ქვეკომპონენტი - მერძეული, მეხორცული, კომბინირებული მიმართულებისა და სანაშენე ფერმის დაფინანსებისთვის
ქვეკომპონენტის ფარგლებში სესხები გაიცემა მერძეული ან/და მეხორცული ან/და კომბინირებული მიმართულების ან/და სანაშენე ფერმის დაფინანსებისთვის.
ქვეკომპონენტით სარგებლობა შეუძლიათ შემდეგ პირებს:
• საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ ინდივიდუალურ მეწარმეს;
• საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).
ქვეკომპონენტის ფარგლებში ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხ(ებ)ის ჯამური მოცულობა არ უნდა იყოს 20,000  ლარზე ნაკლები და არ უნდა აღემატებოდეს 10,000,000  ლარს.
იმისთვის, რომ პოტენციურმა ბენეფიციარმა ისარგებლოს ქვეკომპონენტით, იგი უნდა აკმაყოფილებდეს საფინანსო ინსტიტუტის მიერ ასეთი ტიპის სესხების გაცემის წინაპირობებსა და წინამდებარე პროექტის მოთხოვნებს. ამასთანავე, მიწის ნაკვეთი, რომელზეც იგეგმება მიზნობრიობის განხორციელება, უნდა იყოს მსესხებლის საკუთრებაში, თანასაკუთრებაში ან სარგებლობაში საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად (თანასაკუთრების შემთხვევაში უნდა არსებობდეს თანამესაკუთრის (თანამესაკუთრეების) თანხმობა სესხის თანადაფინანსების ვადის  განმავლობაში ქონებით სარგებლობის თაობაზე, ხოლო სარგებლობის შემთხვევაში, მისი მოქმედების ვადა არ უნდა იყოს სესხის თანადაფინანსების ვადაზე ნაკლები).
• მერძეული, მეხორცული და კომბინირებული მიმართულების (ჯიშების) შემთხვევაში შეიძინოს არანაკლებ 25 უშობელი (მაკე) ან იყოლიოს არანაკლებ 25 ფური. სანაშენე ფერმის შემთხვევაში შეიძინოს არანაკლებ 50 უშობელი (მაკე) ან იყოლიოს არანაკლებ 50 ფური;
• შეიძინოს მხოლოდ სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ რეკომენდირებული ჯიშების მსხვილფეხა პირუტყვი (რომელსაც უნდა გააჩნდეს შესაბამისი პასპორტი), მსხვილფეხა პირუტყვის შეძენა უნდა განხორციელდეს სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ სანაშენე სტატუსის მქონე ფერმებიდან ან/და იმპორტის გზით;
• სესხზე თანადაფინანსების მოქმედების პერიოდში შეინარჩუნოს სესხით შეძენილი და სესხის აღებამდე  არსებული ფურების ჯამური სულადობა (უშობელის/ფურის დაკვლის ან დაცემის შემთხვევაში ბენეფიციარმა თავად უნდა უზრუნველყოს შესაბამისი ჯიშებით ჩანაცვლება სააგენტოს მიერ განსაზღვრულ ვადაში);
• უზრუნველყოს ფერმის აშენება/რეკონსტრუქცია/აღჭურვა და შესაბამისი  მოთხოვნების დაკმაყოფილება, რომელიც გულისხმობს ფერმაში საწარმოო პროცესების მექანიზაციისა და ავტომატიზაციისათვის საჭირო დანადგარ-მოწყობილობებით აღჭურვას, ასევე ფერმის და სხვა დამატებითი კრიტერიუმების დაკმაყოფილება, რომელსაც დაადგენს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო;
• ზრუნველყოს სესხის თანადაფინანსების მოქმედების პერიოდში, მეხორცული მიმართულების შემთხვევაში - ერთ სულზე - არანაკლებ 1 ჰა საძოვრის ან/და არანაკლებ 0,5 ჰა სახნავის საკუთრებაში/სარგებლობაში არსებობა;
• უზრუნველყოს ნარჩენების მართვის სისტემის დანერგვა, მათ შორის ნაკელის უტილიზაციის სისტემის მოწყობა;
• უზრუნველყოს ცხოველთა ჯანმრთელობის და კეთილდღეობის, წარმოების ჰიგიენის და სურსათის უვნებლობის მოთხოვნების გათვალისწინება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად;
• 50 ფურამდე ფერმის შემთხვევაში სავალდებულოა მხოლოდ ჯიშური მიკვლევადობის სისტემის დანერგვა, ამასთან 3 წლის მანძილზე ჯიშური გაუმჯობესების უზრუნველყოფა (სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რეკომენდაციების საფუძველზე).
• 50  და მეტი ფურის ფერმის შემთხვევაში სავალდებულოა დანერგოს მართვის ელექტრონული სისტემა;
• უზრუნველყოს მუნიციპალიტეტისგან რეკომენდაციის აღება ფერმის განთავსების ადგილის შესახებ, დასახლებული პუნქტისგან დაშორების გათვალისწინებით;
• უზრუნველყოს კუთვნილი მსხვილფეხა ცხოველების დარეგისტრირება  საქართველოს ცხოველთა  იდენტიფიკაციისა და მიკვლევადობის ეროვნულ სისტემაში (NAITS).
სესხის ოდენობა ფერმის მოსაწყობად და მსხვილფეხა პირუტყვის შესაძენად, ერთ სულ მსხვილფეხა პირუტყვზე გადაანგარიშებით, ჯამურად  შეადგენს არაუმეტეს 25,000 ლარს, მათ შორის მსხვილფეხა პირუტყვის შესაძენად არაუმეტეს 8,000 ლარი (შესაბამისი ჯიშის კუროს შეძენა დასაშვებია მხოლოდ მეხორცული მიმართულების შემთხვევაში - პროპორციით 30 ფურზე/1 კურო), ხოლო  დანარჩენი მიზნობრიობებისათვის  არაუმეტეს 17,000 ლარი.
ბენეფიციარი ვალდებულია, სესხის (გარდა რეფინანსირებული სესხისა) თითოეული ტრანშის მიღებიდან 6 თვის განმავლობაში უზრუნველყოს ტრანშის სრულად გახარჯვა (სესხის თანხით განხორციელებული ნებიესმიერი შესყიდვა  (გარდა მომსახურებისა) უნდა განხორციელდეს  საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით  რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური/იურიდიული პირისაგან ან იმპორტის გზით) და სესხის მიზნობრიობის შესრულების დასადასტურებლად საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა სესხის ან მისი ტრანშის გაცემიდან მომდევნო 7 თვის განმავლობაში. თუ აღნიშნულ ვადაში ბენეფიციარმა არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა, სააგენტო შეუჩერებს ბენეფიციარს თანადაფინანსებას, ხოლო 12 თვის გასვლის შემდეგ სააგენტოს მხრიდან წყდება თანადაფინანსება.
კომპონენტის ფარგლებში გაცემულ სესხებზე სააგენტო უფლებამოსილია, განიხილოს ზემოთ განსაზღვრული ვადების ცვლილების საკითხი.
ქვეკომპონენტის ფარგლებში სესხ(ებ)ი გაიცემა მერძეული ან/და მეხორცული  ან/და კომბინირებული მიმართულების  ან/და სანაშენე ფერმების       დაფინანსებისთვის შემდეგი მიზნობრიობებით:
• ფერმის შენობის აშენება/რეკონსტრუქცია;
• ფერმის აღჭურვა/ტექნიკა;
• რეკომენდირებული მსხვილფეხა პირუტყვის ჯიშების შეძენა;
• რძის წარმოება/პირველადი გადამუშავება (მხოლოდ გაციება);
• მართვის ელექტრონული სისტემის დანერგვა (50 ფური და მეტის შემთხვევაში), (არაუმეტეს 200,000 ლარი);
• საკვების შესანახი/წარმოების შენობა/ნაგებობა;
• ჭაბურღილის  ან/და  შესაბამისი წყალმომარაგების სისტემის მოწყობა.
• მსხვილფეხა პირუტყვის ფერმის ფუნქციონირებისათვის საჭირო შიდა ტერიტორიის  ინფრასტრუქტურის მოწყობის დაფინანსება;
იხილეთ დეტალური ინფორმაცია ზემოთ ჩამოთვლილი კრიტერიუმების, ტექნიკისა და ჯიშების შესახებ
კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი დგინდება მისი მოცულობიდან გამომდინარე. კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი შესაძლებელია, იყოს ფიქსირებული ან მცურავი:
ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს 18%-ისა
150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს 17%-ისა
600,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს 16%-ისა
5,000,001 ლარიდან 10,000,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს 15%-ისა
20,000 ლარიდან 150,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 8%-ისა
150,001 ლარიდან 600,000 ლარის ჩათვლით  არა უმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 7%-ისა
600,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 6%-ისა
5,000,001 ლარიდან 10,000,000 ლარის ჩათვლით  არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 5%-ისა
სააგენტოს მონაწილეობა:
სააგენტოს მიერ არაუმეტეს 84 თვის საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსება მოხდება მსესხებლის მიერ გადახდილი თანხის პარალელურად (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), სესხის ძირითადი თანხის წლიური 11%-ის ოდენობით, სესხის ან მისი პირველი ტრანშის გაცემიდან არაუმეტეს 86 თვის განმავლობაში.
კომპონენტის მიზნობრივი არეალი: საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტი, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.
სესხის გაცემის პროცედურა
კომერციული ბანკი, წინასწარ სესხის გაცემამდე, წერილობით აცნობებს სააგენტოს შემდეგ მონაცემებს:
• დამტკიცებული სესხის პირობები და პარამეტრები, მათ შორის:
• ბენეფიციარის დასახელება;
• საიდენტიფიკაცი ნომერი;
• სესხის თანხა;
• სესხის ვადა (თვეებში);
• სესხის მიზნობრიობა დეტალურად;
წერილს თან უნდა ახლდეს შემდეგი დოკუმენტაცია:
• ახალი ფერმის აშენების შემთხვევაში - სსიპ - სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო - კვლევით ცენტრის მიერ გაცემული ცნობა მსხვილფეხა პირუტყვის ფერმის პროექტის კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შესახებ და ასევე, რეკომენდაცია მუნიციპალიტეტიდან ფერმის განთავსების ადგილის შესახებ, დასახლებული პუნქტისგან დაშორების გათვალისწინებით.
• არსებული ფერმის რეკონსტრუქციის შემთხვევაში - სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული ცნობა, მსხვილფეხა პირუტყვის ფერმის არსებული მდგომარების შესახებ და სსიპ - სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის მიერ გაცემული ცნობა მსხვილფეხა პირუტყვის ფერმის რეკონსტრუქციის პროექტის და სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემულ ცნობაში აღწერილი ფერმის არსებული მდგომარების კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შესახებ;
• მსხვილფეხა პირუტყვის შეძენის შემთხვევაში სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული ცნობა, მსხვილფეხა პირუტყვის არსებული ფერმის კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შესახებ.
• როდესაც ბენეფიციარს ყავს მსხვილფეხა პირუტყვი და სესხის თანხით სურს მსხვილფეხა პირუტყვის დამატება - სსიპ - სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული ცნობა, საკუთრებაში არსებული იდენტიფიცირებული ფურების რაოდენობის და პროექტით დადგენილ ჯიშებთან შესაბამისობის შესახებ, ცნობა მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ფერმის კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შესახებ და ვეტერინალურ მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობის დამადასტურებელი დოკუმენტი (შესაბამისი კვალიფიკაციის მქონე თანამშრომელი (რომელიც უნდა დასტურდებოდეს შრომითი ხელშეკრულებით და შესაბამისი განათლების დამადასტურებელი დიპლომით) ან შესაბამისი მომსახურების გამწევი პირი).
• მეხორცული მიმართულების შემთხვევაში დამატებით სავალდებულოა ერთ სულზე - არანაკლებ 1 ჰა საძოვრის ან/და არანაკლებ 0,5 ჰა სახნავის საკუთრებაში/სარგებლობაში არსებობის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
კომერციული ბანკი უფლებამოსილია გასცეს დამტკიცებული სესხი მხოლოდ მას შემდეგ, რაც სააგენტო დაუდასტურებს პროგრამის პირობებთან შესაბამისობას.

Sub-component of the component for basic means of the preferential agro-credit - for financing of milky, meaty, combined direction and breeding farms.
Within the sub-component the loans are issued for financing of milky or/and meaty or/and combined direction or/and breeding farms.
The following entities may use the sub-component:
- An individual entrepreneur registered according to the legislation of Georgia;
- A legal entity registered according to the legislation of Georgia (except the state/municipal enterprises).
Total amount of the loan(s) issued for one beneficiary within the sub-component should not be less than 20,000 (twenty thousand) Gel and more than 10,000,000 (ten million) GEL.
In order for the potential beneficiary to benefit from the sub-component, he/she must meet the prerequisites for granting such type of loans by the financial institution and the requirements of the present project. In addition, the land plot, on which is planned to implement the purpose, should be in the ownership, co-ownership or use of the borrower according to the legislation of Georgia (in case of co-ownership should be a consist of the co-owner (co-owners) with regard to use of the property during the co-financing period of the loan, and in case of use, its validity period should not be less than the co-financing period of the loan).
The beneficiary is obliged:
- In case of milky, meaty and combines direction (species) to buy not less than 25 beefs (pregnant) or to have not less than 25 cows. In case of breeding farm to buy not less than 50 beefs (pregnant) or to have not less than 50 cows;
- To buy only cattle of the species recommended by the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture (which must have the relevant passport), purchase of the cattle should be implemented from with breeding status granted by the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture and/or through import;
- During the co-financing period of the loan, to maintain the total number of cows purchased with the loan and existing before the taking the loan (in case of slaughtering or falling of the beef, the beneficiary himself/herself should ensure replacement with the relevant species in the term defined by the agency);
- To ensure construction/reconstruction/equipping of the farm and meeting the relevant requirements, which means equipping the farm with necessary equipment for the mechanization and automation of production processes, also satisfy of the farm and other additional criteria, which will be defined by Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia;
- To ensure possession/use of at least 1 ha of pasture and/or at least 0.5 ha of arable land – for per soul – in case of meaty direction, during the co-financing effectiveness period of the loan;
- To ensure implementation of the waste management system, including the arrangement of the manure utilization system;
- To ensure consideration of the requirements for the animals health and welfare, production hygiene and food safety according to the legislation of Georgia;
- In case of the farm with 50 cows, it is mandatory to implement only Breed traceability system, in addition, provision of the breed improvement during 3 years (based on the recommendations of LEPL scientific-research center of agriculture).
- In case of the farm with 50 and more cows it is mandatory to implement a management electronic system;
- To ensure obtaining of the recommendation from the municipality about placement location of the farm, with consideration of distance from the resided point;
- To ensure registration of own cattle in the animals identification and traceability national system of Georgia (NAITS).
Loan amount for arrangement of the farm and purchase of cattle, with calculation for per soul of cattle, totally is not more than 25,000 GEL, including for purchase of cattle not more than 8,000 GEL, (purchase of the appropriate breed of steer is allowed only in case of meaty direction – in proportion on 30 cows/1 steer), and for other purposes not more than 17,000 GEL.
The beneficiary is obliged, during 6 (six) months from receive of each tranche of the loan (except the refinanced loan) ensure total spent of the tranche (any purchase implemented with the loan amount (except the service) should be implemented by the entrepreneurial physical/legal entity registered under the rule defined by legislation of Georgia or through import) and to submit the audit report in the financial institution to confirm the loan purpose during the next 7 (seven) months after issuance of the loan or its tranche. If in the mentioned term the beneficiary does not submit the audit report, the agency will cancel co-financing, and after expiration of 12 (twelve) months co-financing will be terminated by the agency.
On the loans issued within the sub-component the agency is authorized to review the issue for changing the terms defined under 7th clause.
Within the sub-component the loans are issued for financing of milky or/and meaty or/and combined direction or/and bready farms in the following purposes;
- Construction/reconstruction of the farm building (the link of the criteria);
- equipping of the farm/technique (the link);
- Purchase of recommended cattle species (the link);
- Milk production/primary processing (chilling only);
- Introduction of electronic management system (in case of 50 and more cows);
- (not more than 200,000 Gel);
- Food storage/production building/structure;
- Arrangement of the well and/or appropriate water supply system.
- Financing of arrangement of the internal territory’s infrastructure necessary for functioning the cattle farm;
See detailed information on criteria, techniques and varieties listed above.
Interest rate of the credit is defined according to its volume. Interest rate of the credit may be fixed or or floating:
In case of interest rate, the following interest rates should be defined by the financial institution:
| Loan volume | Interest rate |
| From 20,000 GEL to 150,000 GEL inclusive | Not more than 18% |
| From 150,001 GEL to 600,000 GEL inclusive | No more than 17% |
| From 600,001 GEL to 5,000,000 GEL inclusive | Not more than 16% |
| From 5000,001 GEL to 10,000,000 GEL inclusive | No more than 15% |
In case of floating (variable) interest rate, the following annual rates should be defined by the financial institution:
| From 20,000 GEL to 150,000 GEL inclusive | No more than 8% plus the refinancing rate set by the National Bank |
| From 150,001 GEL to 600,000 GEL inclusive | Not more than 7% plus the refinancing rate set by the National Bank |
| From 600,001 GEL to 5,000,000 GEL inclusive | No more than 6% plus the refinancing rate set by the National Bank. |
| From 5000,001 GEL to 10,000,000 GEL inclusive | No more than 5% plus the refinancing rate set by the National Bank. |
Participation of the agency:
The agency will co-finance the interest rate for not more than 84 months, in parallel with the amount paid by the borrower (if any), in the amount of 11% of the basic amount of the loan, not more than 86 months after the loan or its first tranche is issued.
The target area of the component is all municipalities of Georgia, except the self-governing cities.
The procedure for issuing the loan
The commercial bank, in advance, before issuing of the loan, in written will notify to the agency the following data:
The terms and parameters of the approved loan, including:
- Name of the beneficiary;
- Identification number;
- Loan amount;
- Loan term (in months);
- Purpose of the loan in details;
The letter should be accompanied with the following documentation:
- In case of building a new farm - LEPL – the reference about compliance of the cattle with the farm project criteria issued by scientific - research center of agriculture and also, recommendation from municipality about placement location of the farm, with consideration of the distance from the settlement.
- In case of reconstruction of existed farm – the reference about existed state of the cattle farm issued by LEPL National Food Agency and the reference about the compliance of the cattle farm reconstruction project and the existing conditions of the farm described in the reference issued by the LEPL National Food Agency;
- In case of purchase of the cattle – the reference issued by LEPL National Food Agency, about compliance of the cattle with the existed farm criteria.
- When the beneficiary has cattle and with the loan amount wants to add some cattle - the reference issued by LEPL National Food Agency, about the number of identified cows in the property and compliance with the breeds established by the project, the reference of compliance of the cattle with the horned cattle farm criteria and the document confirming a veterinary service availability (an employee with appropriate qualifications (which must be confirmed by the labor agreement and the diploma confirming a relevant education) or a person providing relevant services).
- In case of meaty direction, additionally is mandatory for per soul – the document confirming ownership/use of at least 1 ha of pasture and/or at least 0.5 ha of arable land.
Commercial bank is authorized to issue the approved loan only after that, when the agency will confirm the relevance with the program terms.