„იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტთან დაკავშირებით, საინფორმაციო შეხვედრა ჩატარდა
წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში, ადგილობრივ ფერმერებსა და დაინტერესებულ პირებს იმერეთის აგროზონის დირექტორმა, არჩილ ბუკიამ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტზე გამოცხადებული ინტერესთა გამოხატვის შესახებ მოწვევა გააცნო და პროექტთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის მერი გრიგოლ იოსელიანი ესწრებოდნენ.
იმერეთის აგროზონის პროექტის განხორციელებით, ჩვენ შევქმნით ქვეყანაში უნიკალურ მოდელს, სადაც თანამედროვე სტანდარტის პროდუქცია წარმოებული იქნება ერთიანი კლასტერის ფარგლებში, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა.
იმერეთის მხარის რწმუნებულის, ზვიად შალამბერიძის განცხადებით, პროექტის განხორციელება შესაძლებლობას მისცემს მეწარმეებსა და ფერმერებს გაიზიარონ ევროპული ცოდნა და გამოცდილება, რომელსაც წარმოების პროცესში გამოიყენებენ.
შპს იმერეთის აგროზონა (IAZ) ინტერესთა გამოხატვით (EOI) დაინტერესებული პირების წინადადებებს 2021 წლის პირველი მარტიდან 30 აპრილამდე მიიღებს.
220 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე განთავსებული იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობის კლასტერი საერთაშორისო და ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებს ინვესტირების განხორციელების შესაძლებლობას სთავაზობს მაღალი, საშუალო და დაბალ ტექნოლოგიური სათბურების, ლოგისტიკის და გაყიდვების ცენტრის, გადამმუშავებელი საწარმოების და სხვა დამხმარე საქმიანობების მიმართულებებით.
იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის განხორციელებისთვის, 220 ჰა მიწის ფართობი საქართველოს მთავრობამ წყალტუბოსა და ბაღდათის მუნიციპალიტეტებში გამოყო.
სამინისტროს მიერ ინიცირებულ პროექტზე მუშაობა ერთი წლის წინ, 2020 წლის თებერვალში დაიწყო. იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის კონსულტანტია საერთაშორისო კონკურსის საფუძველზე შერჩეული ქართულ-ნიდერლანდური საკონსულტაციო კონსორციუმი GeoHolding KSH Consortium.

In Tskaltubo Municipality, Archil Bukia, Director of Imereti Agrozone, informed the local farmers and stakeholders about the Invitation for Expression of Interest announced on the Greenhouse Cluster Development Project and provided detailed information about the project.
The meeting was attended by the First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Giorgi Khanishvili, the State Representative in Imereti Zviad Shalamberidze and the Mayor of Tskaltubo Municipality Grigol Ioseliani.
By implementing the Imereti Agrozone project, we will create a unique model in the country, where products of modern standards will be produced within a single cluster,- stated Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environment and Agriculture.
According to the State Representative in Imereti Zviad Shalamberidze, the implementation of the project will enable entrepreneurs and farmers to share European knowledge and experience, which will be used in the production process.
Imereti Agrozone Ltd. (IAZ) will receive proposals from the parties interested in the Expression of Interest (EOI) from March 1 to April 30, 2021.
The 220-hectare Imereti Agrozone Greenhouse Cluster offers international and local stakeholders the opportunity to invest in high-, medium- and low-tech greenhouses, logistics and sales center, processing plants and other auxiliary activities.
The Government of Georgia has allocated 220 hectares of land in Tskaltubo and Baghdati municipalities for the implementation of the Imereti Agrozone Greenhouse Cluster Development Project.
Work on the project initiated by the Ministry started a year ago, in February 2020. The aide to the Imereti Agrozone Greenhouse Cluster Development Project is the Georgian-Dutch Consulting Consortium - GeoHolding KSH Consortium selected on the basis of an international competition.