ქვეკომპონენტი არასტანდარტული ვაშლის შემსყიდველი საწარმოებისთვის
არასტანდარტული ვაშლის შემსყიდველ საწარმოებზე საბრუნავი საშუალებებისთვის კრედიტი გაიცემა მხოლოდ არასტანდარტული ვაშლის შეძენის და მისი გადამუშავების მიზნობრიობით. ამასთან, ვაშლის გადამუშავებისთვის განკუთვნილი სესხის თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 0.09 ლარს ყოველ შეძენილ ერთ კილოგრამ ვაშლზე გადაანგარიშებით. სესხის მიღება შეუძლიათ მხოლოდ იმ კომპანიებს, რომლებიც რეგისტრირებული იქნებიან ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის ღონისძიებების შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით შექმნილ საკოორდინაციო შტაბში.
საქართველოს მთავრობის შესაბამისი განკარგულების საფუძველზე (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) არასტანდარტული ვაშლის შემსყიდველ საწარმოებზე კრედიტის გაცემა დასაშვებია ყოველი წლის პირველი სექტემბრიდან ამავე წლის 20 ნოემბრის ჩათვლით.
ქვეკომპონენტის ფარგლებში ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხის თანხა განისაზღვრება 500,000 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით, ხოლო სააგენტოს თანადაფინანსების ვადა განისაზღვრება 9 თვით.
სააგენტო განახორციელებს მხოლოდ არასტანდარტული ვაშლის შესაძენად და გადასამუშავებლად აღებული კრედიტის საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას. სააგენტო არ განახორციელებს საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსებას აღებული კრედიტის იმ ნაწილზე, რომელსაც ბენეფიციარი ვერ ან არ მოახმარს არასტანდარტული ვაშლის შეძენას ან/და გადამუშავებას.
ყოველი წლის 20 დეკემბრამდე, ბენეფიციარი ვალდებულია, მომსახურე საფინანსო ინსტიტუტში წარადგინოს აუდიტორული დასკვნა (500,000 ლარის ჩათვლით დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, III ან IVკატეგორია; ბ) 500,001 ლარიდან დამტკიცებულ სესხებზე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის“ რეესტრში არსებული პირები, რომელსაც აქვს I, II, ან III კატეგორია; გ) სსიპ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო“) , ბენეფიციარის მიერ მიმდინარე წლის სეზონზე არასტანდარტული ვაშლის შესაძენად გადახდილი თანხების და მოცულობების შესახებ. ამ ინფორმაციის საფუძველზე გაფორმდება სამმხრივი შედარების აქტი სააგენტოს, ბენეფიციარსა და სესხის გამცემ ბანკს შორის, ბენეფიციარის მიერ სესხის მიზნობრიობის შესაბამისად ათვისების თაობაზე, რომელშიც გთვალისწინებული იქნება ვაშლის შეძენისთვის დახარჯული თანხა და რომელსაც დაემატება 0.09 ლარს ყოველ შეძენილ ერთ კილოგრამ ვაშლზე გადაანგარიშებით.
კრედიტის საპროცენტო განაკვეთი შესაძლოა, იყოს ფიქსირებული ან მცურავი:
ა) ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
| სესხის მოცულობა | საპროცენტო განაკვეთი |
| 500,000 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს 14%-ისა |
| 1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს 13%-ისა |
ბ) მცურავი (ცვლადი) საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში, საფინანსო ინსტიტუტის მიერ დადგენილი უნდა იყოს შემდეგი წლიური საპროცენტო განაკვეთები:
| 500,000 ლარიდან 1,500,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 6%-ისა |
| 1,500,001 ლარიდან 5,000,000 ლარის ჩათვლით | არაუმეტეს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი რეფინანსირების განაკვეთს დამატებული 5%-ისა |
სესხის საპროცენტო სარგებლის თანადაფინანსება მოხდება სააგენტოს მიერ სესხის ძირითადი თანხის წლიური 11%-ის ოდენობით, რომელსაც სააგენტო გადაიხდის სესხის დაფარვის გრაფიკის შესაბამისად, მსესხებლის მიერ სესხის გადახდის პარალელურად, (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
სესხის დაფარვა ხდება ანუიტეტით ან არასტანდარტული გრაფიკით. საფინანსო ინსტიტუტის მიერ ბენეფიციარისთვის საშეღავათო პერიოდი, როგორც ძირითადი თანხის, ასევე საპროცენტო სარგებლის გადახდაზე მიცემულ უნდა იქნეს არანაკლებ მომდევნო წლის 15 იანვრამდე. მომდევნო წლის 15 იანვრის შემდგომ, საშეღავათო პერიოდს, როგორც ძირითადი თანხის, ასევე საპროცენტო სარგებლის გადახდაზე, განსაზღვრავს სესხის გამცემი საფინანსო ინსტიტუტი.
პოტენციური ბენეფიციარი არ არის ვალდებული რეგისტრირებული იყოს „ფერმათა/ფერმერთა რეგისტრაციის პროექტის“ ფარგლებში წარმოებულ რეესტრში.

| The subcomponent is not active at this stage |
Credit for working capital to nonstandard apple purchasing enterprises is issued only for the purpose of purchasing and processing of nonstandard apples. However, the credit amount for apple processing should not exceed 0.09 GEL per one kilogram of apples purchased. The credit can be received only by the companies registered at coordination headquarters set up for the smooth implementation of the measures promoting the sale of apple harvest.
On the basis of relevant Decree of the Government of Georgia (if such exists), credits to nonstandard apple purchasing enterprises are allowed from September 1 until November 20 (inclusive) of each calendar year.
The amount of credit issued to one beneficiary within the frameworks of the subcomponent shall be estimated from 500,000 GEL to 5,000,000 GEL (inclusive), and term of co-financing for Agency is set at 9 months.
The Agency will co-finance the interest rate of the credit taken only for purchase and processing of nonstandard apples. The Agency shall not co-finance the interest rate for a part of the credit, that beneficiary will not be able or will not use for purchase and/or process of nonstandard apples.
Until December 20 of every year, the beneficiary is obliged, to submit an audit report to the financial institution (for the loans approved including 500,000 GEL, the entities existed in the registry of the “accounting, reporting and audit supervision service” of the state sub-departmental institution included in the Ministry of Finance of Georgia, which have I, II, III or IV category; B) For the loans approved from 500,001 GEL, the entities existed in the registry of the “accounting, reporting and audit supervision service” of the state sub-departmental institution included in the Ministry of Finance of Georgia, which have I, II, III category; C) LEPL “Levan Samkharauli National Forensics Bureau”) , about volumes and amounts paid for purchase of non-standard apples on the season of the current year. Based on this information will be concluded a tripartite comparison act between the agency, the beneficiary and the lending bank regarding the utilization of the loan by the beneficiary in accordance with the purpose of the loan, in which is considered the amount spent for purchase of apples and added 0.09 GEL for per kilogram of apple.
The interest rate of credit may be fixed or floating:
a) In case of fixed interest rate, the following interest rates should be set by the financial institution:
| Credit amount | Interest rate |
| From 500,000 GEL to 1,500,000 GEL (inclusive) | No more than 14% |
| From 1,500,001 GEL to 5,000,000 GEL (inclusive) | No more than 13% |
b) In case of floating (variable) interest rate, the following interest rates should be set by the financial institution
| From 500,000 GEL to 1,500,000 GEL (inclusive) | No more than 6% added to the refinancing rate established by the National Bank of Georgia |
| From 1,500,001 GEL to 5,000,000 GEL (inclusive) | No more than 5% added to the refinancing rate established by the National Bank of Georgia |
The interest rate of the credit will be co-financed by the Agency in the annual 11% of the principal amount of the credit that shall be paid by the Agency in accordance with the credit repayment schedule, in parallel to repayment of the credit by the borrower (if any).
The loan will be repaid by annuity or nonstandard schedule. Grace period for the beneficiary to pay both principal amount of the credit and its interest rate shall be set by the financial institution at least until January 15 of the following year. After January 15 of the following year, the grace period for repayment of principal amount, as well as interest rate shall be determined by the lending financial institution.
Potential beneficiary is not obliged is not obliged to be registered at the registry maintained with the frameworks of “Farms / Farmers Registration Project”.