ქვეყნის აგროსაინვესტიციო შესაძლებლობები საპატიო კონსულებს სოფლის განვითრების სააგენტოს დირექტორმა გააცნო
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებით გამართულ ღონისძიებაში „საქართველოს საპატიო კონსულების კონფერენციას - თანამშრომლობა მტკიცე პარტნიორობისათვის” საპატიო კონსულები მსოფლიოს 50-ზე მეტი ქვეყნიდან მონაწილეობდნენ. კონფერენცია საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა და საგარეო საქმეთა მინისტრმა ილია დარჩიაშვილმა გახსნეს.
ღონისძიების ფარგლებში გამართულ თემატურ პანელებზე მონაწილეებმა  საქართველოს საგარეო პოლიტიკის, ეკონომიკური და კულტურული დიპლომატიის საკითხები განიხილეს.
პანელური დისკუსიის თემა იყო საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის არსებული შესაძლებლობებიც. ქვეყნის აგროსაინვესტიციო შესაძლებლობები საპატიო კონსულებს სოფლის განვითრების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა გააცნო.
„სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამების ხელშეწყობით ქვეყანაში ვითარდება სოფლის მეურნეობის ღირებულებათა ჯაჭვის თითოეული კომპონენტი და საერთაშორიოს ბაზარებზე ქართული ხარისხიანი აგროპროდუქტები მეტად ხელმისაწვდომია.  ჩვენ  აქტიურად ვსაქმიანობთ  იმისათვის,  რომ  ქართულმა აგროპროდუქციამ  მყარი  პოზიციები დაიკავოს როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზარზე. სოფლის მეურნეობა მაღალი რისკით გამოიჩევა, თუმცა სახელმწიფო პროგრამების საშუალებით დარგში  ინვესტირება ხდება უფრო მიმზიდველი. გვაქვს რა იაფ დაკრედიტებაზე ხელმისაწვდომობა და ვეხმარებით გრანტის კომპონენტით სასტარტო კაპიტალის შექმნაში. არაერთი მაგალითი გვაქვს, როცა  უცხოელი ინვესტორები აფუძნებენ კომპანიებს საქართველოში და ახდენენ ინვესტირებას სოფლის მეურნეობაში.“, - განაცხადა ილია თამარაშვილმა.

The Director of the Rural Development Agency had introduced the agricultural investment opportunities of the country to Honorary Consuls
Honorary Consuls from more than 50 countries of the world participated in the event “Conference of Honorary Consuls of Georgia – cooperation for strong partnership”, organized by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia. The conference was opened by Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Mr. Levan Davitashvili and Minister of Foreign Affairs of Georgia, Mr. Ilia Darchiashvili.
The issues of foreign policy, economic and cultural diplomacy of Georgia were discussed by the participants within the thematic panels held within the frameworks of the event.
The opportunities for agriculture development of Georgia also became the subject to panel discussion. Agricultural investment opportunities of the country were introduced to the Honorary Consuls by the Director of the Rural Development Agency, Mr. Ilia Tamarashvili.
„The programs of Rural Development Agency  support to development of each component of agricultural value chain in Georgia and Georgian quality agricultural products are more available at the international markets. We actively work to ensure the solid position of Georgian agricultural products as at local, so at international market. Agriculture tends to incur high risks, but through state programs, the investment to the mentioned field becomes more attractive. With our availability to cheap credit, we do support the start-up capital creation through the grant component. There are many examples of founding the companies in Georgia by foreigner investors and investment to the agricultural field” – Mr. Ilia Tamarashvili said.