იმ შემთხვევებში, თუ შემნახველი საწარმო აშენდება მაღალმთიანი დასახლებებისა და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში, ასევე, თუ საწარმოს სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივი შექმნის. აღნიშნულ შემთხვევებში თანადაფინანსება განისაზღვრება პროექტის ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 40%-ით, არაუმეტეს 350,000 ლარით.

Registration for New Storage Enterprises Co-financing to Resume on June 3
On May 15, under the Co-financing of Processing and Storage Enterprises project, within the framework of co-financing for new storage enterprises, 15 applications worth 5 million GEL were received as a result of the announced registration. Among them, 10 applications worth 3.5 million GEL were positively evaluated.
Within the framework of the project, application submission for co-financing of new storage enterprises will resume on June 3, from 12:00 PM, until the remaining budget of 1.5 million GEL is exhausted.
Under the state project, co-financing for new storage enterprises amounts to no more than 30% of the total project cost, but not exceeding 350,000 GEL; the contribution amount may consist of own funds as well as agrocredit/leasing.
The project provides additional benefits if the storage enterprise is built in highland settlements or villages near the dividing line, and also if the enterprise is established by an agricultural-status cooperative. In such cases, co-financing will be determined at no more than 40% of the total project cost, and not exceeding 350,000 GEL.