გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში ბენეფიციარებს შესაძლებლობა აქვთ თანადაფინანსების სახით მიიღონ მიზნობრივი ფულადი რესურსები.
კომპონენტი ითვალისწინებს შემდეგ ქვეკომპონენტებს:
კომპონენტის ფარგლებში არ ფინანსდება:
• რეკლამისა და მედიაში განთავსების ხარჯები;
• საწარმოს საბრუნავი სახსრები, მათ შორის, საოპერაციო ხარჯები;
• მიწის ნაკვეთის ან/და შენობა-ნაგებობის შეძენის ხარჯი;
• არსებული საწარმოს კაპიტალში წილის შეძენის ხარჯი;
• საპროექტო სამუშაოებისთვის გათვალისწინებული ხარჯი.
კომპონენტით სარგებლობა შეუძლია რეგისტრირებულ   მეწარმე იურიდიულ პირს, რომელშიც  სახელმწიფო არ ფლობს წილს/პაის/აქციას.
პროექტისთვის, რომელიც თანადაფინანსდება გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში, დამატებით შესაძლებელია შეღავათიანი აგროკრედიტის ძირითადი საშუალებებისთვის კომპონენტის ფარგლებში  დამტკიცებულ სესხზე დაწესებული საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსების მიღება.
კომპონენტი ვრცელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.
ამასთან:
• გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების ქვეკომპონენტის ფარგლებში  ენერგოეფექტური ღუმელ(ებ)ის წარმოებისთვის ახალი საწარმოს შექმნა ან არსებული საწარმოს მოდერნიზება/გაფართოება ფინანსდება მთელი საქართველოს მასშტაბით;
• შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების ქვეკომპონენტის მარცვლეულის შემნახველი საწარმოს დაფინანსება შესაძლებელია ქ. ბათუმსა და ქ. ფოთში.

Under the Co-Financing of Processing and Storage Enterprises Component, beneficiaries may receive earmarked funds in the form of co-financing.
The Component includes the following subcomponents:
The following shall not be financed under the Component:
- advertising and media placement costs;
- working capital of the enterprise, including operating expenses;
- costs of acquiring a land plot and/or building/structure;
- costs of acquiring an ownership interest in the capital of an existing enterprise;
- costs related to design/project-development work.
The Component is available to a registered entrepreneurial legal entity in which the State holds no ownership interest, participation interest, or shares.
- the Registry of Farms and Rural Enterprises
- the Registry of Economic Activities of the Legal Entity under Public Law - National Agency of Public Registry
For a project co-financed under the Co-Financing of Processing and Storage Enterprises Component, co-financing of the interest rate applicable to a loan approved under the Preferential Agrocredit for Fixed Assets Component may additionally be obtained.
The Component applies in all municipalities of Georgia, except self-governing cities.
In addition:
- under the Co-Financing of Processing Enterprises Subcomponent, establishment of a new enterprise or modernization/expansion of an existing enterprise for the production of energy-efficient stove(s) shall be financed throughout Georgia;
- under the Co-Financing of Storage Enterprises Subcomponent, a grain storage enterprise may be financed in the cities of Batumi and Poti.