ეტაპები და წარმოსადგენი დოკუმენტაცია
მართვის პანელში, აირჩევთ გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტს, გადამამუშავებელი საწარმოების კომპონენტს და შეავსებთ განაცხადის ფორმის ველებს.
სააგენტო განიხილავს მიღებულ განაცხადებს და მისი პროექტის პირობებთან შესაბამისობის შემთხვევაში, მიიღებს გადაწყვეტილებას შემდგომ ეტაპზე გადასვლის შესახებ;
განაცხადის მიერ შესაბამისობის კრიტერიუმების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, მიიღებთ ელექტრონულ შეტყობინებას ვებგვერდზე, სადაც შეავსეთ განაცხადი, შეტყობინების მიღებიდან 120 კალენდარული დღის ვადაში უნდა წარადგინოთ სააგენტოსთან შეთანხებული ფორმატის შესაბამისი ბიზნეს გეგმა (მათ შორის ფინანსური უწყისები) და თანამონაწილეობის თანხის დამადასტურებელი დოკუმენტი (მათ შორის სესხის/ლიზინგის დამტკიცების დამადასტურებელი დოკუმენტი);
დოკუმენტაციაში (ბიზნეს გეგმა და დაფინანსების წყაროს დამადასტურებელი დოკუმენტი) ტექნიკური ხასიათის ხარვეზების არსებობის შემთხვევაში გამოსწორება უნდა განხორციელდეს ბენეფიციარის მიერ საკუთარი რესურსით, ხარვეზებთან დაკავშირებით მიიღებთ ელექტრონულ შეტყობინებას ვებგვერდზე, სადაც შეავსეთ განაცხადი. ტექნიკური ხარვეზების გამოსწორება უნდა მოხდეს შეტყობინების მიღებიდან არაუგვიანეს 30 კალენდარული დღის ვადაში;
წინასწარი განხილვის კომისია განიხილავს წარმოდგენილ ბიზნეს გეგმას და დოკუმენტებს, შეიმუშავებს დასკვნას და მათი წინამდებარე პროექტით განსაზღვრულ პირობებთან და მოთხოვნებთან შესაბამისობის შემთხვევაში, წარუდგენს დასკვნას და ბიზნეს გეგმას საგრანტო კომიტეტს განსახილველად;
საგრანტო კომიტეტის მიერ დადებითი გადაწყვეტილების მიღების შემთხვევაში განგესაზღვრებათ ხელშეკრულების გასაფორმებლად წარმოსადგენი დოკუმენტების ნუსხა და ვადა.
დოკუმენტების დადგენილ ვადაში სრულყოფილად წარმოდგენის შემთხვევაში გაფორმდება თანადაფინანსების ხელშეკრულება.
შენიშვნა: იმ შემთხვევაში, თუ გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ენერგოეფექტური ღუმელების წარმოების და/ან ენერგოეფექტური ღუმელისთვის ალტერნატიული საწვავის (მხოლოდ ბრიკეტების ან/და პელეტებისგან ან/და დაფნის ნარჩენებისგან ნახშირის) მწარმოებელი საწარმოების პოტენციური ბენეფიციარის მიერ წარმოდგენილი ბიზნეს გეგმა შეესაბამება სააგენტოს მიერ წინასწარ შემუშავებულ და დამტკიცებულ ბიზნეს გეგმის ფორმატს, პოტენციურ ბენეფიციარს აუნაზღაურდება ბიზნეს გეგმის შემუშავების ღირებულება არაუმეტეს 2,450 ევროს ექვივალენტი ლარით.
გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში კომისიის გადაწყვეტილების შემდეგ, პოტენციურ ბენეფიციარს სააგენტო წერილობით აცნობებს, რომ კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე, მას უფლება აქვს შემოიტანოს განაცხადი ბიზნეს გეგმის შემუშავების ღირებულების ანაზღაურების მიზნით.
პოტენციური ბენეფიციარი ჩამოტვირთავს განაცხადის ფორმას, შეავსებს და წარმოსადგენ დოკუმენტებთან ერთად წარუდგენს ადმინისტრაციული დეპარტამენტის საქმისწარმოების სამსახურის თანამშრომელს ან/და რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის შესაბამისი რეგიონული სამსახურის თანამშრომელს მატერიალური სახით.
გადაცემა ,,სხვა შუადღე" - ლურჯი მოცვი
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში 216 გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოს შექმნა დაფინანსდა
გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის, გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტი
შემნახველი საწარმოების კომპონენტში განაცხადების მიღება იწყება
სოფლის განვითარების სააგენტოსა და USAID-ის მხარდაჭერით, თელავის მუნიციპალიტეტში კიდევ ერთი ახალი საწარმო ამოქმედდა

Stages and documents to be submitted
In control panel please select the co-financing project for processing and storage enterprises, processing enterprise component and complete application form fields.
The Agency shall review the received applications and make the decision on its passing through next stage, in case the application complies with the conditions of the Project;
In case the application meets the eligibility criteria, within 120 calendar days after receiving the relevant e-mail to the web-site where the application was filled, the potential beneficiary must submit a business plan (including balance sheets) in accordance with the format agreed with the Agency and a document confirming the co-payment (including loan/leasing approval document).
Correction/changes of technical deficiencies in the documentation (business plan and document confirming the source of funding) (if any) should be made by the beneficiary at his own resources. The electronic notification on such deficiencies will be sent to the web-site of registration. Correction of technical deficiencies should be implemented no later than 30 calendar days after receiving the electronic notification regarding the mentioned deficiencies.
The Preliminary Review Committee will review the submitted business plan and documents, draw up final report and, in case they meet the terms and requirements set forth in present draft, submit a report and business plan to the Grant Committee for further consideration.
In case of a positive decision by the Grant Committee, the list of documents to be submitted for concluding the contract and relevant term will be determined.
In case of complete submission of the documentation within the established period, a co-financing agreement is concluded with the beneficiary.
Note: In the case that the business plan submitted by a potential beneficiary of the co-financing component for processing enterprises—specifically for the production of energy-efficient furnaces and/or the production of alternative fuel (only from briquettes and/or pellets and/or charcoal from laurel waste) for an energy-efficient furnace—complies with the business plan format pre-developed and approved by the agency, the cost of developing the business plan will be reimbursed to the potential beneficiary for an amount not exceeding the equivalent of 2,450 euros in GEL.
Within the framework of the co-financing component for processing enterprises, after the commission's decision, the agency will notify the potential beneficiary in writing that, based on the commission’s decision, they have the right to submit an application for reimbursement of the business plan development cost.
The potential beneficiary will download the application form, complete it, and submit it along with the required documents to an employee of the Administrative Department's Records Management Service and/or to an employee of the relevant Regional Service of the Regional Relations Department in physical form.
Khilari - Fruit processing enterprise
Badagi plus - Fruit Processing Plant
With the support of the Rural Development Agency, a new blueberry storage and processing enterprise was launched in the Samegrelo region
Within the framework of the state program, the creation of 216 processing and storage enterprises was financed
With the support of the Rural Development Agency and USAID, another new enterprise was launched in Telavi municipality