„ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში, სოფელ ხვითში ფერმერმა ტექნიკა-აღჭურვილობა შეიძინა
ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბენეფიციარმა გიორგი ბასილიძემ, გორის რაიონის სოფელ ხვითში 5,2 ჰა მიწის ფართობზე არსებული მეურნეობისთვის, ახალი ტრაქტორის, მულჩირისა და საწამლი აპარატურის შესაძენად 17 928 ლარის ოდენობის დაფინანსება მიიღო.
გიორგი ბასილაძეს 3,5 ჰა მიწის ფართობზე ვაშლის ბაღი აქვს გაშენებული, ხოლო 1,7 ჰა მიწის ფართობზე პომიდორი მოჰყავს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს საგრანტო პროექტის მენეჯერმა, თორნიკე კაპანაძემ, შიდა ქართლის გუბერნატორ კახა სამხარაძესთან და ადგილობრივი თვითმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილზე ფერმერის მიერ შეძენილი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა-აღჭურვილობა დაათვალიერა.
აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაციის, ბაზარზე წვდომის და მოქნილობის პროექტის (AMMAR) მხარდაჭერით ახორციელებს.
პროგრამას სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD) და გლობალური გარემოს დაცვის ფონდი (GEF) აფინანსებს.
პროგრამით გათვალისწინებული სააგენტოს თანადაფინანსება შეადგენს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 40%-ს, ხოლო ბენეფიციარის თანამონაწილეობა -60%-ს.
აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბენეფიციარებისთვის თანადაფინანსება გაიცემა ორი კომპონენტის მიმართულებით:
პირველადიწარმოებისკომპონენტი- ინდივიდუალური ფერმერების, საქართველოში რეგისტრირებული კომერციული იურიდიული პირების და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფინანსება.
გადამამუშავებელისაწარმოებისკომპონენტი- მოქმედი გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფინანსება.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო აწარმოე საქართველოში - ბიზნესის ფარგლებში, ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Under the Framework of the Unified AgroProject, the Farmer in Khviti Village Bought Machinery and Equipment project
Within the framework of the Unified AgroProject, beneficiary Giorgi Basilidze received 17,928 GEL of financing for purchase of a new tractor, mulching and spraying equipment for the farm located in 5.2 hectares of land in the village of Khviti in Gori district.
Giorgi Basiladze has planted an apple garden on 3.5 hectares of land and is growing tomatoes on 1.7 ha of land.
Tornike Kapanadze, the Project Manager of Agriculture Projects Management Agency, Kakha Samkharadze, the governor of Shida Kartli region and local self-government representatives visited the agriculture machine and equipment purchased by the farmer at the place.
The Agro-Production Support Program is implemented by the Agriculture Projects Management Agency with the support of the Agricultural Modernization, Market Access and Resilience (AMMAR) project.
The program is funded by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) and the Global Environment Fund (GEF).
The co-financing of the Agency envisaged by the program constitutes 40% of the total value of the presented project and the beneficiarys participation - 60%.
Co-financing for the beneficiaries of the Agro-Production Program will be financed in two components:
Primary production component - financing of individual farmers, commercial legal entities registered in Georgia and agriculture cooperatives.
Processing enterprise component - financing of operating processing and storage enterprises and agricultural cooperatives.
Within the framework of the Produce in Georgia Business| program, the Agricultural Project Management Agency is implementing the Unified AgroProject, which is designed for long-term development and its purpose is to create an environment that will promote competition in agriculture, stable growth of high quality products and introduction of the international food safety standards.