ჩინეთში საერთაშორისო გამოფენაზე SIAL SHENZHEN ქართული სტენდი პირველად იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ჩინეთში, ქალაქ შენჭენში გამართულ   საერთაშორისო გამოფენაზე SIAL SHENZHEN   ქართული  ნაციონალური პავილიონი პირველად მოეწყო
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის პირველი მოადგილე გიორგი ფანცულაია და დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილი ჩინეთში საერთაშორისო გამოფენაზე SIAL SHENZHEN იმყოფებოდნენ.
„ქართული სტენდზე, რომელიც ქალაქ შენჭენში საერთაშორისო გამოფენაზე პირველად არის წარმოდგენილი, ექვსი ქართული კომპანია  თავის პროდუქციას წარადგენს.  ვუმედოვნებთ, რომ ისინი წარმატებას მიაღწევენ გამოფენის ფარგლებში დაგეგმილ საქმიან მოლაპარაკებებში. სოფლის განვითარების სააგენტო გააგრძელებს აქტიურ მხარდაჭერას იმისათვის, რომ  ჩვენი კომპანიები, ფერმერები წარმოვადგინოთ საუკეთესო ფორმით“ - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ ნატალია ხარატიშვილმა.
საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობდნენ კომპანიები: შპს NUTSGE, შპს ნათს ინქორფორეითიდ,  რ/კ რუისპირი, შპს აქვა გეო, შპს ჯეონატურალსი, შპს ვინიტორი მუკუზნის მეღვინეობა.  ვიზიტორებს საშუალება ჰქონდათ გასცნობოდნენ  ქართული  წარმოების თხილს, კაკალს, ღვინოს, წყალსა და საკონსერვო ნაწარმს
2024 წელს გამოფენაში  SIAL SHENZHEN მონაწილეობა მიიღო 15,000-ზე მეტმა  კომპანიამ 45-მდე ქვეყნიდან. წარმოდგენილი იყო 25-მდე საერთაშორისო პავილიონი. გამოფენას 70-ზე მეტი ქვეყნიდან  67,000-ზე მეტი ვიზიტორი ესტუმრა.
აღსანიშნავია, რომ გარდა შენჭენისა (SHENZHEN), SIAL გამოფენები ტარდება მსოფლიოს ისეთ ქალაქებში, როგორებიცაა პარიზი, მონრეალი, ტორონტო, შანხაი,  ნიუ დელი, კუალა ლუმპური  და ჯაკარტა.  აღსანიშნავია, რომ ჩინეთში  SIAL გამოფენები 2000 წლიდან ტარდება.

For the first time, a Georgian pavilion was presented at the international exhibition SIAL SHENZHEN in China
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, a Georgian national pavilion was presented for the first time at the international exhibition SIAL SHENZHEN in Shenzhen, China.
Giorgi Fantsulaia, First Deputy Director of the Rural Development Agency, and Natalia Kharatishvili, Deputy Director, attended the international exhibition SIAL SHENZHEN in China.
“At the Georgian stand, which is being presented for the first time at the international exhibition in Shenzhen, six Georgian companies are showcasing their products. We hope that they will succeed in the business negotiations planned during the exhibition. The Rural Development Agency will continue its active support to represent our companies and farmers in the best way possible,” said Natalia Kharatishvili, Deputy Director of the Rural Development Agency.
The companies participating in the international exhibition included LLC NUTSGE, LLC Nuts Incorporated, R/C Ruispiri, LLC Aqua Geo, LLC Geonaturals, and LLC Vinitori Mukuzani Winery. Visitors had the opportunity to see Georgian products such as hazelnuts, walnuts, wine, water, and canned goods.
In 2024, SIAL SHENZHEN hosted over 15,000 companies from around 45 countries, with about 25 international pavilions presented. The exhibition attracted more than 67,000 visitors from over 70 countries.
It is worth noting that, in addition to Shenzhen, SIAL exhibitions are held in cities such as Paris, Montreal, Toronto, Shanghai, New Delhi, Kuala Lumpur, and Jakarta. SIAL exhibitions have been held in China since 2000.