ქვეკომპონენტი სასურსათო და ენერგო ეფექტური მრეწველობის
1. ქვეკომპონენტის ფარგლებში ლიზინგის მიღების მსურველი მიმართავს ლიზინგის გამცემს. ლიზინგის გამცემი, ამ პროგრამითა და მის მიერ განსაზღვრული კრიტერიუმების მიხედვით, სალიზინგო პროექტის დამტკიცების შემთხვევაში, მეწარმე სუბიექტის მიერ წარდგენილ დოკუმენტაციას აწვდის სააგენტოს, რომელიც ადასტურებს ან მოტივირებულ უარს აცხადებს სალიზინგო პროექტის თანადაფინანსებაზე.
2. ქვეკომპონენტის ფარგლებში ლიზინგის გამცემის მიერ ერთ მონაწილეზე გაცემული ლიზინგის საგნის ღირებულების მინიმალური მოცულობა უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 1,500,000 ლარს, ხოლო მაქსიმალური ჯამური მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 10,000,000 ლარს. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია ისეთი პარალელური ლიზინგი, რომლის დროსაც ხდება ერთ მონაწილეზე ერთსა და იმავე დარგში რამდენიმე სალიზინგო პროექტის გაცემა, თუკი ლიზინგის პროექტების ღირებულებათა ჯამური მოცულობა არ აღემატება 10,000,000 ლარს.
3. ქვეკომპონენტის ფარგლებში სააგენტო დააფინანსებს გაცემული ლიზინგის არა უმეტეს 36 თვის პროცენტის წლიური 12%-ის ოდენობით, სააგენტოსა და ლიზინგის მიმღებს შორის შეთანხმების გაფორმებიდან არა უმეტეს 38 თვის განმავლობაში.
4. ლიზინგის გამცემის მიერ სალიზინგო საზღაურში გათვალისწინებული მომსახურების წლიური სარგებელი არ უნდა აღემატებოდეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 7%.
5. სააგენტო ლიზინგის გამცემის მიერ ბენეფიციარისთვის დადგენილ ლიზინგის საგნის ღირებულებაზე დარიცხული წლიური საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსებას ახორციელებს კანონმდებლობით დადგენილი წესით, თანხის ლიზინგის გამცემისთვის გადარიცხვით, შესაბამისი ხელშეკრულებით დადგენილი გრაფიკის შესაბამისად.
6. ლიზინგის გამცემის მიერ ერთ ბენეფიციარზე გასაცემი ლიზინგის საგნის ღირებულების მოცულობა, რომელიც აკმაყოფილებს ამ ქვეკომპონენტით განსაზღვრულ კრიტერიუმებს, მაგრამ ღირებულების მთლიანი მოცულობა აღემატება ამ ქვეკომპონენტით განსაზღვრულ მაქსიმალურ მოცულობას, საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული, გადაწყვეტილებით დგინდება ლიზინგის გამცემის მიერ ლიზინგის საგნის ღირებულებაზე დარიცხული წლიურისაპროცენტო განაკვეთის მოცულობა.
7. მე-6 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, ლიზინგის გამცემის მიერ ბენეფიციარისთვის გასაცემი ლიზინგის საგნის ღირებულებაზე დარიცხული წლიური საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსების მიზნით, მეწარმე სუბიექტი შესაბამისი დასაბუთებით მიმართავს სააგენტოს, რომელიც, თავის მხრივ, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მეშვეობით საკითხს წარმოუდგენს საქართველოს მთავრობას განსახილველად.
8. ქვეკომპონენტის ფარგლებში ლიზინგ(ებ)ი გაიცემა შემდეგი მიზნობრიობით:
ა) პირველადი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების დაფინანსება:
ა.ა) ბოსტნეულის, კენკროვანი კულტურების, მწვანილისა და სოკოს სასათბურე მეურნეობა;
ა.ბ) მესაქონლეობის ფერმა (მერძეული-მეხორცული);
ა.გ) მეღორეობის ფერმა;
ა.დ) მეფრინველეობის ფაბრიკა (მხოლოდ მეხორცული მიმართულების გამოსაზრდელი და სანაშენე დანიშნულების მქონე);
ა.ე) ძვირფასბეწვიანი ცხოველების ფერმა;
ა.ვ) თევზის წარმოება;
ა.ზ) მეფუტკრეობის პროდუქციის წარმოება;
ბ) სასოფლო–სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი საწარმოების დაფინანსება:
ბ.ა) ხილის, კენკროვნების, ბოსტნეულის, სოკოს, ციტრუსის გადამუშავება;
ბ.ბ) კაკლის, თხილის, მიწის თხილისა და სხვა კაკლოვნების გადამუშავება;
ბ.გ) მატყლის, ტყავის გადამუშავება;
ბ.დ) დაფნის, ჩაის, თამბაქოს გადამუშავება;
ბ. ე) ხორცისა და რძის გადამუშავება;
ბ.ვ) მცენარეული ცხიმებისა (ზეთის, მარგარინის, ერბოს) და ხალვის წარმოება;
ბ.ზ) ეთერზეთებისა და სუნელების წარმოება;
ბ.თ) სასაკლაოს მოწყობა;
ბ.ი) მეფუტკრეობის პროდუქციის გადამუშავება;
ბ.კ) სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ცხოველების, ფრინველებისა და თევზების საკვების წარმოება;
ბ.ლ) პურისა და პურპროდუქტების წარმოება;
ბ.მ) მაკარონის ნაწარმის წარმოება;
ბ.ნ) ყურძნის გადამუშავების შედეგად მიღებული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების წარმოება (ამ მიზნობრიობით ლიზინგის გაცემა 2020 წლის 31 ივლის დასრულდა);
გ) ინფრასტრუქტურული საწარმოების დაფინანსება:
გ.ა) სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესანახი საწყობები;
გ.ბ) მარცვლეულის საშრობები;
გ.გ) სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შესანახი სამაცივრე მეურნეობები;
დ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში მიღებული ლიზინგ(ებ)ით შესაძლებელია, დაფინანსდეს შემდეგი სახის საქმიანობა:
დ.ა) არსებული შენობების რემონტი და მოწყობა;
დ.ბ) ახალი შენობების აშენება და მოწყობა;
დ.გ) ტექნოლოგიური ხაზების, კლიმატის შემქმნელი ტექნიკისა და აპარატურის, გაყინვის დანადგარების, დენის გენერატორის, სარწყავი სისტემების, საწველი აპარატურის, საკვების მოსამზადებელი დანადგარებისა და სხვა შეძენა, მონტაჟი;
დ.დ) წყლის, ელენერგიისა და ბუნებრივი აირის მიწოდების წყაროებსადა კანალიზაციაზე მიერთება;
დ.ე) სამეურნეო ობიექტების შემოღობვა, დაცვის სისტემების მოწყობა;
დ.ვ) შესანახი კამერების, სტელაჟების, ცისტერნებისა და შენახვის სხვა ტექნოლოგიური აღჭურვილობების შეძენა, მონტაჟი;
დ.ზ) საწარმოს ფუნქციონირებისთვის აუცილებელი სპეცტექნიკისა და მისაბმელების (მტვირთავის, ნაკელის გამტანის, საკვების შემრევ-მიმწოდებლისა და სხვა) შეძენა;
დ.თ) სანაშენე და მაღალპროდუქტიული პირუტყვის, ფრინველის, თევზის, ძვირფასბეწვიანი ცხოველების შეძენა;
დ.ი) თევზის ავზებისა და ტბორების აშენება და მოწყობა.
ე. ენერგოეფექტური საწარმოები:
ე.ა) ენერგოეფექტური ღუმელების წარმოება;
ე.ბ) ენერგოეფექტური ღუმელის საწვავის მწარმოებელი საწარმოები.
ვ) განახლებადი ენერგიის წყაროების შეძენა, მონტაჟი, მოწყობა;
ზ) სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ობიექტისთვის მეტეო სადგურის შეძენა.
9. ქვეკომპონენტის ფარგლებში მიღებული ლიზინგ(ებ)ით დაუშვებელია დაფინანსდეს შემდეგი სახის საქმიანობა:
ა) მიწის შეძენა;
ბ) არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების შენობა-ნაგებობების, სათბურებისა და სხვ. შეძენა;
გ) სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის (ტრაქტორის, კომბაინისა და სხვა), ასევე მისაბმელების
(გუთნის, ფარცხის, სათესის, სასუქის შეტანისა და სხვა) შეძენა, რემონტი;
დ) სატრანსპორტო, მფრინავი (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) შესხურების ფუნქციით და სასოფლოსამეურნეო დანიშნულების უპილოტო საფრენი აპარატისა (აგროდრონი) აგრონომიული დანიშნულების სკანირების განხორციელებისთვის) და მცურავი საშუალებების შეძენა, რემონტი;
ე) მხოლოდ საოფისე ფართის მშენებლობა, რემონტი, აღჭურვა.
10. ქვეკომპონენტის ფარგლებში დაფინანსებული საწარმო უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მინიმალურ მოთხოვნებს:
ა) საწარმო უნდა აკმაყოფილებდეს საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ უსაფრთხოების, გარემოს დაცვის, სანიტარიულ და სურსათის უვნებლობის მოთხოვნებს;
ბ) საწარმოს შენობა-ნაგებობებსა და მიმდებარე ტერიტორიას უნდა ჰქონდეს ესთეტიკური გარეგანი სახე.
11. ლიზინგის გამცემთან გასაფორმებელ ხელშეკრულებაში გათვალისწინებულ უნდა იქნეს შემდეგი პირობები:
ა) ლიზინგის გაცემის საკომისიო არ უნდა აღემატებოდეს სალიზინგო პროექტის ჯამური ღირებულების 0.1%-ს;
ბ) ლიზინგის ღირებულების მთლიანად ან ნაწილობრივ ვადაზე ადრე, შესაბამისი ხელშეკრულების გაფორმებიდან 6 თვის განმავლობაში გადახდის შემთხვევაში, წინსწრებით გადახდის საკომისიო და/ან ჯარიმა არ უნდა აღემატებოდეს წინსწრებით გადახდილი თანხის 2%-ს. შესაბამისი ხელშეკრულების გაფორმებიდან 6 თვის შემდეგ ლიზინგის ღირებულების მთლიანად ან ნაწილობრივ ვადაზე ადრე გადახდის შემთხვევაში, წინსწრებით გადახდის საკომისიო და/ან ჯარიმა არ უნდა აღემატებოდეს წინსწრებით გადახდილი თანხის 1%-ს;
გ) პროგრამის მონაწილე ვალდებულია, ლიზინგის საგნის ვადაზე ადრე გამოსყიდვამდე 30 კალენდარული დღით ადრე აცნობოს ლიზინგის გამცემს ლიზინგის საგნის ვადაზე ადრე გამოსყიდვის შესახებ;
დ) გრაფიკით განსაზღვრულ ვადაში, გრაფიკით განსაზღვრული თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, ლიზინგის გამცემი უფლებამოსილია, მხოლოდ გადასახდელ, ვადაგადაცილებულ სალიზინგო საზღაურზე დაარიცხოს პროგრამის ბენეფიციარს ჯარიმა/პირგასამტეხლო, რომელიც არ უნდა აღემატებოდეს ვადაგადაცილებული თანხის 0.1 პროცენტს ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე;
ე) სალიზინგო პროექტის სხვა ლიზინგის გამცემის მიერ რეფინანსირების შემთხვევაში, ლიზინგის გამცემი უფლებამოსილია, გამოიყენოს არა უმეტეს საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ რეფინანსირების მომენტისათვის დადგენილი რეფინანსირების საკომისიოს მაქსიმალური განაკვეთები;
ვ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია პარალელური ლიზინგების გაცემა, თუ პარალელური ლიზინგების ჯამი არ აღემატება ქვეკომპონენტში ერთ ბენეფიციარზე განსაზღვრული ლიზინგის მაქსიმალურ ლიმიტს და თითოეული პარალელური ლიზინგის თანხა არ არის მინიმალურ სალიმიტო თანხაზე ნაკლები (შეღავათიანი აგროკრედიტის ძირითადი საშუალებების კომპონენტის ქვეკომპონენტს სასურსათო მრეწველობის დაფინანსებისა და შეღავათიანი აგროლიზინგის კომპონენტის ქვეკომპონეტს სასურსათო მრეწველობის დაფინანსებისთვის გაცემული სესხებისა და ლიზინგების ჯამი არ უნდა აღემატებოდეს 10,000,000 ლარს);
ზ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში დასაშვებია გაცემული ლიზინგის რესტრუქტურიზაცია, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არ იზრდება თავდაპირველად დამტკიცებულ ლიზინგზე სააგენტოს მიერ თანადაფინანსების სახით გადასახდელი ჯამური თანხა, რომელიც გათვალისწინებული იყო პირველადი ლიზინგის პირობებით;
თ) ქვეკომპონენტის ფარგლებში, თანადაფინანსებული სალიზინგო ხელშეკრულების მოქმედების ნებისმიერ ეტაპზე სააგენტო უფლებამოსილია, ჩაატაროს ლიზინგის გამცემისა და ლიზინგის მიმღების მონიტორინგი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული პირობების შესრულების გარკვევის მიზნით. დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, სააგენტო იმოქმედებს მხარეებთან გაფორმებული ხელშეკრულებით

Leasing subcomponent for financing the food and energy efficient industries
- Within the subcomponent an entrepreneur wishing to obtain a lease shall apply to the leasing issuer. The leasing issuer, in accordance with this program and the criteria determined by it, shall, upon approval of the leasing project, submit the documents furnished by the entrepreneur to the Agency, which shall certify or give a grounded refusal to co-finance the leasing project.
- The minimum amount of the value of the subject of leasing issued by a leasing issuer to one leasing beneficiary within the subcomponent shall be not less than 1,500,000 GEL, and the maximum total amount shall not exceed 5,000,000 GEL. Under the subcomponent it is allowed a simultaneous leasing, in which several leasing projects are issued to one leasing beneficiary in the same field, if the total value of leasing projects does not exceed 10,000,000 GEL.
- The Agency shall, within the framework of the subcomponent, co-finance the interest not exceeding 36 months of the issued lease in the amount of 12% per annum for not more than 38 months from the date of concluding the agreement between the Agency and the leasing beneficiary.
- The annual interest rate charged by the leasing issuer to the program leasing beneficiary under the subcomponent shall be no more than the refinancing rate established by the National Bank plus 7%.
- The Agency shall co-finance the annual interest rate accrued on the value of the subject of leasing established for the leasing beneficiary by the leasing issuer in accordance with the rules established by law, by transferring the amount to the leasing issuer, in accordance with the schedule established by the relevant agreement.
- The amount of the value of the subject of leasing to be issued to one leasing beneficiary by the leasing issuer, which meets the criteria defined by this subcomponent, but the total value exceeds the maximum amount specified by this subcomponent, shall be determined by the leasing issuer under the resolution of the Government of Georgia in compliance with the annual interest rate accrued to the value of the subject.
- In case, stipulated in the paragraph 6, in order to co-finance the annual interest rate accrued to the value of the subject of leasing to be issued to the leasing beneficiary by the leasing issuer the entrepreneur shall apply to the Agency with appropriate justification, which, in turn, shall submit the issue for the review through the Ministry of Environment Protection and Agriculture to the Government of Georgia.
- Under the subcomponent, leasing (s) are issued for the following purposes:
A) Financing of primary agricultural companies:
A.a) Greenhouse for vegetables, berry crops, herbs and mushrooms;
A.b) Livestock farm (dairy-meat);
A.c) Pig farm;
A.d) Poultry farm (only for meat incubation and breeding purposes);
A.e) Farm of animals with valuable fur;
A.f) Fish production;
A.g) Beekeeping;
B) Financing of agricultural products processing plants:
B.a) Fruits, berries, vegetables, mushrooms, citrus processing;
B.b) Walnuts and hazelnuts, ground hazelnuts and other processing;
B.c) Wool and leather processing;
B.d) Bay leaf, tea, tobacco processing;
B.e) Meat and milk processing;
B.f) Vegetable fats (oil, margarine, butter) and halva production;
B.g) Essential oils and spices production;
B.h) Slaughterhouse arrangement;
B.i) Beekeeping processing;
B.j) Agricultural animals, birds and fish food production;
B.k) Bread and bread products production;
B.l) Producing Pasta products;
B.m) Producing wine and alcoholic beverages obtained as a result of grape processing under the following conditions (Leasing for this purpose was concluded on July 31, 2020).
C. Financing of infrastructural facilities:
C.a) Agricultural products storage warehouses;
C.b) Grain dryers;
C.c) Agricultural product storage refrigerators;
D. Following types of activities can be financed by leasing (s) within the subcomponent:
D.a) Repair and arrangement of existing buildings;
D.b) Construction and arrangement of new buildings;
D.c) Purchase and installation of technological lines, climate control equipment and tools, freezing devices, power generators, irrigation systems, milking equipment, feed preparation and others;
D.d) Connection to water, electricity and natural gas supply sources and sewerage;
D.e) Fencing of agricultural facilities, arrangement of protection systems;
D.f) Purchase and installation of storage chambers, racks, tanks and other technological equipment for storage;
D.g) Purchase of special equipment and trailers (loaders, manure carriers, feed selecting and supplying equipment and others) required for the operation of the enterprise;
d.h) Purchase of breeding and high-yield livestock, poultry, fish, and fur-bearing animals;
D.k) Construction and arrangement of fish tanks and ponds;
E) Energy efficient enterprises:
E.a) Production of energy efficient stoves;
E.b) Energy efficient furnace fuel manufacturing enterprises.
F) Purchase, installation, and setup of renewable energy sources;
G) Acquisition of a meteorological station for agricultural purposes
- Within the framework of the subcomponent, the following activities are not allowed to be financed by leasing (s):
a) Purchase of land;
b) Purchase of existing agricultural buildings, greenhouses and others;
c) Purchase and repair of agricultural machinery (tractor, combine, etc.), as well as trailers (plow, harrow, sowing, fertilizer, etc.);
d) Purchase and repair of transport, flying (excluding unmanned aerial vehicles (ag drones) for agricultural purposes with spraying function and unmanned aerial vehicles (ag drones) for agricultural purposes for performing agronomic scanning), and floating vehicles;
e) Construction, repair and equipping of office space only.
- Within the subcomponent, the funded company must meet the following minimum requirements:
a) Company must meet the safety, environmental protection, sanitary and food safety requirements defined by the legislation of Georgia;
b) The buildings and the surrounding area of the company must have an aesthetic external appearance.
- Following terms and conditions must be envisaged in the contract to be concluded with the leasing issuer:
a) Leasing issuing commission fee should not exceed 0.1% of the total cost of the leasing project;
b) In case of full or partial earlier payment of the leasing value within 6 months after the execution of the relevant contract, the advance payment commission fee and / or fine shall not exceed 2% of the amount paid in advance. After 6 months from the day of conclusion of the relevant agreement, in case of full or partial earlier payment of the leasing value, the advance payment commission fee and/or fine shall not exceed 1% of the amount paid in advance;
c) Leasing beneficiary is obliged to notify the leasing issuer about the earlier redemption of the leasing subject 30 calendar days before the redemption of the subject of leasing;
d) In case of non-payment of the amount within the timeframe specified in the schedule, the leasing issuer is entitled to accrue to the program leasing beneficiary a fine / penalty only on the payable, overdue leasing fee, which should not exceed 0.1 percent of the overdue amount;
e) In case of refinancing the leasing project by another leasing issuer, the leasing issuer is authorized to use the maximum rates of the refinancing commission established by the National Bank of Georgia at the time of refinancing;
f) Within the scopes of the sub-component parallel lease may be issued, if the sum of parallel leases does not exceed the maximum limit of the lease determined per leasing beneficiary under this subcomponent and the amount of each parallel lease is not less than the minimum limit amount (the sum of leasing and loans issued for the subcomponent of the preferential Agro-leasing fixed assets component for financing the food industry must not exceed GEL 10,000,000);
g) Restructuring of the issued lease within the subcomponent is allowed only if the total amount to be paid by the Agency as co-financing for the initial leasing, which was provided for in the terms of the primary lease, does not increase;
h) Within the sub-component, at any stage of the co-financed leasing agreement, the Agency is authorized to monitor the leasing issuer and the leasing beneficiary in order to clarify the fulfillment of the conditions stipulated in the agreement. In case of detection of violations, the Agency will act in accordance with the agreement concluded with the parties.