აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულ ბენეფიციარებს ჭარბი ნალექის შედეგად მიყენებული ზარალი აუნაზღაურდებათ
კახეთის რეგიონში ,,აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართული ბენეფიციარებისთვის მიმდინარე წლის ივნისში, სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალის აუნაზღაურება დაიწყო.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროდაზღვევის პროგრამის მენეჯერი ლევან მაღრაძე, სადაზღვევო კომპანია ალდაგის წარმომადგენელი ვახტანგ ებიტაშვილი და კახეთის რეგიონის გუბერნატორის მოადგილე გივი მეტრეველი გურჯაანის მუნიციპალიტეტში დაზარალებულ დავით ხუციშვილს შეხვდნენ და სეტყვის შედეგად განადგურებული ატმის ნაკვეთები დაათვალიერეს.
წყალდიდობის შედეგად, სოფელ კალაურის მკვიდრს, დავით ხუციშვილის ატმის ბაღის 72% მთლიანად გაუნადგურდა და მიყენებულმა ზარალმა 16,500 ლარი შეადგინა. აგროდაზღვევის პროექტის ფარგლებში, სადაზღვევო კომპანია ,,ალდაგი ფერმერს ზარალს სრულად აუნაზღაურებს. დავით ხუციშვილი სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროდაზღვევის პროგრამაში 2014 წლის 30 სექტემბერს ჩაერთო და 1,8 ჰა ფართობის ატმის ბაღი დააზღვია. სადაზღვევო პრემიამ შეადგინა 2,295 ლარი, საიდანაც სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ 2,160 ლარი დაფარა.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აგროდაზღვევის პროგრამაში კახეთის რეგიონში 4 ათასზე მეტი ბენეფიციარი ჩაერთო, აქედან 1656 გურჯაანის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ფერმერია. მიმდინარე წლის ზაფხულში ჭარბი ნალექის შედეგად აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართული 72 ბენეციარი დაზარალდა. სადაზღვევო კომპანიების მიერ თითოეული მათგანის დაზიანებული სავარგულები შემოწმებულია და ზარალი 331 178 ლარ-ზე მეტს შეადგენს. პროგრამის ბენეფიციარებს ზარალის თანხა სრულად აუნაზღაურდებათ.
საქართველოს მასშტაბით აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 26,625 პოლისი. სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პრემიის სუბსიდიის თანხამ შეადგინა 13,418,205 ლარი. დაზღვეულია 22,844.3 ჰა ფართობი სასოფლო-სამეურნეო სავარგული, ხოლო დაზღვეული მოსავლის ღირებულებამ ჯამში 186,676,471 ლარი შეადგინა.
ჭარბი ნალექისა და სეტყვის შედეგად დაზარალდა 8,008 ბენეფიციარი, ასანაზღაურებელი თანხა პირველადი შეფასებით 9.5 მილიონ ლარს შეადგენს. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს ზარალის შეფასება და თანხის ჩარიცხვა.

The insurance companies started payment of the compensation for the damage incurred in June from hailstone
The insurance companies started payment of the compensation for the damage incurred in June from natural disaster to the farmers in Kakheti region, who are involved in the Agro Insurance Programme. The Manager of the Agro Insurance Programme of the Agricultural Projects Management Agency, Mr. Levan Maghradze, the Deputy Governor of Kakheti region Mr. Givi Metreveli and the representative of the Insurance Company Aldagi, Mr. Vakhtang Ebitashvili, visited David Khutsishvilis peach orchard, that was damaged by the natural disaster hailstone . As a result of horrifying hailstone 72% of David Khutsishvilis peach orchard was damaged. The loss, estimated by the insurance company, amounted to GEL 16,500, which will be fully compensated by the Insurance Company Aldagi. David Khutsishvili joined the Agro Insurance Programme implemented by the Agricultural Projects Manageemnt Agency in September 30, 2014 and insured 1,8 hectares of his peach orchard. The insurance premium was GEL 2,295 , out of which the Agency paid GEL 2,160 on behalf of the beneficiary. More than 4000 beneficiaries from Kakheti region joined the Agro Insurance Programme implemented by the Agricultural Projects Manageemnt Agency, out of whom 1,665 farmers live in Gurjaani Municipality. In current year 72 beneficiaries incurred damage due to excessive precipitation and hail, and according to the primary estimation the total compensation amounts to GEL 331 178, which will be fully compensated by the Insurance Companies. Across the country 26,625 policies were issued. The total insurance subsidy issued from State is estimated as 13,418,205 Georgian Lari . Overall 22, 844 hectares of land is insured. The total cost of the insured crops is GEL 186,676,471. 8, 008 beneficiaries incurred damage due to excessive precipitation and hail, and according to the primary estimation the compensation amounts to GEL 9,5 million. The assessment of damages and the payment of compensation is carried out simultaneously.