ქვეკომპონენტი სასურსათო და ენერგო ეფექტური მრეწველობის დაფინანსებისთვის
1. ქვეკომპონენტის ფარგლებში სესხები გაიცემა ახალი საწარმოების შექმნის და არსებული საწარმოების გაფართოება/გადაიარაღების დაფინანსებისათვის.
2. ქვეკომპონენტის ფარგლებში ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხ(ებ)ის ჯამური მოცულობა არ უნდა იყოს 1,500,000 ლარზე ნაკლები და არ უნდა აღემატებოდეს 10,000,000 ლარს.
3. კომერციული ბანკის მიერ დამტკიცებულ სესხზე, რომელიც აკმაყოფილებს ამ ქვეკომპონენტით განსაზღვრულ კრიტერიუმებს, მაგრამ სესხის მთლიანი მოცულობა აღემატება ამავე ქვეკომპონენტით განსაზღვრულ მაქსიმალურ მოცულობას, საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით დგინდება კომერციული ბანკის მიერ სესხზე განსაზღვრული წლიური საპროცენტო განაკვეთის მოცულობა.
4. მე-3 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, კომერციული ბანკის მიერ პროგრამის ბენეფიციარისთვის დამტკიცებულ სესხზე განსაზღვრული წლიური საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსების მიზნით, მეწარმე სუბიექტი შესაბამისი დასაბუთებით მიმართავს სააგენტოს, რომელიც, თავის მხრივ, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მეშვეობით საკითხს წარუდგენს საქართველოს მთავრობას განსახილველად.
5. ქვეკომპონენტის ფარგლებში , სესხ(ებ)ი გაიცემა შემდეგი მიზნობრიობით:
ა) პირველადი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების დაფინანსება:
ა.ა) ბოსტნეულის, კენკროვანი კულტურების, მწვანილის და სოკოს სასათბურე მეურნეობა;
ა.ბ) მეღორეობის ფერმა;
ა.გ) მეფრინველეობის ფერმა;
ა.დ) ძვირფასბეწვიანი ცხოველების ფერმა;
ა.ე) თევზის წარმოება;
ა.ვ) მეფუტკრეობის პროდუქციის წარმოება;
ა.ზ) საჩითილეები და სანერგეები;
ა.თ) მრავალწლიანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ბაღები, ზვრები, პლანტაციები და სხვა (ნერგების შეძენა დასაშვებიამხოლოდ „დანერგე მომავალი“ სახელმწიფო პროგრამით განსაზღვრული ადგილობრივი სანერგე მეურნეობებიდან ან/და იმპორტის გზით).
ბ) სასოფლო–სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი საწარმოების დაფინანსება:
ბ.ა) ხილის, კენკროვნების, ბოსტნეულის, სოკოს, ციტრუსის გადამუშავება;
ბ.ბ) კაკლის, თხილის, მიწის თხილის და სხვა კაკლოვნების გადამუშავება;
ბ.გ) მატყლის, ტყავის გადამუშავება;
ბ.დ) დაფნის, ჩაის, თამბაქოს გადამუშავება;
ბ.ე) ხორცის და რძის გადამუშავება;
ბ.ვ) მცენარეული ცხიმების (ზეთის, მარგარინის, ერბოს) და ხალვის წარმოება;
ბ.ზ) ეთერზეთებისა და სუნელების წარმოება;
ბ.თ) სასაკლაოს მოწყობა;
ბ.ი) მეფუტკრეობის პროდუქციის გადამუშავება;
ბ.კ) სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ცხოველების, ფრინველების და თევზების საკვების წარმოება;
ბ.ლ) ყურძნის გადამუშავების შედეგად მიღებული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების წარმოება (ამ მიზნობრიობით სესხის გაცემა დასაშვებია 2020 წლის 31 ივლისის ჩათვლით);
გ) ინფრასტრუქტურული საწარმოების დაფინანსება:
გ.ა) სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესანახი საწყობები;
გ.ბ) მარცვლეულის საშრობები;
გ.გ) სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესანახი სამაცივრე მეურნეობები.
დ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში, მიღებული სესხ(ებ)ით შესაძლებელია დაფინანსდეს შემდეგი სახის საქმიანობა:
დ.ა) არსებული შენობების რემონტი და მოწყობა;
დ.ბ) ახალი შენობების აშენება და მოწყობა;
დ.გ) ტექნოლოგიური ხაზების, კლიმატის შემქმნელი ტექნიკის და აპარატურის, გაყინვის დანადგარების, დენის გენერატორის, სარწყავი სისტემების, საწველი აპარატურის, საკვების მოსამზადებელი დანადგარების და სხვა შეძენა, მონტაჟი;
დ.დ) წყლის, ელ-ენერგიის და ბუნებრივი აირის მიწოდების წყაროებსა და კანალიზაციაზე მიერთება;
დ.ე) სამეურნეო ობიექტების შემოღობვა, დაცვის სისტემების მოწყობა;
დ.ვ) შესანახი კამერების, სტელაჟების, ცისტერნების, ხის კასრებისა (მათ შორის, ღვინისა და სპირტის შესანახად) და შენახვის სხვა ტექნოლოგიური აღჭურვილობების შეძენა, მონტაჟი;
დ.ზ) საწარმოს ფუნქციონირებისთვის აუცილებელი სპეცტექნიკის და მისაბმელების (მტვირთავის, ნაკელის გამტანის, საკვების შემრევ-მიმწოდებლის და სხვა) შეძენა;
დ.თ) სანაშენე და მაღალპროდუქტიული პირუტყვის (გარდა მსვილფეხა პირუტყვისა), ფრინველის, თევზის, ძვირფასბეწვიანი ცხოველების შეძენა;
დ.ი) თევზის ავზების და ტბორების აშენება და მოწყობა;
დ.კ) მრავალწლიანი კულტურების გაშენება, მოვლა-მოყვანა და აღდგენა, მათ შორის:
დ.კ.ა) ხილის კურკოვანი და თესლოვანი ჯიშები;
დ.კ.ბ) კაკლოვანი კულტურები;
დ.კ.გ) კენკროვანი კულტურები;
დ.კ.დ) ციტრუსოვნები და სხვა სუბტროპიკული კულტურები;
დ.კ.ე) ჩაი, დაფნა და სხვა ტექნიკური კულტურები;
დ.კ.ვ) მერქნის მომცემი და სწრაფადმზარდი მცენარეების სახეობები.
დ.ლ) ენერგოეფექტური საწარმოები:
დ.ლ.ა) ენერგოეფექტური ღუმელების წარმოება;
დ.ლ.ბ) ენერგოეფექტური ღუმელისთვის საწვავის მწარმოებელი საწარმოები.
დ.მ. განახლებადი ენერგიის წყაროების შეძენა,მონტაჟი,მოწყობა.
დ.ნ. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ობიექტისთვის მეტეო სადგურის შეძენა.
6. ქვეკომპონენტის ფარგლებში, მიღებული სესხ(ებ)ით დაუშვებელია დაფინანსდეს შემდეგი სახის საქმიანობა: ა) მიწის შეძენა;
ბ) არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების შენობა-ნაგებობების, სათბურების და სხვა შეძენა;
გ) სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის (ტრაქტორის, კომბაინის და სხვა), ასევე, მისაბმელების (გუთნის, ფარცხის, სათესის, სასუქის შემტანის და სხვა) შეძენა, რემონტი;
დ) სატრანსპორტო (გარდა სპეცტექნიკისა და მისაბმელისა, ტექნიკისა და იმპლემენტისა, არასტაციონარულ ტექნოლოგიურ ხაზებთან ინტეგრირებული სატრანსპორტო საშუალებისა), მფრინავი (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) შესხურების ფუნქციით და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) აგრონომიული დანიშნულების სკანირების განხორციელებისთვის) და მცურავი საშუალებების შესყიდვა, რემონტი;
ე) მხოლოდ საოფისე ფართის მშენებლობა, რემონტი, აღჭურვა;
7. პროგრამის ფარგლებში, კომერციული ბანკის მიერ სესხი გაიცემა:
ა) ძირითადი საშუალებების დასაფინანსებლად – სესხ(ებ)ის ჯამური მოცულობის არანაკლებ 80 პროცენტისა;
ბ) საბრუნავი საშუალებების დასაფინანსებლად – სესხ(ებ)ის ჯამური მოცულობის არა უმეტეს 20 პროცენტისა.
8. ქვეკომპონენტის ფარგლებში, დაფინანსებული საწარმო უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მინიმალურ მოთხოვნებს:
ა) საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ უსაფრთხოების, გარემოს დაცვის, სანიტარიულ და სურსათის უვნებლობის მოთხოვნებს;
ბ) საწარმოს შენობა-ნაგებობებსა და მიმდებარე ტერიტორიას უნდა გააჩნდეს ესთეტიკური გარეგანი სახე.
9. კომერციული ბანკის მიერ ამ ქვეკომპონენტის ფარგლებში ბენეფიციარზე გაცემული სესხის სარგებლობისათვის განსაზღვრული წლიური საპროცენტო განაკვეთი განისაზღვრება შემდეგი სახით:
ა) 1,500,000 ლარიდან 3,000,000 ლარამდე − არა უმეტეს საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 5 პროცენტისა წლიურად;
ბ) 3,000,000 ლარიდან 10,000,000 ლარამდე − არა უმეტეს საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 4 პროცენტისა წლიურად.
10. სააგენტო მოახდენს ქვეკომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხის არა უმეტეს 36 თვის პროცენტის თანადაფინანსებას წლიური 11%-ის ოდენობით, სესხის გაცემიდან არა უმეტეს 38 თვის განმავლობაში.
11. ქვეკომპონენტის ფარგლებში კომერციული ბანკის მიერ გაცემული სესხი უზრუნველყოფილი იქნება სააგენტოს მიერ სესხის ძირითადი თანხის 50%-ის ოდენობით, მაგრამ არა უმეტეს 2,500,000 ლარის ოდენობით. გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც კრედიტი გაიცემა არსებული საწარმოების გაფართოების/გადაიარაღების ხელშეწყობისთვის. აღნიშნული უზრუნველყოფა წარმოადგენს მეორად უზრუნველყოფას და ძალაშია სესხის გაცემიდან არა უმეტეს მომდევნო 38 თვის განმავლობაში. მეორადი უზრუნველყოფის გამოყენების უფლება კომერციულ ბანკს ექნება მხოლოდ სესხის პირველადი უზრუნველყოფის სრულად რეალიზაციის შემდგომ, კომერციული ბანკის მიერ სააგენტოსთვის შესაბამისი წერილობითი მიმართვის საფუძველზე. იმ შემთხვევაში, თუ პირველადი უზრუნველყოფის რეალიზაციის შედეგად კომერციული ბანკი ვერ მიიღებს პროგრამის ფარგლებში გაცემული სესხის დარჩენილი ძირითადი თანხის 100%-ს, სააგენტო უზრუნველყოფს სხვაობის შევსებას არა უმეტეს სესხის დარჩენილი ძირითადი თანხის 50% ის ოდენობით, მაგრამ არა უმეტეს 2,500,000 ლარის ოდენობით. მეორადი უზრუნველყოფა საფინანსო ინტიტუტზე არ გაიცემა იმ შემთხვევაში, თუ სესხზე უკვე მოქმედებს,რომელიმე პრორამის/პროექტის საკრედიტო-საგარანტიო მექანიზმი.
12. სესხის გამცემმა, სესხის უზრუნველყოფის მიზნით, პირველ რიგში უნდა მოითხოვოს ახალი საწარმოს მიერ შექმნილი და/ან შეძენილი ნებისმიერი აქტივი (ძირითადი საშუალებები, სასაქონლო მარაგები და სხვა) და მხოლოდ ამის შემდგომ, საჭიროების შემთხვევაში, - დამატებითი უზრუნველყოფა.
13. კომერციული ბანკის მიერ ქვეკომპონენტის ფარგლებში სესხის გაცემის საკომისიო არ უნდა აღემატებოდეს 0.2%-ს.
14. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია მხოლოდ ამავე ქვეკომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხის რეფინანსირება, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არ იზრდება დასარეფინანსირებელ სესხზე დარჩენილი თანადაფინანსების თანხა, ძირითადი თანხა და ვადა.
15. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია პარალელური სესხების გაცემა, თუ პარალელური სესხების ჯამი არ აღემატება ქვეკომპონენტში ერთ მონაწილეზე განსაზღვრული სესხის მაქსიმალურ ლიმიტს და თითოეული პარალელური სესხის თანხა არ არის მინიმალურ სალიმიტო თანხაზე ნაკლები (შეღავათიანი აგროკრედიტის ძირითადი საშუალებების კომპონენტის ქვეკომპონენტს სასურსათო მრეწველობის დაფინანსებისთვის და შეღავათიანი აგროლიზინგის კომპონენტის ქვეკომპონეტს სასურსათო მრეწველობის დაფინანსებისთვის გაცემული სესხების და ლიზინგების ჯამი არ უნდა აღემატებოდეს 10,000,000 ლარს).
16. სესხის რეფინანსირების შემთხვევაში, იმოქმედებს არა უმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ ასეთი შემთხვევებისათვის დაწესებული საკომისიო განაკვეთი.
17. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია გაცემული სესხის რესტრუქტურიზაცია, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არ იზრდება თავდაპირველად დამტკიცებულ სესხზე სააგენტოს მიერ თანადაფინანსების სახით გადასახდელი ჯამური თანხა, რომელიც გათვალისწინებული იყო პირველადი სესხის პირობებით.
18. სესხის ვადაზე ადრე დაფარვის შემთხვევაში, ბენეფიციარსკომერციული ბანკის მიმართ არ წარმოეშვება წინსწრებით დაფარვის საკომისიო ან ჯარიმა (აღნიშნული არ ვრცელდება EBRD-ის მიერ გამოყოფილი ფინანსური რესურსით გაცემულ კრედიტებზე).
19. სესხის გადახდის გრაფიკით განსაზღვრულ ვადაში გრაფიკით განსაზღვრული თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, კომერციული ბანკი უფლებამოსილია პროგრამის მონაწილეს დაარიცხოს ჯარიმა მხოლოდ გადასახდელ ძირითად თანხაზე. ასეთი ჯარიმა არ უნდა აღემატებოდეს ვადაგადაცილებული ძირითადი თანხის 0.1%-ს ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე.
20. სააგენტო მონიტორინგს უწევს პროგრამის მონაწილის მიერ ვალდებულებების შესრულებას და ქვეკომპონენტის ფარგლებში, გაცემული სესხების მიზნობრივ ხარჯვას. მონიტორინგის განხორციელების დრო და ფორმა განისაზღვრება სააგენტოს მიერ. პროექტით განსაზღვრული პირობების დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტო იმოქმედებს კომერციულ ბანკებსა და პროგრამის მონაწილეებთან დადებული ხელშეკრულებებისა და სააგენტოში მოქმედი წესებისა და პროცედურების შესაბამისად. ამასთან, პროგრამის მონაწილე ვალდებულია, სესხის თითოეული ტრანშის მიღებიდან 6 თვის განმავლობაში უზრუნველყოს ტრანშის სრულად გახარჯვა (სესხის თანხით განხორციელებული ნებისმიერი შესყიდვა (გარდა მომსახურებისა) უნდა განხორციელდეს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებული მეწარმე ფიზიკური/იურიდიული პირისგან ან იმპორტის გზით) და სესხის მიზნობრიობის შესრულების დასადასტურებლად საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა (გარდა რეფიანსირებული სესხისა) (500,000 ლარის ჩათვლით დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, III ან IVკატეგორია; 500,001 ლარიდან დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, ან III კატეგორია ან სსიპ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო) . აუდიტორული დასკვნა საფინანსო ინსტიტუტს უნდა წარედგინოს სესხის ან მისი ტრანშის გაცემიდან მომდევნო 7 თვის განმავლობაში. თუ აღნიშნულ ვადაში პროგრამის მონაწილემ არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა, სააგენტო შეუჩერებს თანადაფინანსებას, ხოლო თუ 12 თვის ვადაში მან არ წარადგინა აუდიტორული დასკვნა, სააგენტოს მხრიდან წყდება თანადაფინანსება და მეორადი უზრუნველყოფა.
21. სააგენტოს მიერ საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსება წყდება შემდეგი გარემოებების დადგომისას:
ა) სესხის სრულად დაფარვა ან სესხის გაცემიდან 36 თვის გასვლის შემდეგ;
ბ) ბენეფიციარის მიერ შესაბამის კომერციულ ბანკთან გაფორმებული ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შეუსრულებლობა, კერძოდ, ვადაგადაცილების დროს სააგენტოს მიერ თანადაფინანსება შეჩერდება, ხოლო კომერციული ბანკის მიერ სააღსრულებო ფურცლის მიღების ან უზრუნველყოფის საგნის გადაცემის შემთხვევაში, სააგენტოს თანადაფინანსება წყდება;
გ) ამ კომპონრნტით დადგენილი პირობებით, სააგენტოს, კომერციული ბანკის, და პროგრამის მონაწილის მიერ ამავე ქვეკომპონენტით განსაზღვრული ვალდებულებების შესრულება;
დ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში, გაცემული კრედიტის განსაზღვრული პირობების შეუსაბამოდ რესტრუქტურიზაცია, რეფინანსირება;
ე) კომერციული ბანკის მიერ გაცემული სესხის პირობების დარღვევა. ასეთ შემთხვევაში, კომერციულ ბანკს ეკისრება ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ჯარიმა. ამასთან, სააგენტო დაფინანსების შეწყვეტის თაობაზე გადაწყვეტილებას იღებს სააგენტოში დადგენილი წესებისა და პროცედურების შესაბამისად;
ვ) პროგრამის მონაწილის მიერ ვალდებულებების მნიშვნელოვანი დარღვევის შემთხვევაში.
22. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია, მხოლოდ იმპორტის გზით შეძენილი აქტივებისთვის მომსახურე ბანკში გახსნილი დოკუმენტური აკრედიტივის, სესხის თანხით დაფარვა.

Subcomponent for financing the food and energy efficient industries
1. Within the subcomponent, loans are issued for the establishment of new enterprises and the expansion/modernization of existing enterprises.
2. The total amount of loan(s) issued to a single beneficiary under the subcomponent must not be less than 1,500,000 GEL and must not exceed 10,000,000 GEL.
3. If a loan approved by a commercial bank meets the criteria defined by this subcomponent but exceeds the maximum loan amount established by the subcomponent, the annual interest rate set by the commercial bank will be determined by a decision of the Government of Georgia.
4. In the case specified in paragraph 3, the entrepreneurial entity shall submit a justified request to the agency for co-financing the annual interest rate of the loan approved by the commercial bank under the program. The agency will then submit the matter for review to the Government of Georgia through the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
5. Within the subcomponent, loans are issued for the following purposes:
a) Financing of primary agricultural enterprises:
a.a) Greenhouse farming of vegetables, berries, herbs, and mushrooms;
a.b) Pig farming;
a.c) Poultry farming;
a.d) Fur animal farming;
a.e) Fish farming;
a.f) Beekeeping production;
a.g) Seedling and nursery farms;
a.h) Orchards, vineyards, plantations, and other perennial agricultural crops (seedling purchase is allowed only from local nurseries defined by the "Plant the Future" state program and/or through imports).
b) Financing of agricultural processing enterprises:
b.a) Processing of fruits, berries, vegetables, mushrooms, and citrus;
b.b) Processing of walnuts, hazelnuts, peanuts, and other nuts;
b.c) Processing of wool and leather;
b.d) Processing of laurel, tea, and tobacco;
b.e) Processing of meat and dairy products;
b.f) Production of vegetable oils (oil, margarine, butter) and frying products;
b.g) Production of essential oils and spices;
b.h) Establishment of slaughterhouses;
b.i) Processing of beekeeping products;
b.j) Production of animal, poultry, and fish feed for agricultural purposes;
b.k) Production of wine and alcoholic beverages from processed grapes (this purpose is eligible for loans until July 31, 2020).
c) Financing of infrastructure enterprises:
c.a) Storage facilities for agricultural products;
c.b) Grain dryers;
c.c) Refrigerated storage facilities for agricultural products.
d) Loans obtained under the subcomponent can finance the following activities:
d.a) Repair and arrangement of existing buildings;
d.b) Construction and arrangement of new buildings;
d.c) Purchase and installation of technological lines, climate control equipment, freezing equipment, power generators, irrigation systems, milking machines, feed preparation equipment, and others;
d.d) Connection to water, electricity, and natural gas supply sources and sewage systems;
d.e) Fencing of agricultural facilities, installation of security systems;
d.f) Purchase and installation of storage chambers, racks, cisterns, wooden barrels (including for storing wine and spirits) and other storage technological equipment;
d.g) Purchase of special machinery and attachments necessary for enterprise operation (e.g., forklift, manure spreader, feed mixer-distributor, and others);
d.h) Purchase of breeding and high-yielding livestock (excluding large livestock), poultry, fish, and fur animals;
d.i) Construction and arrangement of fish ponds and tanks;
d.j) Establishment, cultivation, and restoration of perennial crops, including:
d.j.a) Stone fruit and pome fruit varieties;
d.j.b) Nut crops;
d.j.c) Berry crops;
d.j.d) Citrus and other subtropical crops;
d.j.e) Tea, laurel, and other technical crops;
d.j.f) Timber-yielding and fast-growing plant species.
d.k) Energy-efficient enterprises:
d.k.a) Production of energy-efficient stoves;
d.k.b) Enterprises producing fuel for energy-efficient stoves.
d.l) Purchase, installation, and arrangement of renewable energy sources.
d.m) Purchase of meteorological stations for agricultural facilities.
6. Within the subcomponent, the received loan(s) cannot be used to finance the following activities:
a) Purchase of land;
b) Purchase of existing agricultural buildings, greenhouses, and others;
c) Purchase or repair of agricultural machinery (tractors, combines, etc.), as well as attachments (plows, harrows, seeders, fertilizer spreaders, etc.);
d) Purchase or repair of transport (except for specialized machinery and attachments, machinery and implements, transport integrated with non-stationary technological lines), flying (except for agricultural unmanned aerial vehicles (AgroDrones) for spraying purposes and agricultural unmanned aerial vehicles (AgroDrones) for agronomic scanning purposes), and floating means;
e) Construction, repair, or equipping of office space only.
7. Under the program, the commercial bank issues loans:
a) For financing fixed assets – not less than 80% of the total loan amount;
b) For financing working capital – not more than 20% of the total loan amount.
8. The enterprise funded within the subcomponent must meet the following minimum requirements:
a) Compliance with safety, environmental protection, sanitary, and food safety requirements established by Georgian legislation;
b) The enterprise's buildings and adjacent areas must have an aesthetically pleasing appearance.
9. The annual interest rate on loans issued by the commercial bank within this subcomponent is determined as follows:
a) From 1,500,000 GEL to 3,000,000 GEL – not exceeding the refinancing rate set by the National Bank of Georgia plus 5% per annum;
b) From 3,000,000 GEL to 10,000,000 GEL – not exceeding the refinancing rate set by the National Bank of Georgia plus 4% per annum.
10. The agency will co-finance the interest on the loan issued within the subcomponent for no more than 36 months at an annual rate of 11%, within a maximum period of 38 months from the date of loan issuance.
11. The loan issued by the commercial bank under the subcomponent will be secured by the agency up to 50% of the loan’s principal amount but not exceeding 2,500,000 GEL. This does not apply when the credit is issued for the expansion/modernization of an existing enterprise. This secondary guarantee will be valid for no more than 38 months from the date of loan issuance. The commercial bank can use the secondary guarantee only after fully realizing the primary security and submitting a corresponding written request to the agency. If, after realizing the primary security, the commercial bank does not recover 100% of the remaining principal loan amount under the program, the agency will cover the shortfall up to 50% of the remaining principal loan amount but not exceeding 2,500,000 GEL. The secondary guarantee will not be issued to a financial institution if the loan is already covered by any credit-guarantee mechanism of another program/project.
12. The lender must primarily require any asset (fixed assets, inventories, etc.) created and/or acquired by the new enterprise as loan security, and only after that, if necessary, require additional collateral.
13. The loan issuance commission fee by the commercial bank within this subcomponent must not exceed 0.2%.
14. Within the subcomponent, only refinancing of loans issued under the same subcomponent is allowed, provided that the amount of co-financing, the principal amount, and the loan term do not increase.
15. Parallel loans are allowed within the subcomponent, provided that the total amount of parallel loans does not exceed the maximum loan limit set for one participant in the subcomponent and that each parallel loan is not below the minimum limit amount (the total amount of loans and leasing issued under the Preferential Agrocredit fixed assets subcomponent for food industry financing and the Preferential Agroleasing subcomponent for food industry financing must not exceed 10,000,000 GEL).
16. In the case of loan refinancing, the commission rate established by the National Bank for such cases will apply.
17. Loan restructuring within the subcomponent is allowed only if the total amount of co-financing initially approved by the agency for the loan does not increase, as determined under the original loan terms.
18. In case of early loan repayment, the beneficiary will not be charged a prepayment commission or penalty by the commercial bank (this does not apply to loans issued using financial resources allocated by the EBRD).
19. If the amount specified in the repayment schedule is not paid within the designated period, the commercial bank is authorized to charge a penalty only on the overdue principal amount. Such a penalty must not exceed 0.1% of the overdue principal amount for each overdue day.
20. The agency monitors the fulfillment of obligations by program participants and the targeted expenditure of loans issued within the subcomponent. The time and form of monitoring are determined by the agency. If a violation of the conditions set by the project is confirmed, the agency will act in accordance with agreements made with commercial banks and program participants, as well as the agency’s established rules and procedures. Additionally, the program participant is required to fully utilize each tranche within six months of its receipt. (Any purchase made with the loan amount (except for services) must be conducted through an entrepreneur (physical or legal entity) registered under Georgian legislation or through imports.) To confirm compliance with the loan’s purpose, an audit report must be submitted to the financial institution (except for refinanced loans). For loans approved up to and including 500,000 GEL, the audit report must be conducted by entities registered in the “Accounting, Reporting, and Audit Supervision Service” under the Ministry of Finance of Georgia, holding categories I, II, III, or IV. For loans approved from 500,001 GEL, the audit report must be conducted by entities registered in the “Accounting, Reporting, and Audit Supervision Service” under the Ministry of Finance of Georgia, holding categories I, II, or III, or by the LEPL "Levan Samkharauli National Forensics Bureau." The audit report must be submitted to the financial institution within seven months from the date of loan or tranche disbursement. If the program participant fails to submit the audit report within this period, the agency will suspend co-financing. If the audit report is not submitted within 12 months, the agency will terminate co-financing and the secondary guarantee.
21. The agency’s interest rate co-financing is terminated in the following circumstances:
a) Full repayment of the loan or after 36 months from the date of loan issuance;
b) The beneficiary’s failure to fulfill obligations under the agreement with the respective commercial bank, specifically: in case of overdue payments, the agency will suspend co-financing, and if the commercial bank initiates enforcement proceedings or transfers the collateral, the agency’s co-financing is terminated;
c) Fulfillment of obligations set by this component by the agency, the commercial bank, and the program participant;
d) Restructuring or refinancing of the loan issued within the subcomponent in violation of the specified conditions;
e) Violation of loan terms by the commercial bank. In such cases, the commercial bank will be subject to contractual penalties, and the agency will decide on the termination of co-financing in accordance with its established rules and procedures;
f) Significant violation of obligations by the program participant.
22. Within the subcomponent, it is permissible to use loan funds to cover a documentary letter of credit opened at the servicing bank only for assets acquired through import.