- ვის შეუძლია პროგრამაში მონაწილეობის მიღება?
პროგრამის ბენეფიციარი შეიძლება იყოს ფიზიკური ან იურიდიული პირი, რომელთანაც სააგენტოს პროექტების ფარგლებში გაფორმებულია/ან შესაძლებელია გაფორმდეს თანადაფინანსების ხელშეკრულება.
ან სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი, ან უცხოელი კონსულტანტის მომსახურების თანადაფინანსების მიზნობრიობის შემთხვევაში არანაკლებ 10 პირისაგან შექმნილი არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ასოციაცია) და/ან სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივი და/ან არანაკლებ 10 პირისგან შექმნილი „წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების შესახებ“ საქართველოს კანონისა და „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე შექმნილი, წევრობაზე დაფუძნებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, რომელთანაც შესაძლებელია, გაფორმდეს ხელშეკრულება.
- სად და რა ფორმით უნდა წარმოვადგინო განაცხადი პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად?
შევსებული განაცხადის ფორმა და თანმდევი დოკუმენტაცია შეგიძლიათ მატერიალური სახით წარმოადგინოთ სოფლის განვითარების სააგენტოს ადმინისტრაციულ დეპარტამენტის საქმისწარმოების სამსახურში ან რეგიონულ სამსახურებსა და საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრებში. განაცხადის გადმოგზავნა ასევე შესაძლებელია ელ.ფოსტის საშუალებით: document@rda.gov.ge -ზე.
- სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შემთხვევაში რა ტიპის აღჭურვილობები დაფინანსდება?
აღჭურვილობის ნაწილში დაფინანსდება – სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის მიერ წარმოებული პროდუქტის საბოლოო სასაქონლო სახის მისაცემად საჭირო მანქანა-დანადგარები (მათ შორის, ეტიკეტირების, დამჭრელი, დოზირების, დამფასოებელი, ჩამოსასხმელი, თარიღატორი).
- დასაშვებია თუ არა ერთდროულად ორ კომპონენტში მონაწილეობის მიღება?
პოტენციურ ბენეფიციარს შეუძლია ერთდროულად შემოიტანოს განაცხადი/თანმდევი დოკუმენტაცია ორ კომპონენტში (მაგ. სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემების/ სტანდარტების დანერგვისა და სერტიფიცირების თანადაფინანსების და ბრენდირების ან/და შეფუთვის დიზაინის შექმნის თანადაფინანსების კომპონენტებში).
- პირველად ვის უნდა მიმართოს პოტენციურმა ბენეფიციარმა, როდესაც დონორი ორგანიზაციისგან იღებს დაფინანსებას?
როდესაც პოტენციური ბენეფიციარი დონორი ორგანიზაციისგანაც იღებს დაფინანსებას, ამ შემთხვევაში თავდაპირველად უნდა მიმართოს დონორ ორგანიზაციას, წარმოგვიდგინოს დაფინანსების დამადასტურებელი დოკუმენტი და მერე მოგვმართოს განცხადებით.
- სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის შემთხვევაში თუ არის შესაძლებელი რეგისტრაციის საფასურის წინასწარ გადახდა?
დასაშვებია. ასეთ შემთხვევაში პოტენციურმა ბენეფიციარმა უნდა წარმოადგინოს თანხის სრულად გადახდისა და სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის დამადასტურებელი დოკუმენტები, რომლის გაცემის ვადა არ უნდა აღემატებოდეს განაცხადის წარმოდგენიდან 6 თვეს.

• Who can participate in the program?
A program beneficiary can be a natural or legal person with whom a co-financing agreement has been or can be concluded under the Agency’s projects.
Alternatively, it can be an agricultural cooperative, a non-commercial (non-profit) legal entity (association) created by at least 10 persons in the case of co-financing foreign consultant services, an agricultural cooperative with legal status, or a membership-based public law legal entity established by at least 10 persons under the Law of Georgia on “Water Users’ Organizations” and the Law of Georgia on “Public Law Legal Entities,” with whom an agreement can be concluded.
• Where and in what form should the application be submitted to participate in the program?
The completed application form and accompanying documentation can be submitted in physical form to the Rural Development Agency’s Administrative Department or to the regional offices and information-consultation centers. The application can also be sent by email to document@rda.gov.ge .
• In the case of agricultural cooperatives, what type of equipment will be financed?
Regarding equipment, financing will cover machinery and equipment necessary for giving the product produced by the agricultural cooperative its final marketable form, including labeling machines, cutters, dosing machines, weighing machines, filling machines, and date stampers.
• Is it allowed to participate in two components simultaneously?
A potential beneficiary can submit an application and accompanying documentation for two components at the same time (for example, in the components of co-financing the implementation and certification of international food safety management systems/standards and co-financing the creation of branding and/or packaging design).
• Who should a potential beneficiary contact first when receiving funding from a donor organization?
When a potential beneficiary is also receiving funding from a donor organization, they should initially contact the donor organization, provide the document confirming the funding, and only then submit an application to us.
• In the case of trademark registration, is it possible to pay the registration fee in advance?
Yes, it is allowed. In this case, the potential beneficiary must provide documents confirming full payment of the fee and the registration of the trademark, the issuance of which must not exceed six months from the submission of the application.