შიდა ქართლში მცხვორებ ფერმერებს აგროდაზღვევის პროგრამა გააცნეს
გორში, პროექტის ხელმძღვანელი ნატალია ხარატიშვილი, შიდა ქართლის რეგიონის გუბერნატორის მოადგილე ნუგზარ სამხარაძესთან ერთად ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა. პროგრამის მენეჯერმა ფერმერებს შეხვედრაზე აგროდაზღვევის პროგრამაში შესული ცვლილებები წარუდგინა და პროექტის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
წინა წლების მსგავსად ყველა კულტურაზე, გარდა ვაზისა, სახელმწიფოს მხრიდან თანამონაწილეობა კვლავ იქნება 70%; ვაზზე 50%. აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, სადაზღვევო პოლისი ფარავს შემდეგ სადაზღვევო რისკებს: სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი, საშემოდგომო ყინვა.
აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ყველა ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე, ნებისმიერ ბენეფიციარს მფლობელობაში არსებული მიწის ნებისმიერი (5 ჰექტარს ზემოთ) ფართობიდან შეუძლია 5 ჰექტარი მიწის ნაკვეთის დაზღვევისას სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება მიიღოს.
დაზღვევას დაექვემდებარება მხოლოდ ისეთ მიწის ნაკვეთზე მოყვანილი მოსავალი, რომელიც დარეგისტრირებულია სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში. ასევე დამზღვევი ან მიწის მესაკუთრე, რომელსაც სურს რომ მიიღოს პროექტში მონაწილეობა, ვალდებულია დარეგისტრირდეს ფერმერთა რეესტრში.
მოცდის პერიოდი სადაზღვევო პოლისის გაცემის თარიღიდან 4 დღის ვადითაა განსაზღვრული.
აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართვა შეუძლება საქართველოს ტერიტორიაზე ლიცენზირებულ ყველა სადაზღვევო კომპანიას.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა 2014 წელს დაიწყო და უკვე 5 წელია მიმდინარეობს. პროექტის მიზანი აგროსექტორში სადაზღვევო ბაზრის განვითარება, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის ხელშეწყობა, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობით დაკავებული პირებისთვის შემოსავლის შენარჩუნება და რისკების შემცირებაა.
2014- 2018 წლებში აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში:
გაცემულია 81,453 პოლისი
დაზღვეული ფართობი შეადგენს 71,413 ჰა
ჯამში დაიზღვა 551,366,395 ლარის მოსავალი
ფერმერების მიერ დაზღვევის მომსახურებაში გადასახდელი თანხიდან სახელმწიფომ 33,854,463 ლარის სუბსიდირება მოახდინა.5 წლის განმავლობაში ანაზღაურებულმა ზარალმა 35,343,213 მლნ ლარი შეადგინა.

Agroinsurance program have been introduced to Shida Kartli farmers
Natalia Kharatishvili, the head of the project in Gori met with the local farmers together with Nugzar Samkharadze, Deputy Governor of Shida Kartli region. The Program Manager presented the amendments to the agro insurance program and provided detailed information about the project during meeting.
As in previous years, the participation of the state on all cultures, except for the vines, will still be 70%; 50% on the vine. Within the agro insurance program, the insurance policy covers the following insurance risks: hail, flooding, storm, autumn frost.
Any natural or legal entities, which own, use or is in actual ownership of not more than 5 hectares of the agricultural land (in case of grain harvest insurance not more than 30 hectares), including the area, can take part in the agro insurance program. Also, any beneficiary can receive co-financing from the State when insuring 5 hectares of land plot from any area of land owned by it (above 5 hectares).
Only the harvest yielded on the land plot that is registered into LEPL National Agency of Public Registry, will be subject to insurance. Also, the policy holder or landowner who wants to participate in the project shall register oneself in the farmers register.
The down-time period is determined for 4 days from the date of issuing insurance policy.
All insurance companies licensed on the territory of Georgia will be able to engage in the agro insurance program.
The State program of agro insurance started in 2014 and has been in progress for 5 years already. The aim of the project is to develop the insurance market in agro-sector, promote agricultural activities, maintain income and reduce risk for persons engaged in agricultural activities.
In 2014- 2018, within the framework of the Agro Insurance Program:
- 81,453 policies have been issued;
- Insured area is 71,413 ha
- In total, the harvest for 551,366,395 lari was insured
- The State has subsidized 33,854,463 lari from the amount payable by the farmers for the insurance service.