ქვეკომპონენტის ფარგლებში, სესხი გაიცემა ბენეფიციარებზე, რომლებიც ყურძენს შეიძენენ საბრენდე სპირტის წარმოების მიზნით და სააგენტო განახორციელებს ყურძნის შესაძენად და ბრენდის წარმოებისათვის საჭირო მასალების შესაძენად აღებული კრედიტის საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას.
ფინანსდება ბრენდის წარმოებისათვის საჭირო მასალების შეძენა:
• ბოთლი
• საცობი
• ჩაჩი
• ეტიკეტი
• ყუთი
სესხის  გაცემა დასაშვებია ყოველი წლის 20 აგვისტოდან 31 ოქტომბრის ჩათვლით, საქართველოს მთავრობის შესაბამისი განკარგულების საფუძველზე.
ქვეკომპონენტით სარგებლობისთვის პოტენციური ბენეფიციარი უნდა დარეგისტრირდეს ფერმერული მეურნეობებისა და სოფლად არსებული საწარმოების რეესტრში.
სესხის გაცემა შესაძლებელია მხოლოდ სსიპ − ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ განსაზღვრულ საწარმოებზე.
სესხის ლიმიტი: არანაკლებ 20,000 ლარიდან არაუმეტეს 30,000,000 ლარის ჩათვლით
სესხის ვადა: არაუმეტეს 36 თვე
ბენეფიციარი ვალდებულია, სესხის (გარდა რეფინანსირებული სესხებისა) გაცემიდან 12  თვის ვადაში სესხის ხარჯვის მიზნობრიობის დასადასტურებლად საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა. თუ აღნიშნულ ვადაში ბენეფიციარმა არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა, სააგენტოს მხრიდან შეწყდება თანადაფინანსების შეთანხმება.
აუდიტორული დასკვნით წარმოდგენილი ინფორმაციის საფუძველზე გაფორმდება სამმხრივი შედარების აქტი სააგენტოს, ბენეფიციარსა და სესხის გამცემ ბანკს შორის ბენეფიციარის მიერ სესხის მიზნობრიობის შესაბამისად ათვისების თაობაზე.
სესხის საპროცენტო განაკვეთი დგინდება მისი მოცულობიდან გამომდინარე. სესხის საპროცენტო განაკვეთი შესაძლოა, იყოს ფიქსირებული ან მცურავი (ცვლადი):
ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 16%-ისა
150,001 ლარიდან 500,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს 15%-ისა
500,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 14%-ისა
1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 13%-ისა
5,000,001 ლარიდან 30,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს 12%-ისა;
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს საქართველოს  ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 8%-ისა
150,001 ლარიდან 500,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს  საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 7%-ისა
500,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს  საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 6%-ისა
1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს  საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 5%-ისა
5,000,001 ლარიდან 30,000,000 ლარის ჩათვლით არაუმეტეს  საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 4%-ისა
სააგენტოს მიერ სესხის პროცენტის თანადაფინანსება: საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთის ოდენობით.
სააგენტო გადაიხდის სესხის დაფარვის გრაფიკის შესაბამისად, ბენეფიციარის მიერ სესხის გადახდის პარალელურად.
სესხის პროცენტის თანადაფინანსების გაცემა მოხდება მას შემდეგ, რაც ბენეფიციართან გაფორმდება შედარების აქტი და განისაზღვრება სესხის გადახდის საბოლოო გრაფიკი.
სესხის დაფარვა ხდება ანუიტეტით ან არასტანდარტული გრაფიკით. საშეღავათო პერიოდს, როგორც ძირითადი თანხის, ასევე საპროცენტო სარგებლის გადახდაზე, განსაზღვრავს სესხის გამცემი საფინანსო ინსტიტუტი.
სესხის ის პირობები, რომლებიც არ არის გათვალისწინებული ამ მუხლით, დარეგულირდება შეღავათიანი აგროკრედიტი საბრუნავი საშუალებებისთვის კომპონენტის თანადაფინანსების განსაზღვრული პირობებით.
ზოგადი პირობები
• ბენეფიციარის მიერ პროექტით გათვალისწინებული ნებისმიერი შესყიდვა უნდა განხორციელდეს მხოლოდ თანადაფინანსების  შეთანხმების გაფორმების შემდეგ, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური ან/და იურიდიული პირისაგან ან/და იმპორტის გზით.

Under the Subcomponent, loans shall be issued to beneficiaries purchasing grapes for the production of brandy spirit, and the Agency shall co-finance interest on loans obtained for the purchase of grapes and materials required for brandy production.
The purchase of materials required for brandy production shall be financed:
• bottles
• corks
• capsules
• labels
• boxes
Loans may be issued from August 20 through October 31 of each year, pursuant to the relevant ordinance of the Government of Georgia.
To use the Subcomponent, the potential beneficiary must be registered in the Registry of Farms and Rural Enterprises.
Loans may be issued only to enterprises designated by the Legal Entity under Public Law - National Wine Agency.
Loan amount: not less than GEL 20,000 and not more than GEL 30,000,000, inclusive.
Loan term: not more than 36 months
Within 12 months after disbursement of the loan (other than a refinanced loan), the beneficiary shall submit an audit report to the financial institution confirming that the loan proceeds were used for their intended purpose. If the beneficiary fails to submit an audit report within the foregoing period, the Agency shall terminate the co-financing agreement.
Based on the information presented in the audit report, a tripartite reconciliation statement shall be executed among the Agency, the beneficiary, and the lending bank confirming use of the loan proceeds by the beneficiary in accordance with the intended purpose of the loan.
The loan interest rate shall be determined based on the amount of the loan. The loan interest rate may be fixed or floating (variable):
In the case of a fixed interest rate, the financial institution shall establish the following annual interest rates:
Loan Amount Interest Rate
From GEL 20,000 through GEL 150,000, inclusive Not more than 16%
From GEL 150,001 through GEL 500,000, inclusive Not more than 15%
From GEL 500,001 through GEL 1,500,000, inclusive Not more than 14%
From GEL 1,500,001 through GEL 5,000,000, inclusive Not more than 13%
From GEL 5,000,001 through GEL 30,000,000, inclusive Not more than 12%
In the case of a floating (variable) interest rate, the financial institution shall establish the following annual interest rates:
From GEL 20,000 through GEL 150,000, inclusive Not more than the refinancing rate established by the National Bank of Georgia plus 8%
From GEL 150,001 through GEL 500,000, inclusive    Not more than the refinancing rate established by the National Bank of Georgia plus 7%
From GEL 500,001 through GEL 1,500,000, inclusive Not more than the refinancing rate established by the National Bank of Georgia plus 6%
From GEL 1,500,001 through GEL 5,000,000, inclusive    Not more than the refinancing rate established by the National Bank of Georgia plus 5%
From GEL 5,000,001 through GEL 30,000,000, inclusive  Not more than the refinancing rate established by the National Bank of Georgia plus 4%
Agency co-financing of loan interest: in an amount equal to the refinancing rate established by the National Bank of Georgia.
The Agency shall make payments in accordance with the loan repayment schedule, concurrently with payments made by the beneficiary on the loan.
Co-financing of loan interest shall commence after a reconciliation statement is executed with the beneficiary and the final loan repayment schedule is established.
The loan shall be repaid under an annuity schedule or a non-standard schedule. The lending financial institution shall determine any grace period applicable to repayment of both principal and interest.
Any loan terms not addressed in this Article shall be governed by the co-financing terms established under the Preferential Agrocredit for Current Assets Component.
General Terms
• Any procurement contemplated by the project shall be carried out by the beneficiary only after execution of the co-financing agreement, from an entrepreneurial natural person and/or legal entity registered in accordance with the legislation of Georgia and/or through importation.