არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ფერმერებმა 11 მლნ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღეს
არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა დასრულდა.
სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა ხილის გადამმუშავებელმა საწარმოებმა 50 ათას ტონამდე არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარეს. შედეგად, ფერმერებმა 11 მლნ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღეს.
არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა მიმდინარე წლის სექტემბრიდან, მოსავლის დაბინავების პროცესში ფერმერთა ხელშეწყობის მიზნით ამოქმედდა. არასტანდარტული ვაშლის ორგანიზებულად ჩაბარების უზრუნველსაყოფად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, ფუნქციონირებდა საკოორდინაციო შტაბი.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, სუბსიდია 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე 10 თეთრს შეადგენდა. პროგრამაში ჩართვა შეეძლო ხილის გადამმუშავებელ ყველა იმ საწარმოს, რომლებიც მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 22 თეთრად შეისყიდიდნენ. სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს იბარებდა ხილის გადამმუშავებელი 14 საწარმო შიდა ქართლის, კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, ვაშლის მოსავლის დაბინავების ხელშეწყობის მიზნით, სპეციალური პირობა ამოქმედდა შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში. არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში ჩართულ საწარმოებს საბრუნავი საშუალებებისთვის შეღავათიანი კრედიტის მიღება შეეძლოთ არასტანდარტული ვაშლის შეძენისა და გადამუშავების მიზნობრიობით. გაცემული თანხის ოდენობა 8,600,000 ლარს აღემატება.

The Non-Standard Apples Sale Promotion State Program has ended.
Fruit processing enterprises involved in the state program received up to 50,000 tons of non-standard apples. As a result, farmers earned more than 11 million GEL.
The Non-Standard Apples Sale Promotion State Program was launched in September this year to support farmers in the process of crop settlement. According to the decision of the Ministry of Environment and Agriculture, a coordination headquarters was functioning to ensure the organized delivery of non-standard apples.
Under the state program, the subsidy was 10 Tetri per 1 kg of non-standard apples. All fruit processing enterprises that could buy 1 kg of non-standard apples for not less than 22 Tetri from physical persons employed in the fruit-growing sphere could be included in the program. Within the framework of the state program, 14 fruit processing enterprises in Shida Kartli, Kakheti and Samtskhe-Javakheti regions were supplied with non-standard apples.
In addition to the above, a special condition was introduced in the framework of the "Preferential Agro-Credit" project to facilitate the settlement of the apple crop. Enterprises involved in the Non-Standard Apple Sales Promotion Program could receive subsidized loans for working capital for the purpose of purchasing and processing non-standard apples. The amount issued exceeds GEL 8,600,000.