მეფრინველეობის ფერმის მოწყობის ქვეკომპონენტი ითვალისწინებს, შემდეგი მიმართულებების თანადაფინანსებას:
• მეხორცული მიმართულების მეფრინველეობის ახალი ფერმის მოწყობას ან არსებული ფერმის მოდერნიზება და/ან გაფართოება;
• მეკვერცხული მიმართულების მეფრინველეობის არსებული ფერმის მოდერნიზება და/ან გაფართოება.
ქვეკომპონენტით სარგებლობა შეუძლია რეგისტრირებულ მეწარმე ფიზიკურ პირს (ინდივიდუალურ მეწარმეს) ან  მეწარმე იურიდიულ პირს, რომელშიც  სახელმწიფო არ ფლობს წილს/პაის/აქციას.
ქვეკომპონენტის გავრცელების გეოგრაფიული არეალია საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტი.
სააგენტოს თანადაფინანსება:  პროექტის ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 50%, არაუმეტეს 2,000,000 ლარი.
სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში − არაუმეტეს 55%-ს, არაუმეტეს 2,000,000 ლარი.
თითოეული პროექტის ჯამური ღირებულება უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 50,000 ლარს.
მეხორცული მიმართულების მეფრინველეობის ახალი ფერმის მოწყობის ან არსებული ფერმის მოდერნზების და/ან გაფართოების შემთხვევაში, პროექტის ჯამური ღირებულება, ერთ ფრთაზე გადაანგარიშებით, არ უნდა აღემატებოდეს 100  ლარს.
მეკვერცხული მიმართულების მეფრინველეობის არსებული ფერმის მოდერნიზების და/ან გაფართოების შემთხვევაში, პროექტის ჯამური ღირებულება, ერთ ფრთაზე გადაანგარიშებით, არ უნდა აღემატებოდეს 110  ლარს.
დაფინანსდება მხოლოდ დანართით N11  განსაზღვრული კრიტერიუმებისა და ხარჯების შესაბამისად  მეფრინველეობის ფერმის მოწყობა.
ბენეფიციარი ვალდებულია, თანადაფინანსების გაცემამდე იყოლიოს არანაკლებ 5,000 ფრთა ქათამი.
პროექტის განხორციელების ვადა
სააგენტო ბენეფიციარს განუსაზღვრავს პროექტის შესრულების ვადას.
პროექტის შესრულების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს ხელშეკრულების გაფორმებიდან 18 თვეს
განსაზღვრულ ვადებში პროექტის შეუსრულებლობის შემთხვევაში სააგენტო წყვეტს ბენეფიციართან გაფორმებულ ხელშეკრულებას.
ზოგადი პირობები:
• მონაწილეობას შეძლებენ ის პოტენციური ბენეფიციარები, რომლებსაც არ აქვთ სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების/პროგრამების ფარგლებში მიმდინარე სახელშეკრულებო დარღვევა ან/და სასამართლო დავა.
• წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულება უნდა მოიცავდეს ქვეკომპონენტის შესაბამისად დასაშვები ხარჯების მთლიან ოდენობას.
• შესაძლებელია დაფინანსდეს აუდიტორული დასკვნის საფასური, თანადაფინანსება შეადგენს პროექტის ღირებულების არაუმეტეს 1%, მაგრამ არაუმეტეს 20,000 ლარს. თანადაფინანსების თანხა გათვალისწინებული იქნება ბენეფიციარზე გასაცემი სააგენტოს თანადაფინანსების ლიმიტში.
• ბენეფიციარის მიერ პროექტით გათვალისწინებული ნებისმიერი შესყიდვა უნდა განხორციელდეს მხოლოდ ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური ან/და იურიდიული პირისაგან ან/და იმპორტის გზით.
• შესასყიდი ძირითადი საშუალებები (დანადგარი/აღჭურვილობა/ტექნიკა/იმპლემენტი) უნდა იყოს ახალი (ექსპლუატაციაში არმყოფი).
• ის ბენეფიციარები, ვისთანაც გაფორმდება თანადაფინანსების ხელშეკრულება, თანადაფინანსებას მიიღებენ იმ შემთხვევაში, თუ ამ დადგენილების ამოქმედების შემდეგ ა(ა)იპ − სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების/პროგრამების ფარგლებში არ ექნებათ მიმდინარე სახელშეკრულებო დარღვევა ან/და სასამართლო დავა.
ზოგადი ვალდებულებები
• თანადაფინანსების გაცემის დღიდან 3 წლის განმავლობაში, არ გაასხვისოს პროექტის ფარგლებში შექმნილი და დაფინანსებული ქონება, ასევე აღნიშნული ქონების ნაწილი ან მასთან დაკავშირებული აქტივები და მიწის ნაკვეთი, რომელზეც განხორციელდა პროექტი.
დარღვევის შემთხვევაში, სააგენტო წყვეტს ხელშეკრულებას და ბენეფიციარი ვალდებულია უზრუნველყოს მიღებული თანადაფინანსების თანხის დაბრუნება.
• თანადაფინანსების გაცემის დღიდან 3 წლის განმავლობაში, უზრუნველყოს პროექტის ფუნქციონირება მხოლოდ იმ მიზნობრიობისა და პროფილის შესაბამისად, რომელიც განსაზღვრულია პროგრამითა და/ან ხელშეკრულებით.
• მშენებლობის შემთხვევაში, სააგენტოს მიერ განსაზღვრულ ვადაში წარმოადგინოს პროექტის ფარგლებში შექმნილი შენობა/ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღების აქტი.
• უზრუნველყოს ხელშეკრულებით განსაზღვრული პერიოდულობით ინფორმაციის სააგენტოსთვის წარდგენა პროექტის მიმდინარეობის შესახებ.
ზემოაღნიშნული პირობების დარღვევის შემთხვევაში სააგენტო წყვეტს ხელშეკრულებას და ბენეფიციარი ვალდებულია უზრუნველყოს მიღებული თანადაფინანსების თანხის დაბრუნება  ან სააგენტო უფლებამოსილია განუსაზღვროს ბენეფიციარს დამატებითი ვადა ვალდებულების შესასრულებლად.
შესაბამისობის კრიტერიუმები
მიწის ნაკვეთი, სადაც იგეგმება პროექტის განხორციელება პოტენციურ ბენეფიციარს უნდა გააჩნდეს  საკუთრებაში ან თანასაკუთრებაში ან იჯარით, რომელიც:
• რეგისტირებული უნდა იყოს სსიპ − საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში ან/და მიღებული უნდა ჰქონდეს სახელმწიფოსგან/მუნიციპალიტეტის ორგანოსგან/აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისგან გრძელვადიანი იჯარით.
• იჯარის დარჩენილი პერიოდი უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 10 წელს
• მიწის ნაკვეთს არ უნდა ედოს ყადაღა, ასევე, სახელმწიფოსგან საპრივატიზებო პირობებით შეძენის შემთხვევაში,  საპრივატიზებო პირობები უნდა იყოს სრულად შესრულებული და მიწის ნაკვეთი უნდა წარმოადგენდეს შემძენის უპირობო საკუთრებას.
პოტენციურ ბენეფიციარს არ უნდა გააჩნდეს საგადასახადო დავალიანება სახელმწიფო ბიუჯეტის მიმართ. ეს მოთხოვნა არ ვრცელდება იმ შემთხვევაში, თუ საგადასახადო დავალიანების ოდენობა არ აღემატება 1,000 ლარს ან საგადასახადო დავალიანების გადახდევინება გადავადებულია ან მისი გადახდის ვალდებულება შეჩერებულია კანონის საფუძველზე.
თანადაფინანსების მისაღებად საჭირო ეტაპები
მეფრინველეობის ფერმის მოწყობის ქვეკომპონენტის წარმოსადგენი დოკუმენტების ნუსხა
თანადაფინანსება გაიცემა მას შემდეგ, რაც ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ ვადაში ვალდებულებების შესრულება დადასტურდება წარმოდგენილი აუდიტორული დასკვნითა და სააგენტოს მიერ ადგილზე კონტროლის  განხორციელებით.
მშენებლობის შემთხვევაში, უნდა წარმოადგინოთ საქართველოს კანონმდებლობით გაცემული მშენებლობის ნებართვა.
არანაკლებ 200,000 ლარის ღირებულების სამშენებლო/სარემონტო/სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შემთხვევაში, შესრულებული სამუშაოების ღირებულება უნდა დასტურდებოდეს:
• სსიპ - აკრედიტაციის ეროვნულო ორგანოს (აკრედიტაციის ცენტრის) მიერ აკრედიტირებული პირის დასკვნით
ან
• სსიპ - ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მიერ გაცემული ექსპერტიზის დასკვნით
არანაკლებ 500,000 ლარის პროექტის ღირებულების შემთხვევაში ბენეფიციარი ვალდებულია თანადაფინანსების გაცემამდე, ხელშეკრულების მოქმედების ვადით, ის მიწის ნაკვეთი, რომელზეც განხორციელდა  პროექტი დატვირთოს  იპოთეკით სააგენტოს სასარგებლოდ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
ამავდროულად, დასაშვებია სააგენტოს იპოთეკა იყოს რიგით მეორე, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ პირველი რიგის იპოთეკარია სესხის გამცემი ბანკი.
აღნიშნული პირობა არ ვრცელდება სახელმწიფო იჯარის შემთხვევაში.
სააგენტო უფლებამოსილია, ხელშეკრულების მოქმედების პერიოდში განახორციელოს ადგილზე კონტროლი და დოკუმენტური მონიტორინგი.

The Poultry Farm Establishment Subcomponent provides co-financing for the following activities:
• establishment of a new broiler poultry farm or modernization and/or expansion of an existing farm;
• modernization and/or expansion of an existing egg-laying poultry farm.
The Subcomponent is available to a registered entrepreneurial natural person (individual entrepreneur) or an entrepreneurial legal entity in which the State holds no ownership interest, participation interest, or shares.
The geographic coverage of the Subcomponent includes all municipalities of Georgia.
Agency co-financing: up to 50% of the total project cost, but not more than GEL 2,000,000.
In the case of cooperatives holding agricultural status, villages adjacent to the dividing line, and high-mountain settlements - up to 55%, but not more than GEL 2,000,000.
The total cost of each project must be at least GEL 50,000.
For establishment of a new broiler poultry farm or modernization and/or expansion of an existing farm, the total project cost, calculated per bird, must not exceed GEL 100.
For modernization and/or expansion of an existing egg-laying poultry farm, the total project cost, calculated per bird, must not exceed GEL 110.
Only establishment of a poultry farm in accordance with the criteria and costs specified in Annex No. 11 shall be financed.
Before co-financing is disbursed, the beneficiary must maintain at least 5,000 chickens.
Project Implementation Period
The Agency shall determine the project implementation period for the beneficiary.
The project implementation period shall not exceed 18 months from the date of execution of the agreement.
If the project is not completed within the prescribed periods, the Agency shall terminate the agreement executed with the beneficiary.
General Terms:
• Potential beneficiaries may participate if they have no ongoing contractual breach and/or litigation under projects/programs of the Rural Development Agency.
• The total cost of the submitted project must include the full amount of eligible costs under the Subcomponent.
• The cost of an audit report may be financed; co-financing shall not exceed 1% of the project cost and in any event shall not exceed GEL 20,000. The co-financing amount shall be included within the Agency co-financing limit applicable to the beneficiary.
• Any procurement contemplated by the project shall be carried out by the beneficiary only after execution of the agreement, from an entrepreneurial natural person and/or legal entity registered in accordance with the legislation of Georgia and/or through importation.
• Fixed assets to be purchased (plant/equipment/machinery/implements) must be new (not previously placed in service).
• Beneficiaries with whom a co-financing agreement is executed shall receive co-financing provided that, after this Resolution enters into force, they have no ongoing contractual breach and/or litigation under projects/programs of the Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entity - Rural Development Agency.
General Obligations
The beneficiary shall:
• for three years from the date of disbursement of co-financing, not alienate the property created and financed under the project, any part of such property or related assets, or the land plot on which the project was implemented.
In the event of a breach, the Agency shall terminate the agreement and the beneficiary shall be required to refund the co-financing amount received.
• for three years from the date of disbursement of co-financing, ensure that the project operates solely in accordance with the intended purpose and profile established by the Program and/or the agreement.
• in the case of construction, submit, within the period determined by the Agency, the commissioning/acceptance certificate for the building/structure created under the project.
• submit information on project progress to the Agency at the intervals specified in the agreement.
In the event of a breach of the foregoing conditions, the Agency shall terminate the agreement and the beneficiary shall be required to refund the co-financing amount received, or the Agency may grant the beneficiary an additional period to perform the obligation.
Eligibility Criteria
The potential beneficiary must own, co-own, or lease the land plot on which implementation of the project is planned, and such land plot/lease must:
• be registered with the Legal Entity under Public Law - National Agency of Public Registry and/or have been obtained under a long-term lease from the State, a municipal authority, or the Autonomous Republic of Adjara.
• have a remaining lease term of at least 10 years;
• be free of attachment; in addition, if purchased from the State subject to privatization conditions, such privatization conditions must have been fully satisfied and the land plot must constitute the purchaser's unconditional property.
The potential beneficiary must have no outstanding tax liability to the State Budget. This requirement shall not apply where the amount of tax liability does not exceed GEL 1,000, collection of the tax liability has been deferred, or the obligation to pay it has been suspended by operation of law.
Steps Required to Receive Co-Financing
List of documents to be submitted under the Poultry Farm Establishment Subcomponent
Co-financing shall be disbursed after performance of the obligations within the period specified in the agreement is confirmed by the submitted audit report and by an on-site inspection conducted by the Agency.
In the case of construction, a construction permit issued in accordance with the legislation of Georgia must be submitted.
For construction/repair/reconstruction works with a value of at least GEL 200,000, the value of the completed works must be confirmed by:
• a report issued by a person accredited by the Legal Entity under Public Law - National Accreditation Body (Accreditation Center)
or
• an expert report issued by the Legal Entity under Public Law - Levan Samkharauli National Forensics Bureau
If the project cost is at least GEL 500,000, before co-financing is disbursed the beneficiary shall, for the term of the agreement, mortgage in favor of the Agency, in accordance with the legislation of Georgia, the land plot on which the project was implemented.
The Agency's mortgage may rank second only where the first-ranking mortgagee is the lending bank.
This condition shall not apply in the case of a State lease.
During the term of the agreement, the Agency may conduct on-site inspections and documentary monitoring.
A completed application form and supporting documentation may be submitted in hard copy to the central office of the Rural Development Agency, its regional divisions, or information and consultation centers.