სოფლის განვითარების სააგენტომ აგრარულ საკითხთა კომიტეტს 2023 წლის საქმიანობის ანგარიში გასვლით სხდომაზე წარუდგინა
ქ. მცხეთაში გამართულ საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის გასვლით სხდომას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე დაესწრო. სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა დავით წითლიძემ დეპუტატებს 2023 წელს  განხორციელებული  პროექტებისა და პროგრამების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და მიმდინარე წელს დაგეგმილი ღონისძიებები გააცნო.
გასვლითი სხდომის ფარგლებში, შეხვედრა გაიმართა ადგილობრივ ფერმერებთან და მეწარმეებთან.
თენგიზ ნასარიძის განცხადებით, დარგის წარმომადგენელთან აქტიური კომუნიკაცია მნიშვნელოვანია იმისათვის, რომ ოპერატიულად მოხდეს საჭიროებებზე რეაგირება.
„სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ არაერთი სახელმწიფო პროგრამა ხორციელდება, რომლითაც ათეულ ათასობით ბენეფიციარი სარგებლობს. ამ მხარდაჭერის შედეგია სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოების და ექსპორტის გაზრდილი მაჩვენებლები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ აგრარულმა კომიტეტმა, რომელსაც სოფლის განვითრების სააგენტოს 2023 წლის დეტალური ანგარიში  წარედგინა, სააგენტოს საქმიანობა დადებითად შეაფასა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძემ.
აგრარული კომიტეტის წევრებმა, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარი კომპანიების, შპს „ფუდ ალიანსის“ პურ-ფუნთუშეულის საწარმო და შპს  „ქანდა აგრილჩარის“ გაშენებული ნუშის ბაღი  დაათვალიერეს.
აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის გელა სამხარაულის განცხადებით,  კომიტეტი აგრძელებს  რეგიონებში გასვლით შეხვედრებს.
„მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ადგილობრივ მოსახლეობასთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე განვიხილეთ რეგიონში არსებული  ის პრობლემები, რაც აწუხებს ადგილობრივ მოსახლეობას.  აგრარულ საკითხთა კომიტეტი იქნება შუამავალი  ამ საკითხების  გადაწყვეტაში  მთავრობის სხვადასხვა უწყებებთან“,-  აღნიშნა გელა სამხარაულმა.
მცხეთა-მთიანეთის მხარის რწმუნებულის, დავით ნოზაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ გაიმართა შეხვედრა ადგილობრივ  ფერმერებთან. არსებობს საკითხი, რომლებზეც მომავალშიც გაგრძელდება სამუშაოები და ამ რეჟიმში შეხვედრები, რათა მოსახლეობა კიდევ  უფრო კარგად იყოს ინფორმირებული იმ პროექტების და პროგრამების შესახებ, რომლებსაც ხელისუფლება ახორციელებს.

The Rural Development Agency presented the 2023 activity report to the Agrarian Affairs Committee at the external meeting
St. Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Tengiz Nasaridze attended the session of the Committee on Agrarian Affairs of the Parliament of Georgia held in Mtskheta. The director of the Rural Development Agency, Davit Tsitlidze, provided the deputies with information about the projects and programs implemented in 2023 and introduced the events planned for the current year.
As part of the outdoor session, a meeting was held with local farmers and entrepreneurs.
According to Tengiz Nasaridze, active communication with the field representative is important in order to promptly respond to needs.
"The Rural Development Agency implements a number of state programs that benefit tens of thousands of beneficiaries. The result of this support is increased production and export of agricultural products.It is important to note that the agrarian committee, which was presented with the detailed report of the Rural Development Agency for 2023, evaluated the agency's activities positively," said Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture.
The members of the agrarian committee, within the framework of their visit to the Mtskheta-Mtianeti region, visited the bread-and-cake factory of the beneficiary companies of the Rural Development Agency, "Food Alliance" LLC, and the cultivated almond orchard of "Kanda Agrilchari" LLC.
According to the chairman of the Agrarian Affairs Committee, Gela Samkharauli, the committee continues to hold field meetings in the regions.
"At the meeting held with the local population and representatives of the local government in the Mtskheta-Mtianeti region, we discussed the problems in the region that concern the local population. The Agrarian Affairs Committee will be an intermediary in solving these issues with various government agencies", Gela Samkharauli said.
According to Davit Nozadze, representative of Mtskheta-Mtianeti district, it is important that the meeting with local farmers was held. There is an issue on which work and meetings will continue in the future, so that the population is better informed about the projects and programs implemented by the government.