სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით ქართული აგროპროდუქტების გამოფენა-გაყიდვა მოეწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, თბილისში, ტურისტულად აქტიურ ადგილას, ვეკუას ქუჩაზე ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა მოეწყო
ღონისძიებაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანი  სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ დავით წითლიძესთან ერთად   იმყოფებოდნენ.
"საინტერესო ღონისძიება ტარდება დღეს თბილისში, დაახლოებით 20-მდე მცირე და საშუალო ფერმერია წარმოდგენილი. როგორც ადგილობრივი მოსახლეობა, ისე ტურისტებიც ინტერესდებიან ჩვენი ქართული გამორჩეული საგემოვნო თვისებების პროდუქციით. რა თქმა უნდა,  ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ხელი შევუწყოთ ქართული ხარისხიანი პროდუქციის პოპულარიზაციას. ქალბატონი ნინო წილოსანი ჯერ კიდევ აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარეობისას იყო ამ იდეის ავტორი. ჩვენ რა თქმა უნდა მხარი დავუჭირეთ და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით ტარდება დღეს ეს ღონისძიება.“ -  განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ თენგიზ ნასარიძემ.
“მნიშვნელოვანი დღეა ჩვენთვის, ფერმერებისთვის და მცირე მეწარმეებისთვის. იწყება აგრო ბაზრების საპილოტე პროექტი, რომლებსაც სოფლის მეურნეობის სამინისტრო დააორგანიზებს. ეს იქნება ძალიან კარგი შესაძლებლობა მათი პროდუქციის გამოფენის, შესაბამისად გაყიდვის, ტურისტების მხრიდან თუ ადგილობრივების მხრიდან დაინტერესების და შესაბამისად თბილისელებისთვისაც ადგილი, სადაც მათ შეეძლებათ სოფლად მოყვანილი პროდუქტი შეიძინონ და დააგემოვნონ. რა თქმა უნდა, სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მუდმივ რეჟიმში ახდენს ფერმერების დახმარებას და განსაკუთრებით კი პროდუქციის რეალიზაციის პროცესში აქტიურ ჩართულობას. იმიტომ რომ რეალიზაციაც ერთ-ერთი განუყოფელი ნაწილია მათი წარმატების და მივესალმებით ამგვარ ინიციატივებს“ -აღნიშნა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანმა.
ღონისძიების სტუმრებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოსულმა მწარმოებლებმა შესთავაზეს ქართული თაფლი, ჩაი, წვენები,  ღვინო და  სხვადასხვა სახის ტრადიციული ტკბილეული, მათ შორის ჩურჩხელა, ჩირი, ტყლაპი. გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო როგორც ქართული ტრადიციული,  ასევე ევროპული წესით დამზადებული ყველის ნაირსახეობა.
სოფლის განვითარების სააგენტო ქართული ხარისხიანი აგროპროდუქციის წარმოების მხარდაჭერასთან ერთად სხვადასხვა ღონისძიებების მეშვეობით ხელს უწყობს ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზარზე.

An Exhibition-Sale of Georgian Agro Products Organized by the Rural Development Agency
Supported by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, an exhibition-sale of Georgian agricultural food products was held in a tourist-active area of Tbilisi, on Vekua Street.
The event was attended by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Tengiz Nasaridze and Deputy Speaker of the Parliament of Georgia Nino Tsilosani, along with the Director of the Rural Development Agency Davit Tsitlidze.
"An interesting event is being held today in Tbilisi, with around 20 small and medium farmers represented. Both locals and tourists are interested in our uniquely flavorful Georgian products. It is, of course, very important to promote high-quality Georgian products. Ms. Nino Tsilosani was the author of this idea when she was the chair of the Agrarian Committee. Naturally, we supported it, and today's event is organized by the Rural Development Agency," said Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Tengiz Nasaridze.
"It is an important day for us, for farmers and small entrepreneurs. The pilot project of agro markets, organized by the Ministry of Agriculture, is starting. This will be a very good opportunity for them to showcase and consequently sell their products, attracting interest from both tourists and locals. It will also provide a place for Tbilisi residents to purchase and taste products grown in rural areas. Of course, the Ministry of Agriculture continuously assists farmers and is actively involved in the process of product realization. Because sales are an integral part of their success, we welcome such initiatives," noted Deputy Speaker of the Parliament of Georgia Nino Tsilosani.
The guests of the event were offered Georgian honey, tea, juices, wine, and various types of traditional sweets, including churchkhela, dried fruits, and tklapi, by producers from different regions of Georgia. The exhibition featured both traditional Georgian and European-style cheeses.
In addition to supporting the production of high-quality Georgian agro products, the Rural Development Agency promotes Georgian products both locally and internationally through various events.