სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში აგრობარათების დარიგება გრძელდება
სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში აგრობარათების დარიგების პროცესს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი სამცხე-ჯავახეთის მხარის რწმუნებულის მოადგილესთან, შალვა ბერძენიშვილთან ერთად გაეცნო.
აგრობარათების დარიგების პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. დარიცხული აგროქულებით ფერმერებს შესაძლებლობა აქვთ ნაკლები დანახარჯებით, შეუფერხებლად განახორციელონ სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა, -განაცხადა ილია თამარაშვილმა.
სამცხე-ჯავახეთის მხარის რწმუნებულის მოადგილის, შალვა ბერძენიშვილის განცხადებით, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ფერმერები პროგრამაში აქტიურად არიან ჩართული.
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მესაკუთრეთა სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებული ქულების დარიცხვა ლიბერთი ბანკის აქტიური ანგარიშის მქონე ბენეფიციარებისათვის და აგრობარათების დარიგება ეტაპობრივად მიმდინარეობს. ფერმერები, დარიცხული ქულებით, სასოფლო-სამეურნეო საქონელს სპეციალიზებულ მაღაზიებში იძენენ.
ფერმერებმა, ბანკში მისვლამდე, პროგრამაში მონაწილეობისა და დარიცხული ქულების შესახებ ინფორმაცია ვებპორტალზე - myliberty.ge უნდა გადაამოწმონ, ხოლო ბანკში ვიზიტის დროს, თან უნდა იქონიონ პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა.
პროგრამით გათვალისწინებული სუბსიდიის მისაღებად საჭიროა, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს საკუთრებაში ჰქონდეთ საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული 0.25-დან 10 ჰა-მდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. სუბსიდიის მოცულობა 1 ჰექტარ მიწაზე განისაზღვრა, აგრობარათზე დარიცხული 200 ქულით. 1,25-დან 10 ჰა მიწის ნაკვეთის მესაკუთრეებსა და თანამესაკუთრეებს ხვნის მომსახურების მიღება სოფლის მეურნეობის ლოგისტიკისა და სერვისების კომპანიის სერვისცენტრებში შეუძლიათ. ხვნის მომსახურების საფასური 1 ჰა-ზე აგრობარათზე დარიცხული 150 ქულაა.
პროგრამის ბენეფიციარებს დარიცხული აგროქულების განაღდება 2021 წლის 20 მაისამდე შეეძლებათ. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მესაკუთრეთა სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამით 200,000-ზე მეტი ფერმერი ისარგებლებს. პროგრამის ბიუჯეტი 37 მილიონ ლარს შეადგენს.

Mr. Ilia Tamarashvili, Director of the Agricultural and Rural Development Agency, together with Mr. Shalva Berdzenishvili, Deputy Governor of the Samtskhe-Javakheti Region, got acquainted with the process of distributing agro-cards in Samtskhe-Javakheti region within the framework of the agricultural anti-crisis plan.
"The process of distributing agro-cards is active and underway. With the scores accrued the farmers have the opportunity to carry out agricultural activities at a lower cost, without hindrance, said Mr. Ilia Tamarashvili.
According to Mr. Shalva Berdzenishvili, Deputy Governor of Samtskhe-Javakheti Region, farmers in Samtskhe-Javakheti region are actively involved in the program.
The accrual of scores envisaged by the state program "Stimulation of Agricultural Land Owners" for the beneficiaries with the active accounts at the Liberty Bank and distribution of agro-cards is being carried out in stages. Farmers can buy agricultural goods in specialized shops with the accrued scores.
Before arriving at the bank, farmers must verify their participation in the program and the accrued scores on the web portal - myliberty.ge, and during the visit to the bank, they must have their ID cards.
In order to receive the subsidy provided by the program, individuals and legal entities need to own from 0.25 to 10 ha of agricultural land registered in the Public Registry. The amount of the subsidy was determined to be 200 scores accrued to the agro-card for 1 hectare of land. Landowners and co-owners of the land plots from 1,25 to 10 hectares can receive plowing services at the service centers of the Agricultural Logistics and Services Company. The cost of plowing services is 150 points per 1 ha accrued to the agro-card.
Beneficiaries of the program will be able to withdraw the accrued agro-scores until May 20, 2021. More than 200,000 farmers will benefit from the state program "Stimulation of Agricultural Land Owners". The budget of the program is 37 million GEL.