თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის ვადა 30 აპრილის ჩათვლით გაგრძელდა
მეთხილე ფერმერებმა, სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაცია 2025 წლის 30 აპრილის ჩათვლით უნდა მოახდინონ.
თხილის კადასტრის სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენელთა სოფლებში ვიზიტი დაგეგმილია შესაბამისი გრაფიკით. უახლოესი ერთი კვირის  გრაფიკის შესახებ ინფორმაცია, კონკრეტული რეგიონის, სოფლისა და ვიზიტის თარიღის მითითებით, ხელმისაწვდომია სოფლის განვითარების სააგენტოს ვებგვერდზე,  აღნიშნული  ინფორმაცია  განახლებადია ყოველ პარასკევს.
აუცილებელია თხილის კადასტრში თხილის ბაღების რეგისტრაციის პროცედურის გავლა მაშინაც კი, თუ გასულ წელს მონაწილეს უკვე დარეგისტრირებული აქვს თხილის ბაღი.
სუბსიდიის მისაღებად,  საქართველოს მოქალაქე,  ფიზიკურ პირს   საკუთრებაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში  უნდა გააჩნდეს თხილის ბაღი ჯამურად არანაკლებ  0.2 ჰა არაუმეტეს 3 ჰა.  სუბსიდიის მოცულობა განისაზღვრება 500 ლარით  1 ჰა თხილის ბაღზე გადაანგარიშებით.
პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. ქულების დარიცხვა მიმდინარე წლის აპრილის თვიდან  ეტაპობრივად დაიწყება.  სპეციალიზებულ აგრომაღაზიებში დარიცხული  ქულების გამოყენების ბოლო ვადაა 2025 წლის 31 აგვისტო.

As part of the Hazelnut Production Support Program, the deadline for registering orchards in the Hazelnut Cadastre has been extended until April 30
Hazelnut farmers must register their orchards in the Hazelnut Cadastre by April 30, 2025, to participate in the state program.
The working group representatives of the Hazelnut Cadastre will visit villages according to a designated schedule. Information about the schedule for the upcoming week, including specific regions, villages, and visit dates, is available on the website of the Rural Development Agency. This information is updated every Friday.
It is necessary to complete the registration process in the Hazelnut Cadastre even if the participant had already registered their hazelnut orchard last year.
To receive the subsidy, a Georgian citizen, as an individual, must own or have actual possession of a hazelnut orchard with a total area of no less than 0.2 hectares and no more than 3 hectares. The subsidy amount is determined at 500 GEL per hectare of hazelnut orchard.
The subsidy for program participants will be issued on a Liberty Bank AgroCard through the allocation of corresponding points. The accumulation of points will begin gradually from April of this year. The deadline for using the allocated points in specialized agro-stores is August 31, 2025.