| კომპონენტი აქტიურია |
1. შეღავათიანი აგროკრედიტი ძირითადი საშუალებებისთვის კომპონენტი ითვალისწინებს საფინანსო ინსტიტუტების მიერ სოფლის მეურნეობის პროდუქტების მწარმოებელი და გადამამუშავებელი/შემნახველი საწარმოებისთვის ძირითადი საშუალებებისთვის გამოყოფილ სესხების საპროცენტო განაკვეთების თანადაფინანსებას და მეორად უზრუნველყოფას.
2. სააგენტო უზრუნველყოფს პროექტის მონაწილესთან თანადაფინანსების შეთანხმების საფუძველზე სესხის მომსახურებისთვის გადასახდელი საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას.
3. სააგენტო ახორციელებს სესხების მონიტორინგს და დარღვევებზე რეაგირებას პროექტის ნებისმიერ ეტაპზე.
4. ძირითადი საშულებების კომპონენტში შეღავათიანი აგროკრედიტით სარგებლობა შეუძლიათ შემდეგ პირებს:
4.1. საქართველოს მოქალაქე ფიზიკური პირი − 20,000 ლარიდან 75,000 ლარამდე სესხების შემთხვევაში;
4.2. საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებული ინდივიდუალური მეწარმე;
4.3. საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებული იურიდიული პირი (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).
5. ძირითადი საშუალებებისთვის სესხი გაიცემა ახალი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების შექმნის, არსებული საწარმოების გაფართოების, მოდერნიზაციის ან/და სარემონტო სამუშაოების დასაფინანსებლად, შემდეგი მიზნობრიობ(ებ)ით:
5.1. გადამამუშავებელი საწარმოები:
5.1.1. ხორცის, თევზისა და რძის გადამუშავება;
5.1.2. ალკოჰოლური სასმელების წარმოება;
5.1.3. ჩაის წარმოება და/ან დაფასოება;
5.1.4. ხილის, ბოსტნეულისა და კენკროვნების გადამუშავება;
5.1.5. კაკლისა და თხილის გადამუშავება;
5.1.6. მატყლის, ტყავისა და ბეწვეულის წარმოება;
5.1.7. მცენარეული ცხიმებისა (ზეთის, მარგარინის, ერბოს) და ხალვის წარმოება;
5.1.8. ეთერზეთებისა და სუნელების წარმოება;
5.1.9. სასაკლაოს მოწყობა;
5.1.10. მეფუტკრეობის პროდუქციის გადამუშავება
5.1.11. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ცხოველების, ფრინველებისა და თევზების საკვების წარმოება;
5.1.12. ორგანული სასუქის წარმოება;
5.1.13 მაკარონის ნაწარმის წარმოება.
5.2. ინფრასტრუქტურული საწარმოები:
5.2.1. სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესანახი საწყობები;
5.2.2. მარცვლეულის საშრობები;
5.2.3. სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესაფუთი მასალების წარმოება, გარდა ქაღალდის შესაფუთი მასალის წარმოებისა;
5.2.4. ალკოჰოლური სასმელებისთვის მუხის კასრების წარმოება;
5.2.5. ქვევრების წარმოება ღვინისთვის;
5.3. პირველადი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოები:
5.3.1. მეცხოველეობის ფერმა (გარდა მსხვილფეხა პირუტყვისა)
5.3.2. მეფრინველეობის ფერმა
5.3.3. ფრინველის საჩეკი მეურნეობა;
5.3.4. ძვირფასბეწვიანი ცხოველების ფერმა;
5.3.5. სათბურები და სხვა დახურული გრუნტის წარმოება (კენკროვანი კულტურებისთვის და მრავალწლოვანი ყვავილებისთვის განკუთვნილი სათბურის შემთხვევაში, დასაშვებია ნერგების და ქოთნების შეძენა)
5.3.6. თევზის წარმოება;
5.3.7. მეფუტკრეობის პროდუქციის წარმოება (გარდა ფუტკრის ოჯახების და სკების შეძენისა);
5.3.8. უხერხემლო მუცელფეხებიანი ცხოველების და კრევეტების წარმოება.
6. შესაძლებელია დაფინანსდეს შემდეგი სახის სასოფლო-სამეურნეო მიმართულების საქმიანობა:
6.1. არსებული შენობების, სათბურების, თევზის ავზებისა და ტბორების მოწყობა, რემონტი;
6.2. ახალი შენობების, სათბურების, თევზის ავზების და ტბორების აშენება, მოწყობა, რემონტი;
6.3. ტექნოლოგიური ხაზების, (მათ შორის არასტაციონალური), კლიმატის შემქმნელი ტექნიკისა და აპარატურის, გაყინვის დანადგარების, დენის გენერატორის, საწველი აპარატურის (გარდა მსხვილფეხა პირუტყვისა), საკვების მოსამზადებელი დანადგარებისა და სხვა შეძენა, მონტაჟი, რემონტი;
6.4. შესანახი კამერების, სტელაჟების, ცისტერნების და შენახვის სხვა ტექნოლოგიური აღჭურვილობების შეძენა, მონტაჟი, რემონტი;
6.5. წყლის ჭაბურღილის მოწყობა, წყლის, ელ. ენერგიისა და ბუნებრივი აირის მოწოდების წყაროებზე და კანალიზაციაზე მიერთება, განახლებადი ენერგიის წყაროების შეძენა, მონტაჟი, მოწყობა;
6.6. შემდეგი შესაფუთი მასალების წარმოება:
6.6.1. ბოსტნეულის, ხილისა და კენკრის შესანახი და გადასაადგილებელი ხის და პლასტმასის ყუთები;
6.6.2. ალკოჰოლური სასმელების ჩამოსასხმელი მინისა და თიხის ბოთლები, საცობები;
6.6.3. საკონსერვო და გადამამუშავებელი საწარმოების პროდუქციისთვის მინის, თუნუქის და პლასტმასის ტარა, ხუფები;
6.7. საწარმოს ფუნქციონირებისთვის აუცილებელი სპეც-ტექნიკისა და მისაბმელების
(მტვირთავის, ნაკელის გამტანის, საკვების შემრევ-მიმწოდებლისა და სხვა) შეძენა, რემონტი;
6.8. სანაშენე ფრინველის, კურდღლის, ბოცვრის, თევზის, თხისა და ღორის შეძენა (სანაშენე ფრინველის, კურდღლის, ბოცვრის, თხისა და ღორის შეძენა შესაძლებელია იმპორტის გზით, ან ადგილობრივ ბაზარზე მხოლოდ განსაზღვრული სანაშენე მეურნეობებიდან. სანაშენე მეურნეობების სიას განსაზღვრავს სსიპ - სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი);
6.9. არსებული მრავალწლოვანი კულტურების ბაღების, პლანტაციების რემონტი/აღდგენა, კერძოდ:
6.9.1. ხილის კურკოვანი და თესლოვანი ჯიშები;
6.9.2. კაკლოვანი კულტურები;
6.9.3. კენკროვანი კულტურები;
6.9.4. ციტრუსოვნები და სხვა სუბტროპიკული კულტურები;
6.9.5. ჩაი, დაფნა და სხვა ტექნიკური კულტურები;
6.9.6. მრავალწლოვანი ყვავილები;
6.9.7. მერქნის მომცემი და სწრაფად მზარდი მცენარეების სახეობები;
6.10. საჩითილეებისა და სანერგეების მოწყობა (გარდა ვაზის);
6.11. სარწყავი და სადრენაჟე სისტემების მოწყობა (გარდა ვაზის);
6.12. მრავალწლიანი ნარგავების საყრდენი სისტემებისა (გარდა ვაზისა) ან/და დამცავი ბადეების რემონტი, მოწყობა;
6.13. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ობიექტისთვის ღობის რემონტი, მოწყობა (ბოძები, მავთული, ეკალ-მავთული, მავთულის ბადე, ელექტრო ღობე) (გარდა ვაზის);
6.14. მეცხოველეობისათვისა და მემცენარეობისთვის სხვადასხვა სახის ინვენტარის შეძენა.
6.15. ენერგოეფექტური საწარმოები:
6.15.1. ენერგოეფექტური ღუმელების წარმოება;
6.15.2. ენერგოეფექტური ღუმელისთვის საწვავის მწარმოებელი საწარმოები;
6.16. აუდიტორული დასკვნის საფასური, არა უმეტეს სესხის მოცულობის 1%-სა, მაგრამ არა უმეტეს 15,000 ლარისა.
6.17. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ობიექტისთვის მეტეო სადგურის შეძენა.
7. დაუშვებელია დაფინანსდეს შემდეგი სახის საქმიანობა:
7.1. მიწის შეძენა;
7.2. არსებული სასოფლო-სამეურნეო შენობა-ნაგებობების, სათბურების და სხვა შეძენა;
7.3. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკის (ტრაქტორის, კომბაინისა და სხვა), ასევე იმპლემენტების (გუთნის, ფარცხის, სათესის, სასუქის შემტანისა და სხვა) რემონტი;
7.4. სატრანსპორტო (გარდა სპეცტექნიკისა და მისაბმელისა, ტექნიკისა და იმპლემენტისა, არასტაციონარულ ტექნოლოგიურ ხაზებთან ინტეგრირებული სატრანსპორტო საშუალებისა), მფრინავი (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) შესხურების ფუნქციით და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) აგრონომიული დანიშნულების სკანირების განხორციელებისთვის) და მცურავი საშუალებების შესყიდვა, რემონტი.
7.5. მხოლოდ საოფისე ფართის მშენებლობა, რემონტი, აღჭურვა;
7.6. სასოფლო-სამეურნეო საწარმოს წილ(ებ)ის შეძენა.
8. შეღავათიანი აგროკრედიტის ძირითადი საშუალების კომპონენტის ფარგლებში ასევე შესაძლებელია დაფინანსდეს თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში დაფინანსებული საწარმოები.
9. თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში დაფინანსებული საწარმოებისთვის შეღავათიანი აგროკრედიტების (მათ შორის, პარალელური სესხების) მოცულობები, დაფინანსების პროპორციები, მიზნობრიობა (მათ შორის, ისეთი მიზნობრიობა, რომელიც ამ მუხლით აკრძალულია ან არ არის განსაზღვრული) და ტრანშების გაცემის ვადები განისაზღვრება თანადაფინანსების პროექტით.
10. ძირითადი საშუალებებისთვის შეღავათიანი აგროკრედიტით დაფინანსდებიან საწარმოები, რომლებიც ორიენტირებული იქნებიან ადგილობრივი ნედლეულის გადამუშავებაზე და გამოიყენებენ ადგილობრივ შრომით რესურსებს.
დაუშვებელია იმ პროექტების დაფინანსება, რომლებიც გათვლილია მხოლოდ იმპორტირებული ნედლეულის გადამუშავებაზე და არაადგილობრივი შრომითი რესურსების გამოყენებაზე.
11. დასაშვებია სესხის რესტრუქტურიზაცია, თუ რესტრუქტურიზაციის შედეგად სააგენტოს თანადაფინანსების ჯამური თანხა არ აღემატება სესხის რესტრუქტურიზაციის თარიღისთვის გრაფიკით გათვალისწინებულ დარჩენილ თანადაფინანსების ჯამურ თანხას.
12. დასაშვებია კომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხის რეფინანსირება თუ:
ა) სესხი გაცემულია 2017 წლის 15 თებერვლამდე და გაიცა მე-5 და მე-6 პუნქტებში მითითებული მიზნობრიობებით;
ბ) სესხი გაიცა 2017 წლის 15 თებერვლის შემდეგ და სესხის რეფინანსირების თარიღისთვის ახალი სესხის თანხა არ აღემატება თავდაპირველი სესხის ნარჩენ ძირითად თანხას. ამასთან, ასეთი სესხის რეფინანსირება დასაშვებია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ რეფინანსირების შედეგად არ იზრდება თავდაპირველი სესხისთვის განკუთვნილი თანადაფინასების დარჩენილი ვადა და სააგენტოს დარჩენილი გადასახდელი თანადაფინანსების ჯამური მოცულობა.
13. დასაშვებია ინდივიდუალური მეწარმის მიერ იმ სესხის რეფინანსირება, რომელიც აღებული იყო ინდივიდუალურ მეწარმედ რეგისტრაციამდე.
14. დასაშვებია პარალელური სესხების გაცემა, თუ მათი ჯამი არ აღემატება შეღავათიანი აგროკრედიტის ძირითადი საშუალებებისთვის კომპონენტში ერთ მონაწილეზე განსაზღვრული სესხის მაქსიმალურ ლიმიტს და თითოეული პარალელური სესხის თანხა არ არის მინიმალურ სალიმიტო თანხაზე ნაკლები.
15. შეღავათიანი აგროკრედიტის თანხა ძირითადი საშუალებებისთვის განისაზღვრება 20,000 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით. სესხის ვადის განსაზღვრა ხდება ბენეფიციარისა და კრედიტის გამცემი საფინანსო ინსტიტუტის შეთანხმების საფუძველზე.
16. კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი დგინდება მისი მოცულობიდან გამომდინარე. კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი შესაძლოა იყოს ფიქსირებული ან მცურავი:
16.1. ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საკრედიტო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
| სესხის მოცულობა | საპროცენტო განაკვეთი |
| 20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს 18%-სა |
| 150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს 17%-სა |
| 600,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს 16%-სა |
16.2. მცურავი (ცვლადი) საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
| 20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 8% |
| 150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 7% |
| 600,001 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 6% |
17. სააგენტოს მონაწილეობა:
17.1. სააგენტოს მიერ არა უმეტეს 48 თვის საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსება მოხდება მსესხებლის მიერ გადახდილი თანხის პარალელურად (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), სესხის ძირითადი თანხის წლიური 11%-ის ოდენობით, სესხის ან მისი პირველი ტრანშის გაცემიდან არა უმეტეს 50 თვის განმავლობაში.
17.2. ამ მუხლის მე-5 და მე-6 პუნქტებით განსაზღვრულიმიზნობრიობების ფარგლებში გაცემული ყოველი ახალი (არარეფინანსირებული/არარესტრუქტურიზებული) სესხის ძირითადი თანხის მთლიანი მოცულობის არა უმეტეს 50%-ის მეორადი უზრუნველყოფა მოხდება სააგენტოს მიერ სესხის ან მისი პირველი ტრანშის გაცემიდან მომდევნო 50 თვის განმავლობაში იმ შემთხვევაში, თუ სესხის პირველად უზრუნველყოფას წარმოადგენს მხოლოდ ის ქონება, რომელიც მთლიანად ან ნაწილობრივ ფინანსდება სესხის თანხით. მეორადი უზრუნველყოფა საფინანსო ინსტიტუტზე გაიცემა იმ შემთხვევაში, თუ მსესხებლის მიერ საკუთარი ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო საფინანსო ინსტიტუტი მოახდენს პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციას და შედეგად ვერ ამოიღებს ნარჩენი ძირითადი თანხის 100%-ს (პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციის შედეგად უნდა დაიფაროს მხოლოდ სესხის ძირითადი თანხა და მასზე დარიცხული პროცენტი და პირგასამტეხლო, რომლის ოდენობა შესაძლოა შეადგენდეს არა უმეტეს ნარჩენი ძირითადი თანხის 10%) სააგენტო უზრუნველყოფს სხვაობის შევსებას არა უმეტეს პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციამდე არსებული ძირითადი თანხის 50%-ის ოდენობით. მეორადი უზრუნველყოფა საფინანსო ინტიტუტზე არ გაიცემა იმ შემთხვევაში, თუ სესხზე უკვე მოქმედებს, რომელიმე პრორამის/პროექტის საკრედიტოსაგარანტიო მექანიზმი.
18. კრედიტის გაცემისთვის საფინანსო ინსტიტუტის საკომისიო არ უნდა აღემატებოდეს:
18.1. 50,000 ლარამდე − 0.5%-ს;
18.2. 50,001 ლარი ან მეტი − 0.2%-ს.
19.სესხის ვადაზე ადრე დაფარვის შემთხვევაში, მსესხებელს საფინანსო ინსტიტუტის მიმართ არ წარმოეშობა წინსწრებით დაფარვის საკომისიო/ჯარიმა.
20. გრაფიკით განსაზღვრულ ვადაში გრაფიკით განსაზღვრული თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტი უფლებამოსილია, მხოლოდ გადასახდელ ძირითად თანხაზე დაარიცხოს მსესხებელს ჯარიმა. ჯარიმა არ უნდა აღემატებოდეს ვადაგადაცილებული ძირითადი თანხის 0.1%-ს ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე.
21. სხვა საფინანსო ინსტიტუტის მიერ სესხის რეფინანსირების შემთხვევაში, იმოქმედებს არა უმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ ასეთი შემთხვევებისათვის დაწესებული საკომისიოს განაკვეთი.
22. სესხის დაფარვის გრაფიკის განსაზღვრა ხდება პროგრამაში მონაწილე პირსა და კრედიტის გამცემი საფინანსო ინსტიტუტის შეთანხმების საფუძველზე.
23. სააგენტო მონიტორინგს უწევს კომპონენტის ფარგლებში გაცემულ სესხებს პროექტის განხორციელების ნებისმიერ ეტაპზე. მონიტორინგის განხორციელების დრო და ფორმა განისაზღვრება სააგენტოს მიერ. პროექტით განსაზღვრული პირობების ან/და მიზნობრიობის დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტო იმოქმედებს საფინანსო ინსტიტუტებსა და ბენეფიციარებთან დადებული ხელშეკრულებებით გათვალისწინებული და სააგენტოში მოქმედი წესებისა და პროცედურების შესაბამისად.
24. კომპონენტის ან ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია პარალელური სესხები. სხვადასხვა ვალუტაში მიმდინარე სესხების არსებობის შემთხვევაში, ახალი სესხის დამტკიცების მომენტისათვის ყველა სესხის ჯამური მიმდინარე ნაშთი ეროვნული ბანკის ოფიციალური კურსის გათვალისწინებით არ უნდა აღემატებოდეს 1,500,000 ლარს. ამავდროულად კომპონეტის და ქვეკომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხები ერთმანეთის პარალელურ კრედიტებად არ განიხილება.
25. სააგენტო უფლებამოსილია განახორციელოს მონიტორინგი კომპონენტის ფარგლებში გაცემულ სესხებზე პროექტის განხორციელების ნებისმიერ ეტაპზე. მონიტორინგის განხორციელების დრო და ფორმა განისაზღვრება სააგენტოს მიერ. პროექტით განსაზღვრული პირობების ან/და მიზნობრიობის დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტო იმოქმედებს საფინანსო ინსტიტუტებსა და ბენეფიციარებთან დადებულიხელშეკრულებებით გათვალისწინებული და სააგენტოში მოქმედი წესებისა და პროცედურების შესაბამისად. ამასთან, ბენეფიციარი ვალდებულია სესხის (გარდა რეფინანსირებული სესხისა) თითოეული ტრანშის მიღებიდან 6 (ექვსი) თვის განმავლობაში უზრუნველყოს ტრანშის სრულად გახარჯვა (სესხის თანხით განხორციელებული ნებისმიერი შესყიდვა (გარდა მომსახურებისა) უნდა განხორციელდეს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური/იურიდიული პირისგან ან იმპორტის გზით) და სესხის მიზნობრიობის შესრულების დასადასტურებლად საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა (გარდა რეფინანსირებული სესხისა) (500,000 ლარის ჩათვლით დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, III ან IVკატეგორია; 500,001 ლარიდან დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, ან III კატეგორია ან სსიპ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო). აუდიტორული დასკვნა საფინანსო ინსტიტუტს უნდა წარედგინოს სესხის ან მისი ტრანშის გაცემიდან მომდევნო 7 (შვიდი) თვის განმავლობაში. თუ აღნიშნულ ვადაში, ბენეფიციარმა არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა, სააგენტო შეუჩერებს ბენეფიციარს თანადაფინასებას, ხოლო თუ 12 (თორმეტი) თვის ვადაში არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა სააგენტოს მხრიდან წყდება თანადაფინასება და მეორადი უზრუნველყოფა.
26. დასაშვებია, მხოლოდ იმპორტის გზით შეძენილი აქტივებისთვის მომსახურე ბანკში გახსნილი დოკუმენტური აკრედიტივის, სესხის თანხით დაფარვა.
27. ძირითადი საშუალებების და მისი ქვეკომპონენტების ფაგლებში გაცემული სესხების შემთხვევაში, თუ ერთ სესხად არის გაცემული აღნიშნული კომპონენტის/ქვეკომპონენტის მიზნობრიობებისთვის განკუთვნილი თანხები, დასაშვებია მათი გამიჯვნა, ახალი სესხის/სესხების გაცემით, თუ ახალი სესხის თანხა არ იქნება კომპონენტით/ქვეკომპონენტით განსაზღვრულ მინიმალურ თანხაზე ნაკლები.

Preferential Agrocredit for Fixed Assets
1. Under the component of ‘Preferential Agrocredit for Fixed Assets’ the Agency shall provide the secondary collateral and co-finance the loan interests, allocated by the financial institutions for the fixed assets of the enterprises producing and processing agricultural products.
2. The Agency shall co-finance the loan interest on the basis of the co-financing agreement concluded with beneficiaries.
3. At any stage of implementation of the project the Agency carries out the monitoring of the loans and appropriately responds to the facts of violation.
4. This component is available to the following individuals:
4.1. An individual who is a citizen of Georgia - in case of the loans in the amount from 20,000 GEL to 75,000 GEL;
4.2. A sole proprietor registered according to the laws of Georgia;
4.3. A legal person registered according to the laws of Georgia (except the state/municipal enterprises).
5. Under the component of "Preferential Agrocredit for Fixed Assets" loans will be given for financing new agricultural enterprises and extension, modernization and/or repairing of the existing ones for the following purpose(s):
5.1. Processing enterprises:
5.1.1. Meat, fish and milk processing;
5.1.2. Production of alcoholic beverages (other than the grape processing enterprises);
5.1.3. Tea production and/or packaging;
5.1.4. Fruit, vegetable and berry processing;
5.1.5. Walnut and nut processing;
5.1.6. Wool, leather and fur processing;
5.1.7. Production of vegetable oils (oil, margarine, butter) and "khalva";
5.1.8. Production of essential oils and spices;
5.1.9. Arranging slaughterhouses;
5.1.10. Processing of bee products;
5.1.11. Production of agricultural feed for animals, birds and fish;
5.1.12. Production of Organic fertilizer.
5.2. Infrastructural enterprises:
5.2.1. Warehouses for storing of agricultural products;
5.2.2. Grain dryers;
5.2.3. Coolers for storing of agricultural products;
5.2.4. Production of oak barrels for alcoholic beverages;
5.2.5. Production of wine clay barrels ("Kvevri");
5.3. Primary agricultural enterprises:
5.3.1. Livestock farm (except of cattle)
5.3.2. Poultry farm;
5.3.3. Poultry breeding farm;
5.3.4. Farms for animals with valuable fur;
5.3.5. Greenhouses and other indoor soil production (in the case of greenhouses for berry crops and perennial flowers, purchase of seedlings and pots is allowed)
5.3.6. Fish production;
5.3.7. Production of bee products;
6. The following agricultural activities may be also financed:
6.1. Arrangement and maintenance of the existing facilities, greenhouses, fish tanks and ponds;
6.2. Arrangement and maintenance of new facilities, greenhouses, fish tanks and ponds;
6.3. Purchasing, installing and repairing technological lines, climate control equipment and tools, freezing devices, power generators, milking equipment (except for livestock), feed preparation equipment and others;
6.4. Purchasing, installing and repairing storage chambers, shelves, tanks and other technological equipment for storage;
6.5. Making water wells and connection to water, electricity and natural gas supply pipelines and sewerage system;
6.6. Production of the following packaging materials:
6.6.1. Wooden, cardboard and plastic boxes for storing and transporting fruit and berries;
6.6.2. Glass and clay bottles, corks for alcoholic beverages;
6.6.3. Aseptic and plastic containers and lids made of glass, tin and cardboard for the products produced by conservation and processing enterprises;
6.7. Purchasing and repairing special equipment and trailers (loaders, manure carriers, feed selecting and supplying equipment and others) required for the operation of the enterprise;
6.8. Purchase of poultry, rabbits, fish, goats and pigs (poultry, rabbits, goats and pigs can be purchased through import or on the local market only from specified breeding farms. The list of breeding farms is determined by the Agricultural Scientific Research Center);
6.9. Planting, caring for and restoring perennial orchards, including:
6.9.1. Stone and seed fruit species;
6.9.2. Walnut species;
6.9.3. Berry cultures;
6.9.4. Citrus and other subtropical cultures;
6.9.5. Tea, bay leaf and other technical cultures;
6.9.6. Perennial flowers;
6.9.7. Woody and fast-growing plant species;
6.10. Arranging seedling and plant nurseries (other than the Rkatsiteli grape variety);
6.11. Arranging the irrigation and drainage systems (other than the Rkatsiteli grape variety);
6.12. Repair and arrangement of support systems of perennial plants (except for vines) and/or protective nets;
6.13. Arranging and repairing the fence for the agricultural facility (columns, wire, barbed wire, wire net, electric fence) (other than the Rkatsiteli grape variety);
6.14. Purchasing various inventories for livestock and plant-growing.
6.15. Energy efficient enterprises:
6.15.1. Production of energy efficient stoves;
6.15.2. Fuel-producing enterprises for energy-efficient furnaces;
6.16. Audit report value, not more than 1% of the loan amount, but not exceeding GEL 15,000.
6.17. Purchase of a weather station for an agricultural facility.
7. It is prohibited to finance the following business activities:
7.1. Purchase of land.
7.2. Purchase of existing agricultural buildings, greenhouses, and other structures.
7.3. Repair of agricultural machinery (tractors, combines, etc.), as well as implements (plows, harrows, seeders, fertilizer spreaders, etc.).
7.4. Purchase and repair of transport vehicles (excluding special equipment, trailers, machinery, implements, and transport vehicles integrated with non-stationary technological lines), flying vehicles (excluding unmanned aerial vehicles (agrodrones) for agricultural spraying and agricultural drones for agronomic scanning), and floating vessels.
7.5. Construction, renovation, and equipment of office space only.
7.6. Purchase of shares in an agricultural enterprise.
8. Enterprises funded within the framework of the co-financing project may also be financed under the fixed assets component of the preferential agrocredit program.
9. For enterprises funded within the co-financing project, the amounts of preferential agrocredits (including parallel loans), financing proportions, intended purposes (including purposes that are otherwise prohibited or undefined under this article), and disbursement schedules of tranches are determined by the co-financing project
10. Preferential agrocredits for fixed assets will be granted to enterprises that focus on processing local raw materials and utilizing local labor resources. Financing is not allowed for projects that are designed solely for processing imported raw materials and employing non-local labor resources.
11. Loan restructuring is permitted if, as a result, the total amount of co-financing from the agency does not exceed the remaining co-financing amount scheduled at the time of loan restructuring.
12. The refinancing of the loan issued within the component is allowed if:
a) The loan was approved before February 15, 2017 and issued for the purposes envisaged in Paragraphs 5 and 6;
b) The loan was issued after February 15, 2017 and the amount of a new loan does not exceed the amount of the remaining principal loan of the initial loan by the date of loan refinancing. Furthermore, refinancing of such a loan is allowed only if the refinancing does not extend the remaining term of co-financing intended for the initial loan and the total volume of co-financing of the remaining fees to the Agency.
13. It is allowed to refinance the loan by the sole proprietor taken before registration as sole proprietor.
14. Parallel loans may be allocated if the sum of the parallel loans does not exceed the established maximum limit determined per beneficiary under this component of the Preferential Agrocredit for Fixed Assets, and the amount of each parallel loan is more than the minimum limit amount.
15. Total amount under the Preferential Agrocredit for Fixed Assets shall be determined from 20,000 GEL through 1,500,000 GEL. The term of the loan shall be defined on the basis of the agreement to be concluded between the beneficiary and financial institution granting the credit.
16. The interest rate of the credit shall be determined according to its amount. The following interest rates must be determined by the financial institutions: The interest rate of the credit may be fixed or floating:
16.1. In case of fixed interest rate, the following annual interest rates shall be established by the credit institution:
| Volume of the loan | Interest rate |
| From 20,000 GEL to 150,000 GEL inclusive | not more than 18% |
| From 150,001 GEL to 600,000 GEL inclusive | not more than 17% |
| From 600,001 GEL to 1,500,000 GEL inclusive | not more than 16% |
16.2. In case of floating (variable) interest rate, the following annual interest rates shall be established by the credit institution:
| From 20,000 GEL to 150,000 GEL inclusive | Not more than the refinancing rate set by the National Bank plus 8% |
| From 150,001 GEL to 600,000 GEL inclusive | Not more than the refinancing rate set by the National Bank plus 7% |
| From 600,001 GEL to 1,500,000 GEL inclusive | Not more than the refinancing rate set by the National Bank plus 6% |
17. Participation of the Agency:
17.1. The agency will co-finance the interest rate for no more than 48 months in parallel with the amount paid by the borrower (if applicable) at an annual rate of 11% of the principal loan amount. This co-financing will be provided for no more than 50 months from the issuance of the loan or its first tranche.
17.2. For each new (non-refinanced/non-restructured) loan issued under the purposes defined in paragraphs 5 and 6 of this article, the agency will provide secondary collateral for up to 50% of the total principal loan amount for the next 50 months following the issuance of the loan or its first tranche. This applies if the primary collateral consists solely of assets fully or partially financed by the loan amount. Secondary collateral will be issued to the financial institution only if, due to the borrower's failure to fulfill their obligations, the financial institution enforces the primary collateral and is unable to recover 100% of the remaining principal amount. The primary collateral enforcement should only cover the principal loan amount, the accrued interest, and a penalty, which may be up to 10% of the remaining principal. The agency will cover the difference, up to 50% of the outstanding principal amount before the primary collateral is enforced. However, secondary collateral will not be provided if the loan is already covered by a credit guarantee mechanism from any other program or project.
18. The commission fee determined by the financial institution for allocating credits must not exceed:
18.1. Up to 50,000 Gel − 0.5%;
18.2. 50,001 Gel or more − 0.2%.
19. In case of early loan repayment, the borrower will not incur a prepayment commission or penalty from the financial institution.
20. If the borrower fails to make a scheduled payment within the designated timeframe, the financial institution is authorized to impose a penalty only on the unpaid principal amount. The penalty must not exceed 0.1% of the overdue principal for each day of delay.
21. If the loan is refinanced by another financial institution, the commission rate set by the National Bank for such cases will apply.
22. The loan repayment schedule is determined through an agreement between the program participant and the lending financial institution.
23. The agency monitors loans issued under the component at any stage of project implementation. The timing and form of monitoring are determined by the agency. If a violation of the project's conditions or objectives is confirmed, the agency will act in accordance with the contracts signed with financial institutions and beneficiaries, as well as the agency's established rules and procedures.
24. Parallel loans are allowed within the component or subcomponent. If multiple loans are held in different currencies, the total outstanding balance of all loans at the time of approving a new loan must not exceed 1,500,000 GEL, based on the official exchange rate set by the National Bank. However, loans issued within the component and subcomponent are not considered parallel loans to each other.
25. The agency has the authority to monitor loans issued under the component at any stage of project implementation. The monitoring schedule and procedures are determined by the agency. If a violation of the project's conditions or objectives is identified, the agency will act according to the contracts signed with financial institutions and beneficiaries, as well as its internal regulations. Additionally, the beneficiary is required to fully utilize each tranche of the loan within six months of receiving it (excluding refinancing loans). Purchases made with loan funds (excluding services) must be from an entrepreneur registered under Georgian law or through import. To confirm loan utilization, the beneficiary must submit an audit report to the financial institution within seven months of receiving the loan or its tranche. For loans up to 500,000 GEL, the audit must be conducted by an entity registered in the State Register of Accounting, Reporting, and Auditing Supervision Service of the Ministry of Finance of Georgia with category I, II, III, or IV. For loans exceeding 500,001 GEL, the audit must be conducted by an entity with category I, II, or III, or by the Levan Samkharauli National Forensic Bureau. If the beneficiary fails to submit the audit report within this timeframe, the agency will suspend co-financing. If the report is not provided within twelve months, co-financing and secondary collateral will be terminated.
26. Loan funds may be used to cover the cost of a documentary letter of credit opened at a servicing bank only for assets acquired through import.
27. For loans issued under the main assets and its subcomponents, if a loan is provided for multiple purposes within the component or subcomponent, it is permissible to separate these funds into new loans, provided that the new loan amount is not lower than the minimum amount defined by the component or subcomponent.