სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, ქვემო ქართლის რეგიონში მესაქონლეობის ახალი ფერმა ამოქმედდა
მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ დამია გეურარხში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, ანარ სადიკოვმა თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი მესაქონლეობის ფერმა ააშენა. ფერმის მშენებლობაზე 2 მლნ ლარამდე თანხა დაიხარჯა, აქედან 1,5 მლნ ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტია, დანარჩენი - ფერმერის ინვესტიცია. ახალ ფერმაში ყოველდღიურად 4 ტონა ნედლ რძეს აწარმოებენ. პროდუქციის რეალიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე ხორციელდება; ფერმაში 20 ადგილობრივია დასაქმებული.
მესაქონლეობის ახალი ფერმა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა და ქვემო ქართლის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულმა, შოთა რეხვიაშვილმა დაათვალიერეს და სამუშაო პროცესს გაეცნენ.
შეღავათიანი აგროკრედიტის სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში, აგრარულ საქმიანობაში ჩართული პირებისთვის, სოფლის განვითარების სააგენტო სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას ახორციელებს. სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერა ფერმერებს ბიზნესის წამოწყებასა და მის განვითარებაში ეხმარება, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა.
როგორც მხარის რწმუნებულმა, შოთა რეხვიაშვილმა აღნიშნა, სოფელ დამია გეურარხში აშენებული ახალი ფერმა კიდევ ერთი მაგალითია, თუ როგორ შესაძლებლობებს იძლევა სოფლის მეურნეობისა და ეკონომიკის მიმართულებით არსებული სახელმწიფო პროექტები.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში, ქვემო ქართლის რეგიონში, ჯამში, 308 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების7 ათასზე მეტი სესხია გაცემული, სააგენტოს გაცემულმა თანადაფინანსებამ 47 მლნ ლარზე მეტი შეადგინა.
შეღავათიანი აგროკრედიტის სახელმწიფო პროექტი 2013 წლიდან ხორციელდება, რაც სოფლის მეურნეობაში ჩართულ პირებს შესაძლებლობას აძლევს იაფი და ხელმისაწვდომი ფულადი სახსრები აგრობიზნესის დაწყების და განვითარებისკენ მიმართონ.

New Farm Opening in Kvemo Kartli Region with the Support of RDA
A cattle farm equipped in compliance with modern standards, was built by Anar Sadikov, with the financial support of the state, in the Village Damia Geurarkh, Marneuli Municipality. Up to 2 million lari was spent on the construction of the farm, wherefrom 1.5 million lari is a preferential agro-credit, the rest is a farmers investment. The new farm produces 4 tons of raw milk daily. Products are sold on the local market; 20 local men are employed at the farm.
Ilia Tamarashvili, the Director of the Rural Development Agency, and Shota Rekhviashvili, the Governor of Kvemo Kartli Region, visited the new cattle farm and made inquires about the working process.
The Rural Development Agency suggest co-financing of loan interests to the individuals that are involved in the agricultural activities, within the framework of the state project of preferential agro-credit. The financial support provided by the state enables the farmers to launch business and develop it, said Ilia Tamarashvili, the Director of the Rural Development Agency.
As Shota Rekhviashvili, the Governor of Region, marked out, the new farm built in the Village Damia Geurarkh, is just one more example of great opportunities that are provided by state projects in agriculture and economy sector.
In total, more than 7 thousand loans of more than 308 million lari have been issued within the scope of preferential agro-credit project, in Kvemo Kartli region. The co-financing issued by the Agency amounted to more than 47 million lari.
The state project of preferential agro-credit, which has been implemented since 2013, enables individuals that are involved in agriculture to start and develop agrobusiness with low-cost and affordable cash funds.