„ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში საგარეჯოში ახალი მეფრინველეობის ფერმა ამოქმედდა
თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი მეფრინველეობის საწარმო საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში, - შპს ნინოწმინდა 1 რომელიც ერთიანი აგროპორექტის ფარგლებში შეიქმნა, დღეს შეღავათიანი აგროკრედიტის მენეჯერმა ლევან დოლიძემ, კახეთის გუბერნატორის მოადგილესთან ირაკლი შიოშვილთან ერთად დაათვალიერა.
შპს ნინოწმინდა 1 მეფრინველეობის ფერმაში 40,000 ფრთა ქათამია რომელიც ყოველდღიურად 24,000 კვერცხს აწარმოებს. საწარმოში 20 ადამიანია დასაქმებულია. პროდუქციის რეალიზაცია ხდება ადგილობრივ ბაზარზე.
კომპანია შეღავათიანი აგროკრედიტის ბენეფიციარია. საწარმოში ჯამურად 250 000 აშშ დოლარი ინვესტიცია განხორციელდა, საიდანაც მთლიანი თანხა შეღავათიანია გროკრედიტია.
2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტების მართვის სააგენტო სხვადასხვა პროექტს ახორციელებს ახალი საწარმოების შექმნის მიზნით. პროექტების ფარგლებში შეღავათიანი სესხები გაიცემა როგორც ახალი საწარმოების შექმნისთვის, ასევე უკვე არსებულის გაფართოებისთვის. ამ ეტაპზე, პროექტის ფარგლებში კახეთის რეგიონში შეიქმნა 53 ახალი საწარმო, ხოლო საქართველოს მასშტაბით უკვე დაფინანსდა 750-ზე მეტი მოქმედი და 162 ახალი საწარმო. სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს დამატებითი ბიძგი მისცა წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო აწარმოე საქართველოში - სწრაფი განვითარებისთვის ფარგლებში, ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Under the „United Agroproject“ the new poultry enterprise was launched in Sagarejo region
Today, the poultry enterprise "Ninotsminda 1" equipped according to modern standards which had been created in Sagarejo municipality within the framework of the "United Agro Project was visited by Levan Dolidze, the preferential agro-credit manager together with Irakli Shioshvili, the deputy governor of Kakheti.
In Ninotsminda 1" poultry farm there are 40,000 hen daily producing 24,000 eggs. 20 people are employed in the enterprise. The product is realized in the local market.
The company is a beneficiary of preferential agro-credit. In total, 250 000 US dollars have been invested in the enterprise, the whole sum of which is a preferential agro-credit.
Since 2013, the Project Management Agency of the Ministry of Agriculture has been implementing various projects for creating new enterprises. Within the projects, preferential credits are issued for the creation of new enterprises, as well as the expansion of existing ones. At this stage, 53 new enterprises have been created in Kakheti region and more than 750 active and 162 new enterprises have already been financed throughout Georgia. Financial support from the state provided the entrepreneurs with an additional push for development and expansion.
Project Management Agency of the Ministry of Agriculture within the framework of the project "Produce in Georgia - for Rapid Development", is implementing the "United Agro Project" which is designed for long-term development and its purpose is to create an environment that will promote the competitiveness in agriculture, stable growth of high quality products and introduction of international standards of food safety.