არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში 31,000 ტონაზე მეტი ვაშლი გადამუშავდა
არასტანდარტული ვაშლისგან მიღებული პროდუქცია ევროკავშირის ბაზარზე იყიდება და ჩვენი ქვეყანა 4-დან 5 მილიონამდე ევროს შემოსავალს იღებს, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა, რომელიც შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე აბელ აბესაძესთან ერთად, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტყვიავში იმყოფებოდა, სადაც ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა და არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის დაბინავება-რეალიზაციის პროცესს კომპანიაში ნატურალ 7 გაეცნო.
კომპანია ნატურალ 7 არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის საკოორდინაციო შტაბში რეგისტრირებული ერთ-ერთი კომპანიაა. მიმდინარე წელს, საწარმოში, პროგრამის ფარგლებში, 5,500 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი გადამუშავდა.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, შიდა ქართლის რეგიონში არსებული ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები არასტანდარტული ვაშლის მიღებას შეუფერხებლად განაგრძობენ. არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში ჩართული 12 კომპანიის მიერ ჯამში გადამუშავებული ვაშლის რაოდენობამ 31,000 ტონაზე მეტი შეადგინა.
აღსანიშავია, რომ შიდა ქართლი ვაშლის წარმოების მხრივ პირველ ადგილზეა. ფერმერებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ვაშლის მოსავლის დროული დაბინავება. სახელმწიფოს პროგრამის ფარგლებში არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობა ხილის გადამმუშავებელი საწარმოების ნედლეულით მომარაგებას უზრუნველყოფს, - განაცხადა შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ, აბელ აბესაძემ.
არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის მხარდაჭერით, ფერმერები პროგრამაში ჩართულ ხილის გადამმუშავებელ საწარმოებში, არასტანდარტული ვაშლის ჩაბარებას, არანაკლებ 22 თეთრად, 15 დეკემბრამდე შეძლებენ. პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვისას, სახელმწიფო სუბსიდია 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე 10 თეთრია.

More than 31,000 tons of apples were processed under the state program to promote the sale of substandard apples
Products made from substandard apples are sold on the EU market and our country earns 4 to 5 million euros from it," said Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, who was in the village of Tkviavi in Gori Municipality with Shida Kartli Deputy State Representative Abel Abesadze. , where he met with local farmers and got acquainted with the process of housing and sale of substandard apple harvest in the company "Natural 7".
The company "Natural 7" is one of the companies registered in the coordination headquarters for the promotion of substandard apple sales. This year, more than 5,500 tons of substandard apples were processed at the plant under the program.
Within the framework of the state program, the fruit processing enterprises in Shida Kartli region continue to receive substandard apples. The total number of apples processed by 12 companies involved in the substandard apple sales promotion program was more than 31,000 tons.
"It should be noted that Shida Kartli is in the first place in terms of apple production. Timely housing of apple crop is especially important for farmers. Supporting the sale of substandard apples within the framework of the state program will ensure the supply of raw materials to fruit processing enterprises, said Abel Abesadze, Deputy State Representative of Shida Kartli.
With the support of the state program to promote the sale of substandard apples, farmers will be able to deliver substandard apples at no less than 22 tetri till December 15 in the fruit processing enterprises involved in the program. Under the program, in case of purchase of substandard apples, the state subsidy is set at 10 tetri per 1 kg of substandard apples.