სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს იბარებენ ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, კახეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთის და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის რეგიონში
21 ოქტომბრის მდგომარეობით, სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა 14 ხილის გადამამუშავებელმა საწარმომ 14,000 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარა. ფერმერებმა  4 მლნ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღეს.
პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას იღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2025 წლის 15 დეკემბრამდე, 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 27 თეთრად შეისყიდიან; სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  10 თეთრის  ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
„არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის“ სახელმწიფო პროგრამა მიმდინარე წლის 9 სექტემბრიდან ვაშლის მოსავლის დაბინავების პროცესში ფერმერთა ხელშეწყობის მიზნით ამოქმედდა.

Within the framework of the state program, fruit processing enterprises in the regions of Shida Kartli, Kvemo Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti are purchasing non-standard apples.
As of October 21, 14 fruit processing enterprises involved in the state program have received more than 14,000 tons of non-standard apples. Farmers have earned over 4 million GEL in income.
Under the program, fruit processing companies that purchase non-standard apples at no less than 0.27 GEL per kilogram by December 15, 2025, will receive a state subsidy. The Rural Development Agency will provide a subsidy of 0.10 GEL per kilogram of non-standard apples.
To ensure the organized delivery of non-standard apples, a coordination headquarters operates under the decision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The state program “Promotion of the Sale of Non-Standard Apples” was launched on September 9 of this year to support farmers during the apple harvesting process.