რძის მწარმოებელი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამაში ცვლილებები შევიდა
ცვლილების თანახმად, საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე მოქმედი სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივებისათვის, რძის გადამმუშავებელი მანქანა-დანადგარების შესასყიდად გათვალისწინებულია 90%-იანი თანადაფინანსება (არაუმეტეს 150,000 ლარი) იმ შემთხვევაში, თუ ამ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ან/და მისი მეპაიე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ან/და მეპაიე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მეპაიეთა საკუთრებაში არსებული ფურების/ცხვრების (ნერბი)/თხების(ნეზვი) რაოდენობა ჯამურად შეადგენს, შესაბამისად, არანაკლებ 150/1000/200 სულს.
ამავე ცვლილებით, მაღალმთიან დასახლებაში რეგისტრირებულ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს შეუძლიათ რძის გადამმუშავებელი მანქანა-დანადგარების შესასყიდად 95%-იანი თანადაფინანსება, არაუმეტეს, 150,000 ლარისა მიიღონ იმ შემთხვევაში, თუ ამ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ან/და მისი მეპაიე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ან/და მეპაიე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მეპაიეთა საკუთრებაში არსებული ფურების რაოდენობა ჯამურად აღემატება 50 სულს.
პროგრამის დაწყებიდან დღემდე, რძის მწარმოებელი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით დაფინანსდა 24 კოოპერატივი.სახელმწიფოს მხრიდან გაწეულმა თანადაფინანსებამ შეადგინა 2,031,604 ლარი.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო ახორციელებს სახელმწიფო პროგრამას რძის მწარმოებელი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის, რომელიც საწარმოო დანადგარების შეძენაში დახმარებას ითვალისწინებს.

Programs supporting development of the agricultural cooperatives
According to the amendment, 90% co-financing (not more than GEL 150,000) for dairy farms operating throughout Georgia with the agriculture status isenvisaged for the purchase of procurement of dairy processing machinery, if the total number of cows / sheep (ewes) / goats (nanny goats) owned by the agricultural cooperative and/or its member and/or the members of the agricultural cooperative members respectively amounts not less than 150/1000/200 souls.
By the same amendment, agricultural cooperatives registered in highland settlementsfor the purchase of dairy processing machinerymay receive 95% co-financing, not exceeding GEL 150,000, provided that the number of cows owned by such agricultural cooperative and/or its member and/or the members of the agricultural cooperative members is more than 50 in total.
Since the beginning of the programtill now 24 cooperatives have been funded throughout Georgia under the state program for support of dairy farming cooperatives. State co-financing amounted to GEL 2,031,604.
The Agriculture and Rural Development Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture implements a state program for dairy farmer cooperatives that assists in the purchase of industrial machinery.